Przewodnik po świętach
Święta poza domem spędza co piąty Polak. Część jedzie do rodziny, część korzysta z ofert biur podróży lub świątecznych pakietów w pensjonatach i hotelach. Wiele osób łączy święta z wyjazdem na narty. Skoro na Boże Narodzenie jesteśmy bardziej mobilni, warto wiedzieć, jakie potrawy pojawią na stołach i jakie są regionalne zwyczaje.
Tradycyjne zupy
Zaledwie pół wieku temu niemal każda wieś w Polsce szczyciła się swoją typową potrawą! W wielu regionach Wigilia rozpoczyna się od czerwonego barszczu z uszkami. Na Lubelszczyźnie barszcz z czerwonych buraków jest kiszony. Trzeba go odpowiednio wcześniej „nastawić” w cieple. Równie popularna jest zupa grzybowa. Na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie trafimy na grochową, a na Kaszubach na brukwiową. Na Pomorzu, Kaszubach, Warmii i Mazurach zjemy rybną lub z suszonych owoców. Z owoców jest też śląski garus. To słodka zupa, a raczej przetarty kompot z jabłek, gruszek i śliwek zaprawiony mąką i śmietaną. W Wielkopolsce i na Opolszczyźnie zjemy na słodko zupę migdałową.
Wigilijne ryby
W małopolskim Zatorze podają karpia na co najmniej 25 sposobów. Na Warmii i Mazurach oraz na wschodzie coraz częściej wraca się do tradycyjnych potraw z sandaczy, szczupaków i jesiotrów. Wszędzie zjemy śledzie. Trudno zliczyć, na ile sposobów można je podać!
Potrawy z maku i suszu
Na wschodzie, w tradycyjnej kuchni kresowej, spróbujemy kutii, czyli pszenicy z makiem i bakaliami. Inne potrawy z makiem w roli głównej to: makówki oraz moćka na Śląsku, makiełki, czyli kluski z masą makową w Poznańskiem. Do maku oczywiście bakalie, ale nie tylko! Na Mazowszu mak był podawany z tradycyjnymi rwakami, które ostatnio znowu pojawiają się w wigilijnym menu. Są to kluski z ugotowanych mielonych ziemniaków, mąki pszennej, jajek i soli. Spróbujmy też kompotu z suszu, niezależnie od regionu. Na Podhalu warto skosztować pierogów z suszonymi śliwkami.
A po kolacji… różne obyczaje
Wiele tradycyjnych obyczajów praktykuje się do dziś. Na Warmii np. ciągnie się słomki spod obrusa. Jeśli słomka jest długa i prosta, to dobra wróżba! Na Mazowszu dajemy resztki jedzenia zwierzętom. W tym regionie o północy na pewno przemówią ludzkim głosem. Zwierzęta mogą mówić ludzkim głosem również na Podlasiu, mimo że tam resztki z wieczerzy zostawiało się dla zmarłych. Posypywano piaskiem lub popiołem ławę, na której stały. Rano po śladach zgadywano, kto przyszedł i jak długo zagościł. Dziś wiemy, że zwyczaj ten w innej formie praktykuje większość z nas, bo kto nie podjada resztek wigilijną nocą?
Święty Mikołaj i spółka
Nie czekajcie na Świętego Mikołaja w Poznaniu, na Kujawach czy Kaszubach. Podarunki zostawia tam Gwiazdor. Tradycyjnie był to kolędnik, ubrany w baranicę i futrzaną czapę, z twarzą umazaną sadzą. Na wschodnich krańcach Polski, w roznoszeniu prezentów pomagają Dziadek Mróz i Śnieżynka. W Krakowie i okolicach pod choinką spotkamy Aniołka z prezentami, a na Górnym Śląsku i w Czechach – Dzieciątko. W okolicach Sandomierza działają krasnoludki, a Gwiazdki na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W pozostałych regionach działa Święty Mikołaj.
Ważny zwyczaj – ubezpieczenie
Niezależnie od tego, dokąd się wybieracie na Święta, pamiętajcie o ubezpieczeniu! Na nartach przyda się Wojażer. Zapewnia szybką pomoc w razie choroby lub wypadku. Jej organizacją zajmie się Centrum Alarmowe natychmiast po zgłoszeniu. Ubezpieczenie zawiera: organizację pomocy medycznej, transport i koszty leczenia, a także poszukiwanie i ratownictwo. Ubezpieczyciel zapewni m.in. opiekę nad dziećmi, naprawę zniszczonego sprzętu lub wynajem innego w zamian za zniszczony, a także zwrot kosztów niewykorzystanych ski-passów. W podróży samochodem przyda nam się Karta PZU Pomoc w drodze lub pakiet Auto Pomoc. Dzięki temu nie zostaniemy sami na drodze np. z zepsutym autem, nawet w okresie świątecznym. Pomoc działa 24 godziny na dobę!
KONKURS!
Zapraszamy Was do bożonarodzeniowego konkursu. W komentarzu pod tym postem napiszczcie, jakie najciekawsze zwyczaje świąteczne obowiązują w Waszych rodzinach. Na udzielenie odpowiedzi macie czas do piątku, 19 grudnia, do godz. 23.59. Pięć najciekawszych, najbardziej oryginalnych i kreatywnych komentarzy nagrodzimy zestawami książek skałdającymi się z przewodnika
Bezpieczny i aktywny weekend w Polsce wydawnictwa Pascal wraz z albumem Grand Press Photo 2014 zawierającym najlepsze fotografie prasowe mijającego roku.
Regulamin konkursu dostępny jest na Facebooku. Zapraszamy!
Źródła
Wigilijna zupa migdałowa https://zakochanewzupach.pl/
Karp na 25 sposobów http://www.potrawyregionalne.pl/
Najlepsze przepisy na potrawy wigilijne http://kotlet.tv/