20 grudnia 2018

Przed świętami… nie daj się okraść

Grudzień to czas polowań dla włamywaczy i kieszonkowców. Warto pamiętać o kilku zasadach, by nie paść ich ofiarą, kiedy będziesz polować na najlepsze świąteczne okazje czy w czasie świąt odwiedzisz rodzinę. Pomyśl także o odpowiednim ubezpieczeniu.

W sklepach, na bazarach, świątecznych jarmarkach - tłumy ludzi. Wszyscy się spieszą. Świąteczne ozdoby, świąteczna muzyka nie pozwalają zapomnieć o tym, że trzeba kupić prezenty. Dłużej nie ma nas w domu albo wcześniej wyjeżdżamy na święta, by wspólnie z bliskimi spędzić jak najwięcej czasu.

Chroń swój portfel

Zaaferowani poszukiwaniami tracimy czujność. A to okazja dla złodziei. Co robić, aby do domu wrócić i z zakupami i z portfelem?

  1. Uważaj na zatłoczone miejsca. Zachowaj czujność, bo kieszonkowcy często działają metodą „na sztuczny tłum”.
  2. Nie noś portfela, pieniędzy czy dokumentów w tylnej kieszeni spodni. Portfel lepiej trzymaj na dnie torebki albo w dodatkowej zamykanej kieszonce.
  3. Torebkę trzymaj przed sobą. Najlepiej, żeby była zamykana na zamek. Pamiętaj, aby zapięcie było od twojej strony – z przodu.
  4. Jeśli wyciągasz pieniądze z bankomatu, wybierz taki, który stoi w placówce banku albo w miejscu, w którym jest dużo ludzi i blisko są ochrona lub monitoring.

Rób zakupy z głową

W 2017 roku policja odnotowała ponad 6 tys. przestępstw rozbójniczych i ponad 100 tys. kradzieży rzeczy. Dlatego podczas zakupów uważaj na rabusiów. Oni w każdej chwili mogą wyrwać ci torebkę i uciec. W grudniu nie tylko torebka z zawartością może stać się ich łupem. Także pakunki z zakupami są niezwykle atrakcyjne.
Do rabunku może dojść na przykład na parkingu, kiedy wsiadasz do samochodu. Zachowaj ostrożność także na przystanku podczas wchodzenia do autobusu, tramwaju lub metra. Unikaj ciemnych przejść i ulic. Złodziejowi wystarczy tylko chwila, by zostawić cię z pustymi rękami.

Jeśli mimo twoich starań i uwagi padniesz ofiarą złodzieja, jak najszybciej zgłoś to policji. Straty po kradzieży może zminimalizować odpowiednie ubezpieczenie. Na przykład polisa PZU Dom chroni ruchomości domowe nie tylko w domu, ale także poza nim. Już w podstawowym zakresie (czyli bez dodatkowych opłat) zapewnia odszkodowanie w razie rabunku, np. na ulicy torebki czy innych rzeczy, które należą do osoby ubezpieczonej. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczania – PZU odpowiada do 10% sumy ubezpieczenia, maksymalnie do 10 000 zł.

Dajemy radę: Jeżeli robisz zakupy przez internet, to wiesz, że czasem sprzedający może opóźnić się z wysyłką albo przysłać towar inny niż zamówiony. Reklamacje bywają trudne i trwają długo. W takiej sytuacji pomoże ci PZU Dom z ubezpieczeniem Ochrona Prawna. Zapewnia ono opiekę prawną, m.in. prawnik przygotuje odpowiednie pisma i zajmie się sprawą. 

Zabezpiecz dom lub mieszkanie

W okresie okołoświątecznym wiele osób wyjeżdża na kilka dni. Puste domy i mieszkania tylko kuszą włamywaczy. Według policyjnych statystyk w 2017 roku doszło w Polsce do ponad 65 tys. kradzieży z włamaniem. Wystarczy im nawet kilka godzin, kiedy w wigilijną noc całą rodziną idziecie na pasterkę, a pod choinką zostawiacie rozpakowane prezenty. Dlatego pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu (zresztą nie tylko na czas świąt).

  1. Załóż w drzwiach wejściowych przynajmniej jeden zamek antywłamaniowy. A najlepiej zainwestuj w drzwi antywłamaniowe z dwoma zamkami. I zawsze kiedy wychodzisz z domu, zamykaj drzwi na tyle zamków, ile w nich jest.
  2. Kluczy do domu/mieszkania nie zostawiaj w schowkach, np. pod wycieraczką, doniczką, parapetem. Złodzieje znają te sztuczki.
  3. Kiedy wychodzisz z domu, zamknij wszystkie okna.
  4. Po zmroku zasłaniaj okna. Przez nieosłonięte okna złodziej może dokładnie obejrzeć, co masz w domu/mieszkaniu, gdzie to stoi i czy warto to ukraść. Zwłaszcza ten nowy telewizor czy designerski fotel kupione przed świętami.
  5. Jeśli wyjeżdżasz na kilka dni, nie chwal się tym np. w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że złodzieje też przeglądają Facebooka.
  6. Zadbaj o dobre relacje z sąsiadami. Zaufany, zaprzyjaźniony sąsiad jest na wagę złota. Będzie zwracał uwagę na twój dom czy twoje mieszkanie podczas twojej nieobecności.

Dom czy mieszkanie to twój największy majątek, dlatego dobrze go chroń. Jeśli więc nie masz jeszcze ubezpieczenia, warto o nim pomyśleć. Może to będzie najlepszy świąteczny prezent dla twoich bliskich?