22 czerwca 2015

Siedem nietypowych zawodów biegowych. Startuj i baw się

W zawodach biegowych nie zawsze chodzi o wynik. Coraz częściej możesz brać udział w imprezach, w których wspólna zabawa lub wyzwanie, polegające na pokonaniu niestandardowej trasy, są ważniejsze niż „życiówki” uczestników. Oto lista siedmiu nietypowych biegów. W niektórych mogą brać udział również początkujący biegacze, także bez wcześniejszego przygotowania.

1. Bieg świetlików

Nocne bieganie? Jak najbardziej! Ma swój klimat. Jeśli chcesz zobaczyć i poczuć atmosferę biegu ze światełkami, masz szansę już 11 lipca, podczas Krakowskiego Biegu Świetlików. To najpopularniejsza impreza tego typu. Na dziesięciokilometrowej trasie, która ciągnie się bulwarami wiślanymi, możesz iść lub biec w rozświetlonym nocnym korowodzie. Uczestnicy zataczają dwie pętle, dlatego ci, którzy biegną po jednej stronie rzeki, widzą światła biegnących na drugim brzegu.

Organizatorzy zapewniają, że po imprezie możesz celebrować wieczór ze znajomymi w knajpkach. To dobra zabawa, więc startuj nawet jeśli jeszcze nie zacząłeś regularnych treningów biegowych.

2. Bieg po złoto

Jeśli już trenujesz, ale nie myślisz o startach w „poważnych” zawodach, odkryj „bieg po złoto”. To bieg przełajowy, w trakcie którego zwiedzisz nieczynną kopalnię złota w Złotym Stoku, w Kotlinie Kłodzkiej. Czeka Cię 5km niezwykłej trasy podziemnymi korytarzami i na powierzchni, przez strome podbiegi i jary. Uważaj na niskie stropy w górniczych sztolniach, metalowe schody czy tory podziemnej kolejki. Trasa jest bardzo widowiskowa!

3. Bieg sztafetowy w kopalni w Bochni

Co roku w marcu w kopalni soli w Bochni odbywa się 12-godzinna sztafeta dla 4-osobowych drużyn. To dość wymagający bieg, doskonały dla tych, którzy chcą urozmaicić swoje starty w imprezach biegowych. Jego trasa prowadzi zabytkowymi wyrobiskami na głębokości 212 metrów pod ziemią. Wygrywa ta drużyna, która w ciągu 12 godzin najwięcej razy okrąży 2,5 kilometrową trasę. Najlepsze zespoły pokonują łącznie prawie 200 km. Impreza zaczyna się w piątek, a kończy w niedzielę zwiedzaniem kopalni. Przygotuj się więc na weekend pod ziemią!    

4. Marsz Śledzia 

To właściwie nie bieg, ale marsz przez morze. Wymaga sporej kondycji. Odbywa się od 2002 roku na dystansie ok. 10 km przez Zatokę Pucką, między Kuźnicą a Rewą. Trasa, którą uczestnicy miejscami pokonują wpław, biegnie na płyciźnie wzdłuż Rybitwiej Mielizny, zwanej też Ryfem Mew. Do startu potrzebna będzie pianka pływacka, nurkowa lub windsurfingowa. Po drodze mijasz wraki statków, w tym okrętu podwodnego ORP Kujawiak. Ostatni odcinek, sztuczny przekop w morzu, którym statki docierają do Pucka, pokonujesz ciągnięty na linie za kutrem rybackim. 

Po drodze każdy uczestnik marszu zjada specjalnie przyrządzonego śledzia oraz wypija marynarski napój. Ta impreza to pomysł na coś nowego w Twoich dotychczasowych startach i treningach.

5. Wings for Life World Run

Ten bieg różni się od wszystkich, w których mogłeś startować wcześniej. Odbywa się naraz w wielu miastach na całym świecie. Nie biegniesz do mety, ani nie masz wyznaczonego dystansu do pokonania. Uciekasz przed samochodem pościgowym, który wyrusza z punktu startu 30 minut po zawodnikach. Ściga biegaczy aż do chwili, gdy wyprzedzi wszystkich. Od Twojej kondycji i przygotowania zależy, czy ukończysz bieg po 5, 10 czy 20 km. A może pokonasz dystans maratonu?

Trasa jest zaplanowana aż na 100 km. Jeśli biegasz rekreacyjnie, masz szanse przebiec 10 km. Doświadczeni maratończycy pokonują nawet ponad 30 km. Gdy wyprzedzi Cię samochód pościgowy, organizatorzy odtransportują Cię na linię startu.

​6. Bieg Szlakiem Wygasłych Wulkanów

To ekstremalny bieg przełajowy, w którym trzeba się ubrudzić, zamoczyć w wodzie, biec kanałami i rowami melioracyjnymi, czołgać się, przeskakiwać przeszkody w lesie. Brzmi jak dobra zabawa, zwłaszcza jeśli dotychczasowe starty nie dostarczyły Ci aż tylu emocji. Jeśli tak, to przygotuj się do pokonania naprawdę trudnej 13-14 km trasy. Bieg odbywa się Złotoryji, w pobliżu dwóch parków krajoobrazowych. 

Nie jest to bieg na orientację. Przewodnicy czuwają, abyś się nie zgubił i w razie potrzeby sprowadzą Cię na trasę. Impreza ma też specjalną wersję dla dzieci.

7. The Color Run by PZU

Najszczęśliwsze 5km na świecie, czyli The Color Run, to polska edycja międzynarodowego biegu wywodzącego się z USA. Jest unikalną imprezą, która celebruje zdrowie, szczęście i indywidualność. W 2015 roku The Color Run of Poland odbędzie się 27 czerwca w Warszawie oraz 20 września w Krakowie. Możesz wystartować we wszystkich trzech! Dystans pokonasz biegiem, truchtem, marszem – w tempie, które Ci odpowiada. To również bieg, który nie wymaga żadnego przygotowania. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Może dzięki niej bieganie lub nordic walking staną się Twoimi ulubionymi dyscyplinami i zaczniesz regularnie ćwiczyć, jeśli jeszcze tego nie robisz? Ten bieg na pewno skończysz we wszystkich barwach tęczy. Będzie, co wspominać, a to przecież motywuje!