17 stycznia 2020

Jakie rośliny domowe wybrać, gdy w domu jest suche powietrze?

Na dworze jest coraz zimniej, więc odkręcamy kaloryfery i delektujemy się ciepłem w mieszkaniu. A gdy kaloryfery są włączone, to powietrze się wysusza i gorzej się oddycha. Doskonałym nawilżaczem są rośliny.

Rośliny doniczkowe w mieszkaniu mają szereg zalet. Nie tylko zdobią i sprawiają, że pomieszczenia wyglądają bardziej przytulnie, ale też oczyszczają powietrze, dostarczają tlenu i pochłaniają dwutlenek węgla. Zieleń roślin uspokaja i wpływa kojąco na oczy, co ma znaczenie dla osób, które spędzają całe dnie przed komputerem. A dzięki transpiracji, czyli parowaniu wody z nadziemnych części roślin, zwiększa się wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Do nawilżenia powietrza najlepsze są rośliny o okazałych liściach o dużej powierzchni, a także duże, gdyż wtedy łączna powierzchnia części nadziemnych jest spora. Mniej przydatne do nawilżania powietrza są natomiast sukulenty.

Bardzo dobre dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia są paprocie, które nie tylko nawilżają, ale też oczyszczają powietrze. Jeśli mają spełniać swoją role, nie wolno zaniedbywać ich zraszania, szczególnie zimą. Równie dobra, a przy tym mało kłopotliwa w obsłudze jest zielistka, a także popularny bluszcz.

Osoby, które nie lubią spędzać wiele czasu na pielęgnacji roślin, ucieszy też skrzydłokwiat, który za gościnę w domu odwdzięczy się usuwaniem zanieczyszczeń (m. in.  benzenu i  formaldehydu) oraz nawilżaniem powietrza. Ma on jednak tę wadę, że preferuje raczej chłodne pomieszczenia oraz nie lubi przeciągów.

Dobrze nawilży powietrze także papirus, ale pod warunkiem, że zapewnimy mu obfite podlewanie. To roślina, o którą trzeba dbać, gdyż niewłaściwa pielęgnacja powoduje brązowienie wierzchołków liści, a nieodpowiednie powietrze w pomieszczeniu może sprawić, że pojawią się mszyce.

Elegancki fikus o błyszczących liściach ma szereg dobrych właściwości. Oprócz oddawania wilgoci do pomieszczenia oczyszcza on powietrze z formaldehydu. Z kolei anturium dzięki dużym liściom świetnie nawilża, ale ma znacznie mniejsze właściwości oczyszczające.

Im większe mieszkanie, tym roślin dniczkowych powinno być więcej. Jedna paprotka na stu metrach nie sprawi, że będzie nam się lepiej oddychało, warto, żeby rośliny znalazły się w każdym pomieszczeniu.  Rośliny trzeba też regularnie czyścić, przecierając miękką wilgotną szmatką, gdyż pokryte kurzem liście gorzej spełniają swoją rolę. Ważna jest pielęgnacja odpowiednia dla danego gatunku oraz właściwe podlewanie.