15 kwietnia 2014

Szkoła parkowania

Budzisz się z koszmarnego snu zlany potem. Śnił Ci się wielkanocny zajączek, który usiłował zaparkować Twój samochód pomiędzy dwoma wielkimi pisankami na parkingu centrum handlowego. Podczas manewru parkowania uderzył w stojące auto. W Twoim odpadł zderzak. Zając wyskoczył z samochodu i zaczął uciekać. Usiłowałeś go dogonić, ale zając jest za szybki. Uff… to tylko zły sen. A może wcale nie?

Nawet po latach jazdy samochodem, wielu kierowców ma problem z prawidłowym parkowaniem, co ujawnia się szczególnie w okresie okołoświątecznym. Zwłaszcza na ciasnych miejscach postojowych przed supermarketami. A zapchane parkingi, brak miejsc i… próba wciśnięcia się w każdą dostępną dziurę nie zawsze kończą się dobrze dla naszego samochodu. Parkowanie staje się zadaniem tak trudnym do wykonania, jak przepchnięcie wielbłąda przez igielne ucho.

Jak więc parkować, aby nie uszkodzić sobie i innym auta? I jak maksymalnie wykorzystać miejsce parkingowe, a przy tym móc wysiąść z samochodu?

Równolegle

Co prawda manewr parkowania równoległego pomiędzy dwoma samochodami niektórym kierowcom może wydawać się bardzo trudny, ale bez obaw. Wystarczy trochę poćwiczyć. Przed rozpoczęciem manewru spójrzmy w boczne lusterka i oceńmy odległość od innych samochodów. Jeśli manewr ma się udać, odległość pomiędzy prawą stroną naszego samochodu, a lewą auta już zaparkowanego powinna wynosić około 80 cm do 1 metra. Zakręćmy kierownicą o 180 stopni i zacznijmy parkować. Jeśli nasz samochód znajdzie się w połowie długości samochodu zaparkowanego, prostujmy  kierownicę.

Dajemy radę: Jeśli nie czujesz się mistrzem parkowania, gdy jest to możliwe, staraj się parkować tyłem. Twoje auto jest wtedy bardziej zwrotne i łatwiej będzie Ci nad nim zapanować.

Prostopadle

Parkowanie przodem lub tyłem pomiędzy dwoma stojącymi już samochodami wymaga nieco więcej miejsca, ale jest za to prostsze. Inne pojazdy są dla nas punktami odniesienia. Kluczem do tego manewru jest odpowiednie i dobrze przemyślane ustawienie samochodu. Powinniśmy zapewnić sobie maksymalnie dużo miejsca do skrętu. Podjeżdżając niedbale i zbyt blisko innych samochodów zawęzimy sobie tor wjazdu. Nie zaparkujemy wtedy samochodu. Manewru nie można rozpocząć zbyt wcześnie. Najlepiej jest parkować zawsze w lewo. Taki skręt zwiększa nam pole manewru o szerokość pasa dla ruchu przeciwnego. Czyli o około 4 metry. Jadąc szerokim łukiem wykorzystujemy pełny skręt. Jesteśmy wtedy pewni, że nasze auto wjedzie pod odpowiednim kątem. Mamy też miejsce na korektę. 

Dajemy radę: Parkowanie w ciasnych miejscach najpierw trenuj tam, gdzie nie grozi to uszkodzeniem Twojego auta lub aut innych użytkowników dróg i parkingów. Możesz poćwiczyć na przykład na polanie pomiędzy wbitymi w ziemię tyczkami z chorągiewkami lub dużymi kartonowymi pudłami.

Pomocne przy parkowaniu są oczywiście wszelkie czujniki parkowania oraz kamery. W niektórych modelach samochodów są one montowane seryjnie, ale można też dokupić i zamontować je w aucie, którym aktualnie jeździmy. Nie zastąpią czujnych oczu kierowcy, ale pomogą w ocenie odległości od przeszkody.

Nie bądź burakiem!

Bądź kulturalnym kierowcą. Nie wpychaj się na siłę, nie zajeżdżaj drogi. Nie myśl tylko o sobie. Inni kierowcy też chcą zaparkować swoje auto. Nie parkuj więc skosem, zajmując dwa lub trzy miejsca na raz. Odległość od drugiego samochodu umożliwiająca swobodne otwarcie drzwi i nieskrępowane wyjście z samochodu musi wynieść co najmniej 40 centymetrów. 

A co jeśli zdarzy nam się stłuczka? Przezorny jest zawsze ubezpieczony. Sprawdź, jak zlikwidować szkodę krok po kroku z ​ubezpieczenia OC lub polisy AC.

Dajemy radę: Jeśli kogoś zarysujesz, a nie masz czasu na niego zaczekać, zostaw za szybą kartkę z numerem telefonu i przeprosinami. To na pewno nieco ostudzi emocje i ułatwi późniejszą rozmowę z poszkodowanym.

Nikt nie rodzi się z umiejętnością parkowania. Ale ćwiczenie czyni mistrza a uprzejmość zawsze się opłaca i to jest klucz do sukcesu.

Źródła

Ranking czujników parkowania http://www.dobry-ranking.pl/

Poznaj "mistrzów" parkowania! http://www.swietekrowy.pl/

Czy znasz mobilną szkołę parkowania? https://play.google.com/