Poznaj receptę na szczęście i bezpieczne, zdrowe życie
Zgodnie z badaniami zleconymi przez PZU1 zdecydowana większość z nas uważa, że nie ma zdrowia fizycznego bez zdrowia psychicznego. Jednocześnie wiele osób skarży się na stres i presję oraz przyznaje, że zdrowie psychiczne najmniej poddaje się naszej kontroli. Sprawdź, co możesz zrobić, by zadbać o dobrostan psychiczny oraz poczucie bezpieczeństwa i odważnie patrzeć w przyszłość, ciesząc się długim i zdrowym życiem.
Na podstawie badań i własnych obserwacji w PZU Życie wspólnie z naszymi ekspertami zebraliśmy najważniejsze wskazówki, jak można zadbać o swoje zdrowie i życie. Dzielimy się nimi w e-booku pt. „Zaopiekuj się swoim życiem”. Wiele ważnych badań i porad znajdziecie też w kompendium. A co w szczególności chcemy wam przekazać?
Przede wszystkim wnioski, że zdrowe i długie życie zależy od tego, jak o nie dbamy dziś ‒ tu i teraz ‒ i jak bardzo jesteśmy konsekwentni w swoich działaniach.
Na zdrowie składa się wiele czynników: zdrowa dieta, sport, profilaktyka zdrowotna ‒ ale kluczowe jest też zdrowie psychiczne, nad którym jeszcze nie zawsze umiemy zapanować. A co jest dla nas ważne w utrzymaniu dobrostanu psychicznego? Według ankietowanych oraz specjalistów są to:
- wypoczynek i zdrowy sen;
- pozytywne myślenie (i praktykowanie wdzięczności);
- więzi z bliskimi i rodziną;
- poczucie bezpieczeństwa;
- rozwój;
- organizacja życia i równowaga między życiem osobistym i zawodowym;
- umiejętność radzenia sobie ze stresem.
A jaka jest recepta na szczęście?
Mimo że na różnych etapach życia co innego może nas uszczęśliwiać, to większość ekspertów i praktyków mówi zgodnie: do szczęścia potrzebny jest pomysł na siebie, świadomość swoich marzeń, wiara, że możemy je spełnić, odwaga w pokonywaniu lęków i podejmowaniu działań. Wymaga to przełamywania barier i wychodzenia ze strefy komfortu, ale z każdym, choćby małym sukcesem dodaje wiary w siebie i w to, że możemy spełniać marzenia. Ważne jest również nastawienie, pozytywne myślenie i uczucie wdzięczności za to, co osiągamy i dostajemy od świata, za ludzi i relacje. Ważna jest też umiejętność cieszenia się z drobiazgów. Im bogatsze mamy wnętrze, im bardziej pielęgnujemy pasje i dbamy o swój rozwój, tym nasze życie jest pełniejsze, ciekawsze i szczęśliwsze.
Jak krok po kroku poprawiać jakość swojego życia?
Specjaliści podpowiadają, co jest najważniejsze, by nie tkwić w miejscu, i jak to osiągać.
- Wartości i cele ‒ spisz 20 ważnych dla Ciebie wartości życiowych, wybierz 5 najważniejszych i na ich podstawie ustal kluczowe cele. Zgodność z Tobą i Twoimi przekonaniami doda ci sił i motywacji do działania.
- Samodyscyplina ‒ ćwicz się w doprowadzaniu zadań do końca i przesuwaj sobie poprzeczkę w zadaniach, które są zgodne z twoimi celami.
- Dbaj o zdrowie psychiczne ‒ bez niego nie ma zdrowia fizycznego i skutecznego funkcjonowania. Kluczowa jest tu umiejętność radzenia sobie ze stresem, dobry sen i rozwój.
Stres a zdrowie ‒ kiedy jest potrzebny, a kiedy szkodzi?
