10 czerwca 2015

Rolki? Dasz radę!

„Załóż rolki i jedź!” Tak proponują rozpocząć przygodę na kółkach starzy wyjadacze z portalu narolkach.pl. Podobno na rolkach można jeździć i na emeryturze, bo to sport dla każdego!

W sklepach sportowych ruszają promocje na letni sprzęt. Chodzisz wokół rolek i zastanawiasz się, czy dałbyś/dałabyś radę? Nauczysz się jeździć na rolkach, niezależnie od tego, czy masz doświadczenie w sportach, które wymagają utrzymania równowagi. Wszyscy rolkarze to potwierdzają. Jest ich na świecie kilkadziesiąt milionów, a wyczynowo ten sport uprawia ponad 100 tysięcy osób.

Jak jeździć? To proste!

Załóż rolki i ochraniacze. Lekko ugnij nogi w kolanach i pochyl tułów do przodu. Oddychaj swobodnie! Powoli oswoisz się z tym, że „grunt ucieka”. Odpychaj się na boki, nigdy do tyłu i trzymaj kolana możliwie blisko siebie. Nie usztywniaj nóg! Stopa i kostka nie mogą „latać” w bucie, bo grozi to kontuzją. Patrz przed siebie i jedź po prawej stronie, by nie zajeżdżać drogi innym. Gdy trzeba zwolnić, użyj hamulca przyczepionego z reguły na prawej rolce. Naciśnij na niego całym ciężarem.

I już, to wszystko. Szybko dojdziesz do wprawy!

​Dla ciała same zyski

Na rolkach rusza się całe ciało. Pracują plecy, ręce, nogi, mięśnie brzucha, pośladki. Jeśli zależy Ci na kompleksowej rekreacji, a nie wyłącznie na ćwiczeniach jednej partii mięśni, nie mogłeś lepiej wybrać!

Rolkarstwo to bezpieczny sport. Nie obciąża stawów i układu kostnego. Trzeba tylko zadbać o ​ochronę, bo upadki się zdarzają. 

​Jak wybrać? 

Decyzja zapadła? Kupujesz? Żeby czuć się pewnie, wybierz rolki przyzwoitej jakości i komplet ochraniaczy. Zwróć uwagę, jak są zrobione buty. Jeśli mają plastikowe wykończenie i słabe klejenie – zrezygnuj z zakupu. Takie rolki nie będą bezpieczne. Modele markowe z klasy rekreacyjnej/fitness wcale nie są drogie, a z całą pewnością będą lepsze na Twoje pierwsze rolkarskie doświadczenia. Starczą na kilka sezonów.

Pamiętaj o właściwym dopasowaniu rolek do stopy. Nic nie może obcierać i cisnąć. 

Dajemy radę: Pierwsze rolki kup w specjalistycznym sklepie sportowym, w którym sprzedawcy podpowiedzą Ci, jak dobrać właściwy model, jak je zakładać, wiązać i jak o nie dbać. Pomogą też dobrać właściwe ochraniacze i kask. Wypytaj o wszystkie szczegóły.

​Gdzie jeździć?

To nie wstyd się uczyć. Ważne tylko, jak i gdzie. Wybierz spokojne miejsce, w którym nie będzie Ci groziło nagłe zderzenie z samochodem, rowerem, czy spacerowiczami. Najlepiej, by nawierzchnia była równa i gładka. 

​Wyczynowo?

Nie będziesz się nudzić na rolkach, gdy już dojdziesz do wprawy! Masz do wyboru kilka dyscyplin, w których możesz zdobywać kolejne umiejętności.

Możesz się ścigać. Wyczynowcy uprawiają maraton, slalom lub downnhill. Możesz grać w hokeja albo uprawiać tzw. rolkarstwo agresywne, czyli stosować wszelkie możliwe tricki. Odmiany rolkarstwa agresywnego to vert, czyli jazda w skateparku oraz street – jazda po poręczach, murkach. Wyczynowe dyscypliny wymagają jednak zaawansowanego i specjalistycznego sprzętu. Do każdej potrzebny jest inny rodzaj rolek. Póki co, wystarczą Ci te, które właśnie kupiłeś/kupiłaś, ochraniacze i równy asfalt. Śmigaj!

​Rolkarstwo to sport z tradycjami!

Prototyp rolek powstał prawdopodobnie na początku XVIII w., nie był to jednak udany wynalazek. Pierwsze wrotki, których konstrukcja pozwalała na jazdę, powstały w 1760 r. Przypominały dzisiejsze rolki! Podwójne kółka dodano później, a pojedyncze wróciły znowu do łask dopiero w latach 80. XX wieku.

Wrotkarstwo było bardzo popularne w latach 20. XX wieku. Wtedy też pojawiły się dyscypliny wyczynowe. W 1924 r. w Szwajcarii powstała Międzynarodowa Federacja Wrotkarska (FIRS), która dziś zrzesza ponad 100 krajów. W tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy w hokeju na wrotkach. A sześć lat później – Pierwsze Mistrzostwa Europy w jeździe szybkiej. Po Mistrzostwach Świata w 1935 r. zaczęły się wyodrębniać dwie konkurencje jazdy szybkiej – jazda na torze (track) oraz jazda uliczna (road).

W Polsce moda na wrotki i rolki zaczęła się pod koniec lat 80., wcześniej sport ten był popularny u nas jeszcze przed I wojną światową. W czasach PRL-u jednak o rolki czy wrotki było dość trudno.

Źródła

Wszystko, co trzeba wiedzieć o jeździe na rolkach  http://www.narolkach.pl/

Które mięśnie rzeźbi jazda na rolkach?  http://fitness.sport.pl/

Jak kupować rolki? http://www.ruszajsie.pl/

Oto miejsce dla fanów rolkarstwa http://arenasportu.pl/