22 grudnia 2016

Przewodnik podatkowy - przeczytaj i rozlicz się bez stresu!

Nie wypełniaj corocznej deklaracji podatkowej PIT w ostatniej chwili. Zrób to, jak tylko dostaniesz PIT od pracodawcy. Przypominamy najważniejsze zasady rozliczania.

Jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło lub pobierasz świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, składasz deklarację PIT-37. Masz na to czas do 30 kwietnia 2016 r. Zanim jednak ją wypełnisz, upewnij się, że dotarły do Ciebie PIT-y od wszystkich firm, dla których pracowałeś w 2015 r. Firmy mają czas na wysyłkę do 29 lutego br. Ten termin obowiązuje też ZUS, który wysyła PIT-y wszystkim, którzy w ubiegłym roku pobierali emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek związany z macierzyństwem lub chorobą, a także świadczenie należne po osobie zmarłej. 

Dajemy radę: Pracodawca może za Ciebie wypełnić PIT, jeśli osiągasz przychody tylko w jednym miejscu i nie korzystasz z ulg, nie rozliczasz się z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W tym celu na początku 2017 roku złóż mu oświadczenie. Wypełnij PIT-12.
W 2016 r. termin złożenia formularza dla pracowników upłynął 11 stycznia

​Jak wypełnić deklarację?

Zeznanie podatkowe możesz wypisać ręcznie – odpowiednie arkusze znajdziesz w urzędzie skarbowym lub w Internecie. Do wypełnienia deklaracji przyda Ci się program komputerowy, dzięki któremu z łatwością zsumujesz zarobki z kilku źródeł. Darmowe programy podatkowe znajdziesz na wielu stronach internetowych – chętnie udostępniają je Organizacje Pożytku Publicznego licząc, że przekażesz im 1 procent  podatku. 

​Jak złożyć PIT przez Internet?

Od kilku lat całą operację rozliczenia się z fiskusem bez trudu przeprowadzisz przez Internet. Zainstaluj na komputerze program e-deklaracje, a następnie, przy jego pomocy wypełnij zeznanie. Gdy skończysz, wyślij je do urzędu skarbowego. Obsługa programu jest łatwa, jednak bądź uważny. Na każdym etapie otrzymasz wskazówki, które krok po kroku prowadzą Cię do celu. Jeśli wypełniłeś deklarację poprawnie, nie ma w niej formalnych błędów, system nada Ci status 200. Każdy inny status oznacza, że zeznanie zawiera błąd i musisz je poprawić.

Dajemy radę: Po pozytywnym wysłaniu PIT-u wygeneruj w systemie UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Ten druk to dowód złożenia deklaracji oraz tego, że dotarła ona do urzędu skarbowego. Zapisz dokument UPO w bezpiecznym miejscu lub wydrukuj. Przechowuj go przez 5 lat.

​Zwrot podatku? Na konto bankowe

Każdego podatnika najbardziej interesuje to, czy dostanie zwrot podatku albo czy będzie musiał dopłacić. Jeśli przysługuje Ci zwrot, nie czekaj na przekaz pocztowy, zadbaj o to, by urząd  skarbowy przelał Ci go na konto bankowe. 

Dajemy radę: Nie wystarczy, że wpiszesz numer konta do deklaracji! Jeśli nie dostawałeś do tej pory zwrotu na konto, musisz złożyć w urzędzie skarbowym druk ZAP-3 lub wysłać go razem z zeznaniem.

​Jak przekazać 1% podatku?

Wystarczy, że do deklaracji wpiszesz numer KRS organizacji, którą chcesz wesprzeć. W ubiegłorocznych rozliczeniach zrobiło tak aż 15,5 mln osób. Dołącz do nich, to dobry sposób pomocy fundacjom i stowarzyszeniom, które podejmują się często ważnych zadań społecznych. Jeśli pracodawca wypełnia za Ciebie PIT, nie możesz przekazać 1 procent podatku. 

​Jak wysłać PIT?

Wypełnioną deklarację możesz osobiście złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą. Pamiętaj jednak, by zrobić to listem poleconym. Zachowaj potwierdzenie nadania przesyłki, najlepiej dołącz je do swojej kopii deklaracji. Adresy urzędów skarbowych znajdziesz na tej stronie.

​Jak zapłacić podatek?

Jeśli musisz dopłacić, najłatwiej będzie jeśli wyślesz pieniądze przelewem  na konto, które znajdziesz na stronie urzędu. Pamiętaj, by wpłacić podatek nie później niż do 30 kwietnia. Jeśli się spóźnisz, będziesz musiał zapłacić odsetki za zwłokę bez wezwania urzędu skarbowego. 

Tym, którzy boją się samodzielnego wypełniania PITu polecamy spokój, skupienie i… więcej wiary w siebie. Wszystkie wątpliwości dotyczące indywidualnych rozliczeń, można wyjaśnić telefonicznie w Krajowej Informacji Podatkowej (pon.-pt., 7.00-18.00) pod numerem 801 055 055 z telefonów stacjonarnych, +48 22 330 0330 z telefonów komórkowych lub z zagranicy.