12 marca 2014

Tanie latanie

Tanie latanie jest możliwe. Aby umiejętnie i skutecznie wyszukiwać oferty, trzeba śledzić portale, które je wyławiają i gromadzą w jednym miejscu, albo strony internetowe poszczególnych przewoźników. Warto także korzystać z forów internetowych, na których pasjonaci taniego podróżowania dzielą się informacjami o cenach, promocjach i innych udogodnieniach. Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik.

Bez względu na to, czy planujesz lecieć w konkretne miejsce w określonym dniu, czy idziesz na żywioł i jesteś skłonny spakować się zaraz i lecieć… warto, abyś trzymał rękę na pulsie.  Najlepsze oferty rozchodzą się tak szybko jak ciepłe bułeczki.

​Jak latać tanio?

Nigdy nie kupuj pierwszego biletu, jaki wpadnie Ci w ręce.

Porównuj oferty wielu linii lotniczych. Tanie linie lotnicze są konkurencyjne dla linii regularnych, ale pamiętaj, że pobierają dodatkowe opłaty za niektóre usługi np. odprawę na lotnisku, przewóz bagażu rejestrowanego, poczęstunek w trakcie lotu. Tani przewoźnicy korzystają z lotnisk położonych na obrzeżach miast lub w pewnym oddaleniu od głównych miast docelowych. Rezygnacja z części wygód oferowanych przez linie regularne, może jednak sprawić, że w bardzo okazyjnych cenach polecimy do miejsc, które wydawały nam się nieosiągalne. Coś za coś. Jeśli podróżujesz sam lub z przyjaciółmi i macie niewielkie bagaże – to nie kłopot. Jeśli w grę wchodzi podróż z małymi dziećmi, taka logistyczna łamigłówka może zniweczyć cały plan, bo np. za dodatkowy bagaż trzeba słono zapłacić.

Jeśli nie musisz lecieć konkretnego dnia, podczas wyszukiwania biletu sprawdź oferty z całego tygodnia, który bierzesz pod uwagę. 

Może znajdziesz coś atrakcyjniejszego od oferty, która właśnie wydała ci się najlepsza?

Bądź na bieżąco z ofertami.

Sprawdzaj promocje, oferty czarterowe, zaglądaj na profile twoich ulubionych stron na portalach społecznościowych. Zamów newsletter na skrzynkę, z której korzystasz najczęściej. Bądź aktywnym uczestnikiem forów tematycznych.

Jeśli masz już precyzyjne plany urlopowe, rezerwuj bilety lotnicze z wyprzedzeniem.

Bilety lotnicze warto rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, szczególnie jeśli planujesz podróż w okresie świątecznym, podczas długiego weekendu lub chcesz wziąć udział w wydarzeniu, które na pewno przyciągnie wielu widzów (koncert, mecz). Działa tu zasada odwrotna niż ci się wydaje – im bliżej strategicznego terminu, tym ceny biletów wyższe. Last minute może więc być bardzo kosztowne.

Ubezpiecz lot.

Jeśli planujesz wyjazd z dużym wyprzedzeniem, ubezpiecz lot od kosztów rezygnacji z biletu lotniczego. Jeśli nie polecisz z powodu choroby, wypadku czy innych zdarzeń losowych, ubezpieczyciel zwróci pieniądze za zakup lotu. 

Jeśli nie masz planów urlopowych i wolisz improwizować, unikaj wylotów w szczycie sezonu.

Parafrazując motto jednego z portali dla amatorów podróży: powiedz mi dokąd chcesz lecieć, a ja znajdę dla ciebie podróż za najniższą cenę. Czyli: najpierw okazja, potem decyzja.

Zawsze sprawdzaj ceny lotów na wszystkie lotniska w mieście, do którego chcesz się dostać.

​Jeśli lotnisko leży daleko od miasta sprawdź koszty dojazdu z portu do celu podróży. Może się okazać, że całkowita cena przejazdu znacznie wzrośnie i warto rozważyć podróż na inne lotnisko.    

Jeśli znalazłeś bilet lotniczy po zadowalającej cię cenie, nie zwlekaj z zakupem.

Loty promocyjne rozchodzą się na pniu, a ich liczba jest zawsze ograniczona. Masz pieniądze? Rezerwuj bilet lotniczy natychmiast.  Jednocześnie pamiętaj, że najtańszego biletu zazwyczaj nie można zwrócić, a jakakolwiek zmiana (np. zmiana nazwiska) będzie niewspółmiernie wysoka w stosunku do okazyjnej ceny.

Portale o tanim podróżowaniu  to prawdziwa kopalnia wiedzy. Możesz znaleźć tu informacje o niedrogich miejscach w dobrych hotelach; jak zachować się na lotnisku – czyli rozmaite kłopotliwe drobiazgi, które powinieneś wiedzieć, ale krępujesz się zapytać, żeby nie wyjść na osobę nieobytą…; newsy, dzięki którym będziesz na bieżąco ze światem wielkich i małych podróży.

Swoimi doświadczeniami na temat poszukiwania tanich lotów dzieli się Paweł Gniadkowski, twórca serwisu superlot.pl:

Najtańszy lot, jaki udało mi się w życiu upolować to Sycylia poniżej 50 zł., ale bilety w okolicach 150-200 zł. to u nas standard.
Jak szukać tanich lotów? Są dwie grupy poszukiwaczy lotniczych okazji: pierwsi szukają tańszych niż kupione "od ręki" biletów na dalekie trasy (głównie Ameryki, Azja i Australia). W tym wypadku należy poszukiwać okresowych wyprzedaży konkretnych linii, szczególnie arabskich. W trakcie kilkudniowych "okienek" trafiają się okazje na zniżki rzędu 30-40proc. Druga, zdecydowanie bardziej liczna grupa to poszukujący okazji w siatkach połączeń tanich linii. Tutaj możemy liczyć na europejski wyjazd w cenie poniżej 100 zł w obie strony z wszystkimi opłatami. Należy jednak obrać odpowiednią strategię. Najpierw wybieramy trasy, które nas interesują. Należy dopasować siatkę połączeń do naszych możliwości (np. urlopowych). Niestety tanie linie rzadko oferują "weekendowe klasyki", gdzie lot w jedną stronę odbywa się w piątek wieczorem, a powrót w niedzielę. Zdarzają się jednak takie perełki. Są też trasy pozwalające na kilkugodzinny wypad np. do Pizy. Po wybraniu tras poszukujemy tanich terminów. Z mojego doświadczenia wynika, że najtańsze bilety kupimy z 2–3 miesięcznym wyprzedzeniem. 


Zamiast przeklikiwania się przez kalendarze tanich linii można też skorzystać z serwisów oferujących gotowe listy najtańszych terminów (np. http://superlot.pl).

— Paweł Gniadkowski, Superlot.pl

Tani bilet lotniczy to prawdziwa gratka. Jednak bez względu na to dokąd lecimy i jak dużo udało nam się zaoszczędzić na bilecie, nie powinniśmy oszczędzać na ubezpieczeniu. Zorganizowanie bezpiecznej podróży leży w zasięgu naszych możliwości. Trzeba jednak trzymać się określonych zasad zwłaszcza, jeśli z okazyjnie kupionym biletem lecimy w regiony podwyższonego ryzyka – bajecznie malownicze, bogate w zabytki, ale i takie, w których sytuacja polityczna jest niestabilna.

Źródła

Zamknij