07 grudnia 2018

Świat jaskiń

Jaskinie to zupełnie inny świat niż ten, w którym żyjemy. Ta odmienność wzbudza w ludziach ciekawość – chęć poznania czegoś innego, być może jeszcze nie odkrytego. Jedni myślą o locie na Księżyc, drudzy mają bardziej przyziemne cele – można by powiedzieć “podziemne”.

W jaskini mamy fizyczny kontakt z historią ziemi. Zachowały się w nich ślady tego, co na ziemi działo się tysiące lat temu. Klimat jaskini nie jest zbyt przyjazny, jednak wytworzyła się tam specyficzna fauna i flora, która pokazuje możliwości adaptacyjne prehistorycznych stworzeń.

W zależności od tego jak jaskinia jest zbudowana, poruszanie się po niej wymaga połączenia wielu umiejętności, tj. działania w ekspozycji, w technikach linowych oraz umiejętności poruszania się w bardzo ciasnych i krętych korytarzach. Wszystko dzieje się w ciemności w bardzo różnorodnym terenie. Chodzenie po jaskiniach dostarcza grotołazom sporo adrenaliny, ale też wystawia organizm na próbę. Wymaga zapanowania nad swoim ciałem i tym, co dzieje się w naszej głowie (np. lęk klaustrofobiczny). Dlatego, by robić to bezpiecznie, potrzebna jest szeroka wiedza i sprawność fizyczna.

Każda akcja jaskiniowa zaczyna się już w domu, zanim wyjedzie się w teren. Wiadomo, że innego przygotowania wymaga jaskinia turystyczna, w której oprowadza nas przewodnik. Wtedy wystarczy pamiętać o ubraniu dodatkowej bluzy, kurtki czy długich spodni, by zapewnić sobie odpowiedni komfort termiczny (należy liczyć się z temperaturą na poziomie zaledwie kilku stopni). Przygotowanie do działania w jaskini nie mającej charakteru turystycznego jest o wiele bardziej wymagające. Wszystko należy zorganizować samemu: światło, ubiór, sprzęt i wiele innych rzeczy. Całość trzeba donieść, potem wnieść na miejsce, właściwie założyć i działać. Przygotowanie jest wręcz kluczowe. Nawet małe dziecko wie, że w jaskini panują nieprzyjemne warunki – zazwyczaj jest ciemno, chłodno i wilgotno. Mimo to, zdarzają się akcje ratownicze, ponieważ ktoś zbagatelizował tę kwestię. W najlepszym wypadku kończy się to surową lekcją, ale niestety czasem jest to dla takiej osoby najwyższa cena - cena życia.

Jak każda inna aktywność górska, grotołażenie ma charakterystyczny dla siebie sprzęt. Można go podzielić na indywidualny i zespołowy. Do pierwszej grupy zaliczamy: odpowiedni ubiór, światło (główne i zapasowe), jaskiniowy sprzęt alpinistyczny związany z działaniem w ekspozycji (inna uprząż niż ta używana do wspinaczki, odpowiednie przyrządy alpinistyczne pozwalające bezpiecznie poruszać się na linach) oraz dodatkowe wyposażenie wynikające z charakteru działań, otoczenia i środowiska groty. Drugi rodzaj to: liny, karabinki i kilka akcesoriów potrzebnych do bezpiecznego poruszania się po jaskini i przebywania w niej. Kiedyś zakup sprzętu był sporym wyzwaniem. Dziś można go kupić bez problemu, choć nadal nie jest to sprzęt tani. Nie należy jednak na nim oszczędzać, ponieważ od niego w głównej mierze zależy nasze bezpieczeństwo.

Dajemy radę: ​Alpinizm jaskiniowy w Polsce nazywany taternictwem jaskiniowym. To bardzo interdyscyplinarna dziedzina działalności górskiej, która z natury wiąże się z ryzykiem. Możemy je jednak minimalizować poszerzając wiedzę na kursach prowadzonych przez speleokluby. Większość z nich zrzeszona jest w PZA w Komisji Taternictwa Jaskiniowego. Zajęcia stopniowo wprowadzają w świat jaskiń - uczą jak właściwie zaplanować i jak przygotować się do wyprawy oraz zasad bezpieczeństwa.

Jaskinie to nie coś dla każdego. Dzięki obiektom udostępnionym turystycznie, każdy ma szansę podjąć decyzję na podstawie własnej próby poznania tego świata. Jedni po przejściu jaskini, stwierdzą, że to nie ich bajka. Drudzy zechcą szczegółowo poznać tę dziedzinę, stając się docelowo np. taternikiem jaskiniowym.