15 kwietnia 2020

Praca zdalna – jak efektywnie pracować w domu?

Stan pandemii sprawia, że upowszechnia się praca zdalna. Jedni lubią pracować z domu i są w stanie się zmobilizować, dla innych osób jest to problemem. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w tej nowej sytuacji.

Możesz pracować w piżamie, leżąc we własnym łóżku, możesz wygodnie rozłożyć się w dresach na kanapie albo przycupnąć z laptopem w kuchni, a możesz ubrać się porządnie, uczesać, ogolić lub zrobić makijaż i zasiąść przy biurku. Każdy sam znajduje sposób, który mu najbardziej odpowiada, ale początki są trudne i warto wdrożyć kilka zasad.

Przede wszystkim ustal jasno, kiedy jesteś w pracy i rozpocznij pracę punktualnie oraz tak samo ją zakończ. Podczas pracy w miarę możliwości odizoluj się od rodziny, nie odrabiaj z dziećmi lekcji, nie wychodź z psem. To może być największym wyzwaniem, gdyż dzieci niekoniecznie rozumieją, że mama czy tata nie może ugotować im obiadu czy pobawić się z nimi, mimo że siedzi w domu. Najwygodniej jest pracować w zamkniętym pomieszczeniu, a jeśli nie masz takiej możliwości, pomocne mogą być słuchawki na uszach.

Przed pracą umyj się i uczesz, zjedz śniadanie i ubierz się porządnie. Jeśli kontaktujesz się ze współpracownikami, szefem czy kontrahentami przez wideo czat, sprawdź, jaki widok będą mieć Twoi rozmówcy. Sterty nieumytych naczyń, przed którymi siedzisz w rozciągniętym dresie nie pomogą Ci w tworzeniu wizerunku profesjonalisty.

Przygotuj miejsce pracy. Możesz pracować przy biurku, możesz przy stole, a nawet leżąc na sofie. Ważne, żebyś miał pod ręką wszystko, czego potrzebujesz do pracy. Wyłącz natomiast telewizor i nie sięgaj do Facebooka. Praca z domu daje złudne poczucie swobody. Tymczasem masz zadania, które musisz wykonać i lepiej nie odkładać ich na później, żeby nie zajmować się służbowymi obowiązkami po nocach. Zrób sobie plan zadań i ustal, o której i na jak długo zrobisz przerwy w pracy. Przestrzegaj tego planu.

Pilnuj utrzymywania kontaktów z kolegami z pracy oraz z przełożonym, żeby nie zapomnieli o Twoim istnieniu. Z drugiej strony powstrzymuj się przed odpowiadaniem na służbowe e-maile o północy. Staraj się rozgraniczać czas przeznaczony na pracę oraz życie prywatne. W przeciwnym wypadku grozi Ci utonięcie w chaosie i sięganie do zadań służbowych przez całą dobę.

Praca z domu wymaga dyscypliny, ale jeśli się w nią wdrożysz, odkryjesz, że ma też szereg zalet. A może okazać się, że nawet po pandemii niejeden pracodawca zdecyduje się na to rozwiązanie dla swoich pracowników i będziesz musiał tak pracować na stałe.