05 maja 2016

Rowerem po mieście

Wzajemne oskarżenia rowerzystów i kierowców nie mają końca. Co gorsza, większość zarzutów ma potwierdzenie w rzeczywistości i w policyjnych statystykach. Jak uniknąć błędów? Sprawdź, czy na pewno umiesz jeździć na rowerze. I czy bezpiecznie prowadzisz samochód?

Rowerzystom najczęściej zarzuca się, że przejeżdżają na pasach, zamiast prowadzić rower. Słusznie! Zrobiłam małe doświadczenie. Obserwowałam przejście dla pieszych w Warszawie, w pobliżu popularnych tras rowerowych do Lasu Kabackiego. W ciągu 20 minut na dziewięciu rowerzystów tylko jeden zszedł z roweru!

Kolejnym częstym błędem jest niesygnalizowanie manewrów.

Z kolei kierowcy omijają rowerzystów bez zachowania bezpiecznej odległości i z dużą prędkością. Parkują na drogach rowerowych, niepotrzebnie trąbią, tarasują przejazd między samochodami w korku. Są aroganccy i zdarza im się wymuszanie pierwszeństwa.

Poprosiliśmy aspiranta Roberta Opasę ze Stołecznej Komendy Policji o zestawienie najważniejszych zasad bezpiecznego zachowania rowerzystów i kierowców na drodze. Oto niezbędne minimum.

Rowerzysto!

  • Wyjeżdżaj na drogi sprawnym rowerem
  • Sprawdź hamulce, oświetlenie, odblaski i dzwonek.
  • ​Musisz znać przepisy
  • Nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania go!
  • ​Stosuj zasadę ograniczonego zaufania 

Nie uwolnimy się od błędów popełnianych za kierownicą, czy to roweru czy samochodu. Brytyjczycy wykazali w badaniach, że średnio co dziesiąta decyzja jest zła. Nie zawsze są to poważne błędy i na szczęście często można je przewidzieć. Uważnie obserwuj, co dzieje się na drodze. Pamiętaj o ​pieszych. Oni też nie są bez winy, wchodzą na ścieżki rowerowe, nie rozglądają się. 

Rower jest mniej widoczny

Kierowca Cię nie zobaczy, gdy nagle wjedziesz na drogę lub będziesz nieprawidłowo wyprzedzać innych. Ty doskonale widzisz samochód i sygnalizowane przez kierowcę manewry.  

Uważaj przy wyjazdach z posesji, podwórek, dróg osiedlowych lub podporządkowanych. Kierowcy nie zawsze pamiętają, że masz wtedy pierwszeństwo. 

Bądź przewidywalny

Zejdź z roweru przed przejściem dla pieszych! Kierowca ich przepuści, rozejrzy się. Jeśli nikogo nie ma, ruszy. A gdy Ty pojawisz się nagle, znikąd, to wpadniesz pod koła. Przy niewielkiej prędkości, obrażenia będą prawdopodobnie niegroźne. Obtarcia, nieco poturbowany rower. Ale możesz upaść niefortunnie, a samochód może jechać szybciej... Człowiek w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse.

Na rowerze trzymaj się zawsze prawej strony. Tylko Ty wiesz, dokąd jedziesz. Nie zachowuj się nieprzewidywalnie. Odpowiednio wcześniej sygnalizuj, że zamierzasz skręcić: wystaw właściwą rękę. Zasada ta obowiązuje na jezdni, drodze rowerowej czy chodniku. Przed skrętem lub zmianą pasa w lewo upewnij się, że nikomu nie zajeżdżasz drogi.

W każdej chwili też ktoś może Cię wyprzedzać. Przy zmianie kierunku ruchu ostrożnie zmieniaj poszczególne pasy. Nie rób tego raptownie.

Auta, które skręcają w prawo, omijaj z lewej. Auta, które sygnalizują chęć skrętu w lewo – z prawej. Nie pakuj się pod koła i nie omijaj z prawej samochodu, który skręca w prawo.

Możesz jechać środkiem pasa przed skrzyżowaniami, na skrzyżowaniach oraz na rondach. Dotyczy to sytuacji, gdy pas ruchu umożliwia jazdę w kilku kierunkach naraz. Jednak nie nadużywaj tej możliwości!  

Dajemy radę: Uważaj, gdy przejeżdżasz przez tory tramwajowe. Są śliskie! Przejeżdżaj przez nie pod odpowiednim kątem.

Kierowco!

Rowerzysta może jechać z prędkością 20–30 km/h. Ty – szybciej, ale pamiętaj, że nie zatrzymasz się w miejscu. Uważaj, gdy autem włączasz się do ruchu oraz dojeżdżasz do przejść dla pieszych. Patrz w lusterka. Przepuść rowerzystę, który jedzie prosto, a Ty skręcasz w prawo.

​Zrób miejsce, gdy stoisz w korku!

Nie spychaj rowerów na krawężnik, wyprzedzaj bezpiecznie. Zachowaj metrowy odstęp. Pamiętaj, że przy prawej krawędzi jezdni są studzienki, wyboje, które mogą sprawić, że rowerzysta nagle straci równowagę. Pozwól mu jechać nieco bliżej środka. Czasem lepiej bardzo zwolnić niż wyprzedzać za wszelką cenę. Rowerzysta to równoprawny użytkownik dróg.

​Bezpieczny Rowerzysta

Zadbajmy też o własne bezpieczeństwo. Dobry kask i ubezpieczenie Bezpieczny Rowerzysta to podstawowy zestaw. 

Umowę ubezpieczeniową może zawrzeć każdy użytkownik dwóch kółek. I tu niespodzianka. Nie musisz być właścicielem roweru, aby się ubezpieczyć. Możesz być tylko jego użytkownikiem. Ubezpieczenie działa na terenie Polski, ale ochronę można rozszerzyć również poza granice RP, jeśli podróżujesz razem z rowerem. Umowę można zawrzeć tylko na sezon rowerowy, dostosowując ją do swoich potrzeb. Chyba, że jeździsz także zimą.

W zakresie ubezpieczenia jest:

  • Podstawa ubezpieczenia, czyli NNW i OC rowerzysty, którą można rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu podróżnego i casco roweru,
  • Z ubezpieczenia NNW przysługują świadczenia za następstwa nieszczęśliwych wypadków, jakimi może być trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć rowerzysty,
  • Z ubezpieczenia OC pokrywane są szkody osobowe związane z użytkowaniem roweru wyrządzone osobie trzeciej i szkody rzeczowe, czyli uszkodzenie lub zniszczenie cudzej własności,
  • Bagaż podróżny ubezpieczony jest podczas użytkowania roweru, może obejmować również części zamienne do roweru,
  • Ubezpieczenie casco obejmuje sam rower wraz z wyposażeniem zamontowanym w sposób trwały.

Źródła

Obserwuj DajemyRade.pl w serwisie Pinterest! http://www.pinterest.com/

Rowerzysto, ubezpiecz się!  http://media.pzu.pl/