24 grudnia 2013

Świętuj na zdrowie

Wigilijna tradycja wymaga od nas posmakowania wszystkich dwunastu potraw przygotowanych na tę okazję. Ma to nam zagwarantować pomyślność na cały kolejny rok. Gwarantuje też niestety dodatkowe centymetry w pasie. Kolejne dwa dni Świąt też nie sprzyjają diecie i zdrowemu odżywianiu.

Mimo silnego postanowienia, że tym razem na pewno wygramy tę walkę, w Święta makowiec cioci zawsze zwycięży z dietą. Pierogi, smażony karp, sałatki z majonezem, mimo że pyszne, zalegają nam w żołądku jak kamienie. Nie udało się jednak odchudzić wigilijnych potraw tak, aby były mniej kaloryczne, a wizja dodatkowych kilogramów i uczucie ciężkości w żołądku potrafią popsuć nawet najpiękniejsze Boże Narodzenie.

Już na etapie przygotowania potraw warto zadbać o odpowiednie przyprawy, które pomogą przyśpieszyć trawienie. Są to majeranek, kminek, rozmaryn, tymianek i przyprawy korzenne. Trawienie wspomaga też tradycyjny kompot z suszu – nasze babcie wiedziały po co go przyrządzają na Święta.

Na talerz nakładajmy tylko po małej porcji potraw i róbmy przerwy pomiędzy posiłkami. Nasz mózg potrzebuje aż dwudziestu minut, aby zarejestrować uczucie sytości. Pamiętajmy też o spacerach, nawet jeśli pogoda do nich nie zachęca. W pozycji siedzącej zjedzone potrawy nie trawią się tak szybko, jak wtedy, kiedy się ruszamy.

Więcej o diecie i świątecznym objadaniu się powie nam lekarz chorób wewnętrznych, Jolanta Grygorowicz.

A.P.T.P.Czy możemy odpuścić sobie dietę w Święta?

J.G.Jeżeli mamy zalecone diety restrykcyjne, na przykład cukrzycową, wątrobową czy taką z ograniczeniem białka, to oczywiście nie! Żadne święta nie dają dyspensy od tego rodzaju obostrzeń w diecie.

A.P.T.P.Jak chronić wątrobę przed przejedzeniem?

J.G.Przejedzenie to ostra choroba, która mija po odstawieniu czynnika patologicznego, na przykład golonki. Wątroba wytrzyma bardzo dużo, pod warunkiem że jest zdrowa. Jeśli to organ po toksycznym uszkodzeniu albo po diagnozie WZW, HVC to już nie jest tak łatwo. Niektórym osobom pomagają preparaty ostrokrzewu, ale w każdym przypadku o konkretny lek trzeba pytać swojego lekarza prowadzącego.

A.P.T.P.Które potrawy ze świątecznego menu są szczególnie wzdymające i tuczące?

J.G.Zależy, jakie to menu… Na ogół wszystkie potrawy ze stołu świątecznego są niezwykle toksyczne i wszystkie na równi tuczące i wzdymające, choćby bigos, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami, sałatki z majonezem, szczególnie śledziowe – to jest naprawdę tłusta ryba. W Boże Narodzenie nasz układ pokarmowy nie ma lekko…

A.P.T.P.Z jakimi objawami przejedzenia jechać do szpitala, a co uda się wyleczyć domowym sposobem? Jakie lekarstwa stosować na niestrawność? Herbatka miętowa czy konkretny lek?

J.G.Jeśli się tylko przejedliśmy, to herbata miętowa wystarczy. Jeżeli jednak bóle będą uporczywe, pojawią się nudności lub wymioty, podwyższona temperatura ciała – wtedy trzeba udać się do lekarza.
Na niestrawność najlepsza jest dieta lekkostrawna, dużo płynów i magnez. Niestrawność to nie choroba, leczymy ją suplementami diety: Sylimarol i inne leki bez recepty, które zaleci farmaceuta, wystarczą.

Święta, święta i po świętach. A czeka nas jeszcze sylwester, Nowy Rok, a to kolejny czas biesiadowania. Tylko jak dopiąć sylwestrową kreację, która jeszcze przed Bożym Narodzeniem pasowała idealnie? No właśnie! Idealnie!

Na szczęście są sposoby na szybkie pozbycie się zbędnego balastu. Pamiętajmy o cudownych właściwościach herbat: zielonej – oczyszczającej i czerwonej – działającej odchudzająco. Pijmy dużo wody, szczególnie między posiłkami, w ten sposób zjemy mniej. Jedzmy mało, ale w regularnych odstępach. I nie zapomnijmy o wysiłku fizycznym – teraz bardzo popularne jest bieganie. Zawsze to dodatkowy czas poza domem, z dala od lodówki. Udanego sylwestra i Szczęśliwego Nowego Roku!

ozmawiała Anna Puchalska, Teofila Podkul

Źródła

Poświąteczna dieta dla Panów: http://facet.interia.pl/

Dieta po Świętach: http://kobieta.dziennik.pl/