12 czerwca 2020

Kulisy pracy przy programie dokumentalnym „Sekundy, które zmieniły życie"

Kiedy 4 lata temu ruszyły „Sekundy, które zmieniły życie” - program poświęcony był wyłącznie tematyce wypadków komunikacyjnych. Liczba tego rodzaju zdarzeń rosła, a naszym celem było temu wzrostowi zapobiec, poprzez edukację i szerzenie właściwych postaw na drodze. Dziś postawiliśmy przed sobą nowe wyzwania w postaci zapobiegania wypadkom w gospodarstwach domowych, wypadkom rolniczym, czy typowo wakacyjnym – nad wodą i w górach, jakie co roku pozbawiają życia lub zdrowia coraz więcej osób. To te tematy pojawiają się w tegorocznej edycji programu.

Celem jego jest prewencja wypadków – edukujemy, stajemy na straży bezpieczeństwa i o to walczymy realizując program. A jak to wszystko wygląda od kuchni?

Poszukiwanie bohaterów do programu to wysłuchanie wielu historii, opowieści o ludzkim nieszczęściu, o momentach traumy i momentach triumfu, rozumianego od ruszenie palcem u dłoni, czy jako wyjście ze śpiączki i stanięcie na własnych nogach. To słowa o bezradności, beznadziei, ale i o nadziei, wierze w przyszłość i upartym i konsekwentnym realizowaniu własnej misji powrotu do zdrowia.

Bohaterowie to bohaterowie przez duże B, dla samych siebie, dla rodziny, dla najbliższych, ale także dla widzów. Odważając się wystąpić w programie często łamią swoją barierę, przełamują się, by opowiedzieć o swojej historii, co dla wielu z nich jest częścią terapii psychologicznej po urazie, jaki przebyli.

Praca przy tym programie jest pełna emocji, pełna śmiechu… i pełna łez. Prawdziwy rollercoaster. Bez empatii niewykonalna, bez mocnych nerwów także. Rozmowy z bohaterami tworzą więzi. Rozmawiamy nie tylko o samym zdarzeniu, o realizacji programu, ale często także o codzienności. Choć realizacja programu u bohatera to kilkanaście godzin, to powstałe więzi pozostają na dużo dłużej.

Co nas zaskakuje? Zaskakują nas wciąż same sytuacje, z jakimi mierzą się bohaterowie, wymagające realia życia ich samych oraz rodzin. Kiedy raz pojawisz się na planie, wysłuchasz osobiście historii kogoś, kogo życie w kilka sekund runęło, kto zmuszony został rozpocząć je na nowo w innej formule, to wszystko wokół Ciebie ulega przewartościowaniu.

Ten program to lekcja dla widzów, ale także całej ekipy realizacyjnej, która przy nim pracuje.

Ten sezon to sezon wyjątkowy dla wszystkich pracujących przy realizacji programu z uwagi na panującą pandemię COVID-19. Dziesiątki jak nie setki zużytych na planie maseczek ochronnych, ochraniaczy, rękawiczek jednorazowych, w trosce o zdrowie naszych bohaterów, bo to ono jest dla nas najważniejsze.