21 lipca 2022

Projekt Miłość – wywiad z Martą Wojtal

Fotograf

W listopadzie ubiegłego roku ruszyła kampania PZU Życie pod hasłem „Żyj długo i szczęśliwie”, która edukowała w zakresie poczucia wpływu na własne życie, zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo finansowe.

Choć kampania już się zakończyła, jej przesłania nadal przyświecają naszym działaniom, ponieważ naszą misją jest budowanie świadomości i poczucia wpływu na swoje życie wśród Polaków. Zostaliśmy także zaproszeni do udziału w rozwijających warsztatach fotograficznych #projektmilosc pod hasłem „Masz wpływ na swoje życie”, podczas których zadaliśmy Marcie kilka pytań.
 Jak zaczęła się historia #projektmilosc?

Historia zaczęła się od miłości, od zakochania. To chyba jedna z piękniejszych chwil w życiu człowieka i wtedy z łatwością odnajdujesz serca.
 


 

O warsztatach prowadzonych przez Ciebie krążą fenomenalne opinie – zdradzisz, na czym polega ich magia?

Gdy czegoś się podejmuję, robię to na 200 % i warsztaty takie właśnie są. 
Chcę na nich przekazać ludziom, że fotografia to nie tylko mój zawód, pasja - to również mój styl życia. Często wiele sztuczek z fotografii przemycam do życia codziennego, gdy nie jest mi lekko. 
Dam Ci przykład. Wyobraź sobie, że jest brzydka pogoda za oknem, nastrój siada. Ogólnie widok jest fatalny. Patrzę wtedy na ten deszcz z bliska i nagle wyłapuje piękny detal – krople. 
Okazuje się, że nawet z paskudnej pogody da się wyciągnąć piękną fotografię. Staram się to robić również w życiu. Dlatego moje warsztaty są nie tylko o fotografii. Poprzez naukę robienia zdjęć, uczę też patrzenia na życie z innych perspektyw.
 


 

Masz wpływ na swoje życie – skąd akurat takie powiązanie warsztatów z hasłem, ideą, która towarzyszy ściśle PZU Życie?

Jeśli biorę udział w jakimś projekcie, to muszę w niego wierzyć, musi być w zgodzie ze mną. 
Byłam jedną z ambasadorek kampanii i hasło, które promowaliśmy jest jak najbardziej w zgodzie ze mną. Podczas naszej współpracy byłam pełna podziwu, jak mocno zaangażowany jest team PZU. Świetny kontakt i atmosfera - nie chciałam tego tak kończyć, więc wymyśliłam, że zaproszę Was na warsztaty - tym razem ja. :)
 


Czy uważasz, że hasło Masz wpływ na swoje życie nadal jest aktualne w obecnej sytuacji na świecie? A może dostrzegłaś właśnie inny jego wymiar lub ponadczasową uniwersalność?

Dostrzegłam z pewnością, że jeśli nie mamy na coś wpływu, to mamy wpływ na nasze emocje.
 


 

W trakcie warsztatów poruszany był także temat ubezpieczeń. Dlaczego zależało Ci na rozmowie z uczestniczkami także na ten temat? 

Bo to jest ważny temat, który nie jest często podejmowany. To poczucie bezpieczeństwa, o którym zwykle niestety myślimy po fakcie, a warto być ubezpieczonym. Śpi się wtedy spokojniej.
 


 

W ostatnich miesiącach byłaś ambasadorką rozmów wokół hasła Masz wpływ na swoje życie i wielokrotnie podkreślałaś, że angażujesz się w te działania, bo mocno uwierzyłaś w taką filozofię życia – ale zaznaczałaś też, że nie zawsze tak było. Co zmieniła w Tobie współpraca z PZU Życie?

Przy naszej współpracy wierzyłam w to hasło. Gdy byłam młodsza, a życie rzucało mi pod nogi kłody - często w to wątpiłam. 
To naturalne, że spotykamy na swojej drodze również niepowodzenia, na to akurat nie mamy na to wpływu. Za to na naszą reakcję i podjęte działania już tak. Myśląc pozytywnie, dbając o swoje samopoczucie, zabezpieczenie i zdrowie mamy większą motywację do działania i dużo większe szanse na osiągnięcie sukcesu. Pamiętaj, Ty też masz wpływ na swoje życie.


Czego nowego dowiedziałaś się z naszej kampanii i w jaki sposób było to pomocne w Twoim życiu i pracy?

Dowiedziałam się, że warto czasem zejść z artystycznego i dość kolorowego myślenia, warto na chwilę pomyśleć o tym jak się zabezpieczyć. Jestem w 100 % i nie myślę o tym, że ktoś może okraść mi sprzęt na planie... A jednak, takie rzeczy się na świecie niestety dzieją. 
Ubezpieczenie sprzętu, czy nawet sesji zdjęciowej pozwala mi mieć jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Na koniec powiedz nam, jaka jest Twoja najważniejsza nauka, przemyślenie, obserwacja z tych warsztatów?

Ludzie ludziom są do życia potrzebni i trzeba o tym głośno mówić.
Dlatego #Ludzieludziom to nowy hasztag, który w Internecie promuję tak jak #projektmilosc.