05 czerwca 2020

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta – do kogo się udać w razie problemów?

Jeśli mamy trudności emocjonalne i nie radzimy sobie ze znoszeniem tego, co nas spotyka, możemy potrzebować fachowej pomocy. Czy lepiej udać się do psychologa, psychiatry czy do psychoterapeuty? Zawody te różnią się od siebie i nie do każdego z tych specjalistów można zwracać się z taką samą sprawą.

Psychiatra to lekarz medycyny, który ukończył specjalizację z psychiatrii, czyli z dziedziny, która zajmuje się badaniem oraz leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Psychiatra przeanalizuje objawy pacjenta, w razie potrzeby skieruje na dodatkowe badania i postawi diagnozę oraz zdecyduje o leczeniu farmakologicznym albo zaleci psychoterapię.

Do psychiatry powinniśmy udać się wtedy, gdy dokuczają nam stany depresyjne czy lękowe, mamy myśli samobójcze albo próby okaleczenia albo poczucie, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Lekarz pomoże także w razie zaburzeń odżywiania albo wtedy, gdy jesteśmy uzależnieni od alkoholu, narkotyków czy innych substancji.

Psycholog w odróżnieniu od psychiatry nie jest lekarzem i nie ma uprawnień do wypisywania recept na leki. To absolwent pięcioletnich studiów psychologicznych, który może przeprowadzać testy psychologiczne, stawiać diagnozę psychologiczną czy prowadzić szkolenia. Psychologowie mogą być wyspecjalizowani w różnych typach problemów i np. zajmować się poradnictwem w trudnościach szkolnych dzieci, doradzeniem po zaginięciu bliskich czy przygotowaniem do adopcji dziecka. Do psychologa nie idziemy wtedy, gdy zmagamy się z depresją ani gdy prześladują nas myśli samobójcze, ale wtedy, gdy z różnych przyczyn potrzebna jest diagnoza psychologiczna albo doradzenie w razie konkretnych problemów, np. gdy korzystamy z interwencji kryzysowej.

Zarówno psycholog, jak psychiatra, mogą być także psychoterapeutą, ale dopiero wtedy, gdy ukończą odpowiednie szkolenie - w większości nurtów kilkuletnie - zakończone egzaminem. Psychoterapeuta mogą zostać nie tylko absolwenci medycyny i psychologii (choć to głownie oni wybierają tę drogę), ale kilku innych kierunków, np. pedagogiki czy filozofii. Od psychoterapeutów wymaga się przejścia własnej terapii oraz superwizji, czyli konsultacji z bardziej doświadczonym specjalistą.

Psychoterapeuta pomoże nam wtedy, kiedy nie dajemy sobie rady z własnymi emocjami, a trudności życiowe nas przytłaczają, gdy czujemy przez dłuższy czas dyskomfort z bliżej nieokreślonego powodu i mamy poczucie, że tkwimy w kryzysie. Do psychoterapeuty można udać się też wtedy, gdy nie radzimy sobie z żałobą albo rozstaniem z partnerem albo gdy mamy problem ze zbudowaniem satysfakcjonującego związku.