Stres jest nierozerwalnym elementem naszego życia. W wielu sytuacjach mobilizuje nas do działania i wyzwala kreatywność. Gdy jednak jest go zbyt dużo i trwa zbyt długo, działa destrukcyjnie na nasze zdrowie. Dla 52% ankietowanych Polaków stres jest główną przeszkodą w dbaniu o zdrowie. Bardzo wiele osób czuje się przy tym bezradnych i nie wie, jak nad nim panować. Stres dotyka nas osobiście ‒ dotyczy zarówno życia prywatnego, zawodowego, jak i społecznego, a przekłada się na zdrowie psychiczne i fizyczne. Aby zminimalizować jego zły wpływ, bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem, dbałość o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym, a także zabezpieczenie na wypadek sytuacji kryzysowych. Czasami jednak nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym sami.
Czas pandemii i wysokiego poczucia zagrożenia pokazał, jak ważne jest wsparcie psychologa w kryzysowych sytuacjach. Coraz więcej pracodawców ma również świadomość, że potrzebne jest wsparcie psychologiczne na poziomie biznesowym (np. w osobie mediatora przy rozwiązywaniu konfliktowych sytuacji) czy szkoleniowym (warsztaty i szkolenia dla zespołu na temat dbania o dobrostan i umiejętnego radzenia sobie ze stresem).
Idąc za tą potrzebą, w PZU oprócz porad i inspiracji znacznie rozszerzyliśmy dostępne rozwiązania i pakiety wspierające zdrowie psychiczne z pomocą psychologa.
Odpoczynek i zdrowy sen w trosce o dobrostan psychiczny
Dla 64% ankietowanych dbałość o zdrowie psychiczne polega głównie na odpoczynku i wysypianiu się. To rzeczywiście ważne, ponieważ dobry sen jest niezbędny do regeneracji i efektywności. Natomiast zły, płytki, przerywany sen nie regeneruje w pełni organizmu i mózgu, a nawet może prowadzić do chorób cywilizacyjnych. Sebastian Kotów ‒ psycholog i wykładowca akademicki, ekspert z zakresu rozwoju osobistego ‒ mówi wręcz, że człowiek niewyspany zachowuje się tak, jakby był pod wpływem alkoholu.
W jaki sposób możemy zatem zadbać o dobry sen? Tego dowiesz się z naszego kompendium. Najczęściej stosowane dobre praktyki to:
- wygodne łóżko i materac;
- odpowiednio długi sen (najlepiej około 8 godzin) w stałych godzinach;
- wietrzenie pokoju przed snem;
- nienajadanie się przed snem.
Są też sposoby jeszcze u nas niedoceniane, a polecane przez specjalistów:
- słuchanie muzyki relaksacyjnej przed snem (robi to zaledwie 15% ankietowanych),
- wyłączanie lub odstawianie elektroniki na godzinę przed snem (stosowane przez 12% badanych). Jest to niezwykle ważne, ponieważ korzystanie z urządzeń elektronicznych działa pobudzająco i zmniejsza produkcję melatoniny ‒ hormonu snu. Co więcej, nadmierne korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych może prowadzić do uzależnień, a nawet chorób psychicznych takich jak depresja.
Rozwój, pasje i spełnianie marzeń ‒ klucz do ciekawego i szczęśliwego życia
Dla młodzieży rozwój jest oczywistą potrzebą, ale jego znaczenie maleje z wiekiem. Potwierdziły to badania2 , według których rozwój był ważny dla 58% ankietowanych (głównie ludzi młodych), a 41% potwierdziło, że poświęca czas na pasje i interesuje się światem.
Warto się nad tym pochylić, ponieważ stały rozwój i samodoskonalenie poprawia jakość życia, zwiększa nasze możliwości, odwagę i poczucie bezpieczeństwa.
Kluczowa jest tu praca nad sposobem myślenia, który odpowiada za nasze osiągnięcia w życiu i w pracy. Jest on bowiem początkiem całego procesu przyczynowo-skutkowego i albo nas motywuje, wywołuje pozytywne emocje i wspiera w działaniach, albo przeciwnie ‒ osłabia, demotywuje, sprawia, że się boimy i unikamy działania.
