Praca w chmurach
Specjaliści radzą, aby do przechowywania danych podchodzić podobnie, jak do przechowywania pieniędzy: nigdy nie należy gromadzić wszystkich w jednym miejscu.
Bezpieczna praca zdalna
Na ochronę danych zawartych na komputerze składają się:
- ochrona przed utratą informacji,
- ochrona przed przerwami w przetwarzaniu danych,
- ochrona przed niepowołanym dostępem.
Dajemy radę: Aby wszystkie dane były bezpieczne należy na bieżąco tworzyć i bezpiecznie przechowywać kopie zapasowe tych danych (raz dziennie – kopie cząstkowe, raz na tydzień – kopie całościowe) na dodatkowych nośnikach lub/i w chmurze
Co to jest chmura?
Chmura (wirtualny dysk, wirtualna szuflada) to taka usługa która umożliwia przechowywania danych, w bezpiecznym miejscu, bez potrzeby stosowania twardych dysków, CD/DVD, ani pamięci pendrive. Przechowywanie danych powierzamy zewnętrznej firmie. Firma ta zobowiązuje się do tego, że nasze dane będą dostępne wszędzie i o każdej porze, przez cały czas trwania umowy.
Gdy pracujemy w chmurze, nasza informacja zostaje podzielona na mniejsze części i każda z tych mniejszych części przechowywana jest na innym serwerze. Na tej zasadzie działają np. dokumenty udostępniane online (GoogleDocs, Piratepad). Zapisujemy adres dokumentu w postaci linka, którego możemy przesłać wszystkim zainteresowanym. Od tego momentu mają oni dostęp do tego pliku, mogą obserwować zmiany i je wprowadzać. Wszystko jest zapisywane automatycznie, ale nie na naszych komputerach. Dzięki tej technologii możliwe jest przeniesienie wielu zadań do pracy zdalnej, wykonywanej np. z domu. Możemy w ten sposób wspólnie przygotowywać oficjalne teksty, projekty lub inne dokumenty.
Dajemy radę: Należy być uczulonym na dane, które zdecydujemy się przechowywać w tej formie. W chmurach nie powinno się trzymać danych osobowych, ani innych danych wrażliwych, które powinny być chronione.
Chmura to miejsce w Internecie, na przykład usługa SkyDrive, w którym można przechowywać dane wszelkiego rodzaju – zdjęcia, muzykę, dokumenty i filmy (czyli w zasadzie dowolne pliki) – oraz łatwo uzyskiwać do nich dostęp za pomocą komputera, telefonu, telewizora lub innego urządzenia połączonego z Internetem.
Chmurą można również nazwać zestaw narzędzi zaprojektowanych do używania online. Na przykład aplikacji Microsoft Word Web App, Excel Web App, PowerPoint Web App i OneNote Web App możesz używać w przeglądarce internetowej w ramach usług Microsoft Office 365 i SkyDrive lub w witrynie programu Microsoft SharePoint. Dokumenty możesz udostępniać innym osobom albo zachować je jako prywatne.
Chmura, lub też inaczej cloud computing, to model usług dostarczany przez zewnętrznego dostawcę. Przekładając to na prosty język – to infrastruktura techniczna w postaci skomplikowanych serwerów połączonych ze sobą w jeden organizm, oferujących usługi takie jak przechowywanie danych oraz operacje na tych danych.
Odzyskiwanie danych
Co wtedy, kiedy nie zabezpieczyliśmy odpowiednio naszej pracy? Czy uda się odzyskać niezbędne dane?
Tak, są na to sposoby. Dane możemy odzyskać:
SAMI: za pomocą darmowego oprogramowania znajdującego się w Internecie jesteśmy w stanie odzyskać utracone lub przypadkowo usunięte pliki i foldery z nośników danych (pendrive, dyski 2,5 cala, płyty CD, DVD, Dyski 3,5 cala).
W WYSPECJALIZOWANYM PUNKCIE: zajmującym się odzyskiwaniem danych: tutaj jesteśmy w stanie odzyskać dane ze zniszczonych dysków twardych (uszkodzenia elektroniki lub mechaniki dysku twardego), odzyskać dane wielokrotnie nadpisane – nie zrobimy tego za pomocą darmowego oprogramowania.
Dobre darmowe programy zabezpieczające (m.in. programy antywirusowe czy zapory sieciowe – firewalle) oraz programy do odzyskiwania danych znajdziemy na stronie www.dobreprogramy.pl.
Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego
Ustaliliśmy: twój komputer jest twoją twierdzą. Stale dywersyfikujesz dane i odpowiednio je zabezpieczasz. Nigdy jednak nie masz stuprocentowej gwarancji, że coś pójdzie nie tak, a koszt odzyskania danych będzie bardzo wysoki.
Także sam sprzęt elektroniczny, na którym pracujesz, może ulec zniszczeniu na skutek rozmaitych zdarzeń losowych lub stać się przedmiotem kradzieży.
W pracy zdalnej wszelkie nieprzewidziane wypadki związane z Twoim podstawowym narzędziem pracy i komunikacji oraz utratą danych bardzo komplikują życie.
Kompleksowe ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk (all risks) to optymalne rozwiązanie dla osób pracujących zdalnie.
Źródła
Ubezpiecz swój sprzęt! http://www.pzu.pl/
Wszystko, co trzeba wiedzieć o telepracy http://zdalniej.pl/
Wady i zalety chmury http://www.komputerpc.pl/
Dane w chmurze czy na serwerze? https://www.technologie.org.pl/
SkyDrive – jak to działa? http://www.windowsphone.com/