Zmiana sposobu myślenia na pozytywny często prowadzi niemal do rewolucji w życiu. Opanowanie lęków i nowe doświadczenia dodają nam energii i wiary w swoje możliwości, a także motywują do podejmowania nowych działań. Pamiętajmy, że człowiek uczy się na błędach. Pozwalajmy sobie na nie, uczmy się i wyciągajmy z nich wnioski, korygujmy i idźmy do przodu, stale pracując nad sobą. Postępy w naszych poczynaniach zwiększają satysfakcję, poczucie sprawczości, szczęścia i dumy. Zmniejszają też poczucie lęku. Pokonywanie własnych ograniczeń buduje pewność siebie. Dbajmy też o pasje. One nas rozwijają, wzbogacają, dają przyjemność, ale również wzmacniają relacje i inspirują innych. Tylko w ten sposób możemy spełniać swoje marzenia. Róbmy to!
Nasz e-book to skarbnica wiedzy i inspiracji. Co jeszcze w nim znajdziesz?
Wspomniane sfery wpływające na silną psychikę i jakość naszego życia to tylko część tematów poruszanych w naszym e-booku. Oprócz tego znajdziesz w nim wiele innych cennych i praktycznych porad od naszych ekspertów.
- Rodzina Pasków, autorów bloga „Oczekując”, zwraca uwagę, jak ważne jest hartowanie i budowanie odporności u wszystkich członków rodziny, by wzmocnić zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. Jako praktycy nie tylko mówią dlaczego, ale również jak to osiągnąć.
- Joanna Bersz, prezes i założycielka Longevity Center, podpowiada, jakie zdrowe nawyki warto kształtować i utrwalać, aby zapewnić sobie długowieczność na poziomie każdej komórki.
- Grzegorz Łapanowski, prezes fundacji Szkoła Na Widelcu pokazuje, że zdrowe gotowanie całą rodziną może być nauką mądrego, wartościowego odżywiania, a także dobrą zabawą. Nie tylko zdradza od kuchni, jak to zrobić, ale również dzieli się wyśmienitymi przepisami.
- Tenisistka Iga Świątek i fizjoterapeutka Aleksandra Wysokińska przedstawiają receptę na czerpanie przyjemności, wytrwałość i efekty w sporcie.
- Marek Kamiński, zdobywca dwóch biegunów, opowiada, jak budowanie formy fizycznej i psychicznej przekłada się na jego osiągnięcia życiowe, i zdradza, jak to robi na co dzień.
- Marta Wojtal, utalentowana fotografka, zdradza, jak spełniać marzenia.
- Aktorka Emilia Komarnicka-Klynstra dzieli się swoją receptą na szczęście.
- Agnieszka Stefaniuk, autorka bloga „Family Fun by Mum” podpowiada, jak oszczędzać bez większych wyrzeczeń i nie marnować jedzenia, wody, prądu i innych dóbr.
Oprócz tego przedstawiamy praktyczne ściągawki:
- jak dbać o zdrowie i profilaktykę zdrowotną i jakie badania wykonać w określonym wieku, by zredukować ryzyko chorób lub odpowiednio wcześnie na nie zareagować, zwiększając również poczucie bezpieczeństwa;
- jak dbać o bezpieczeństwo finansowe, mądrze zarządzać budżetem i wygospodarować pieniądze na ubezpieczenie, by bezpiecznie patrzeć w przyszłość bez obaw o pieniądze w kryzysowych sytuacjach.
Podsumowanie
PZU Życie od lat wspiera Polaków w działaniach poprawiających zdrowie i bezpieczeństwo, inspiruje, uczy i daje konkretne rozwiązania. Korzystajcie z tego w praktyce, zaczynając od lektury e-booka.
1„Badanie o życiu i zdrowiu Polaków”, IQS na zlecenie PZU, 2021 r.
2„Badanie o życiu i zdrowiu Polaków”, IQS na zlecenie PZU, 2021 r.