14 stycznia 2021

Postanowienia i konsekwencja – czy Blue Monday istnieje?

Dyrektor Biura Produktów i Projektów, TFI PZU
Twórca, stworzonej w 2004 roku na zlecenie firmy PR-owej teorii Blue Monday, Cliff Arnall prowadzi od 2018 roku kampanię obalającą stworzony przez siebie mit Blue Monday, czyli najbardziej depresyjnego dnia w roku przypadającego na trzeci poniedziałek stycznia. W dzisiejszym artykule nie chcę oceniać pseudonaukowych teorii i opowiadać się za istnieniem lub zaprzeczyć, przygnębiającemu poniedziałkowi oraz okresowi obniżonego samopoczucia w styczniu. Proponuję działania, które mogą przynieść pozytywne efekty w Twoim życiu i pomóc w uniknięciu nieprzyjemnych skutków nieplanowanych lub realizowanych pod wpływem emocji zakupów świątecznych oraz zachęcić do stałej praktyki oszczędzania.

Święta, święta i…co dalej? Możemy bez wątpienia powiedzieć, że niektórym z nas udało się przekroczyć założony budżet świąteczny lub dokonać nieplanowanych wydatków lub zadłużyć się w celu zakupienia wymarzonych prezentów. Skutki takich decyzji odczuwamy boleśnie po Świętach spłacając zadłużenia i analizując stan konta. Z nastaniem Nowego Roku dokonujemy podsumowań, postanowień, planujemy zmiany. Staramy się zmienić to, co nie powiodło się lub okazało się trudne i dysfunkcyjne w kończącym się roku. Warto podjąć wysiłek wdrożenia tych zmian. Może właśnie poprzez małe decyzje, regularne i konkretne działania.

Zrób postanowienia i wdróż swój plan.  Moglibyśmy powiedzieć: przyszłość tworzona jest przez dzisiejsze decyzje. Pozostawienie naszych postanowień w sferze planów nie przyniesie realnych zmian bez ich wdrożenia. W wymiarze finansowym - zaplanuj wszystkie wydatki, podlicz je i zapisz, przemyśl ile możesz miesięcznie przeznaczyć na oszczędzanie. Działaj konsekwentnie – możesz skorzystać z automatycznych rozwiązań, które pomogą Ci regularnie realizować postanowienia. Większość banków oferuje funkcjonalność stałych zleceń, które możesz stosować w celu automatyzacji płatności za rachunki, jak również dokonywać regularnych wpłat do portfela Twoich oszczędności, z preferowaną przez Ciebie częstotliwością. Portfel oszczędności – to dowolna forma inwestowania, która jest realizowana na konkretny cel. Celem może być również zabezpieczenie finansowe na wypadek nieprzewidzianych wydatków lub pogorszenia sytuacji zawodowej. Zacznij od systematycznego oszczędzania niewielkich kwot, z myślą o bezpieczeństwie, marzeniach czy przyszłości Twoich bliskich.

Magia świąt i magia procentu składanego. 

Czas świąt jest czasem wyjątkowym. Zapewne zastanawiając się nad tym, w jaki sposób osiągana jest świąteczna, wyjątkowa atmosfera moglibyśmy przedstawić kilka czynników: nasze nastawienie i zaangażowanie, dbałość o relacje i bliskie nam osoby, nasze wartości i intencje, beztroska, ale także marketing firm, które w okresie świątecznym realizują znaczną część planów sprzedażowych. Magia świąt to również przemyślane działania, których celem jest optymalizacja sprzedaży. Tej magii ulegamy wszyscy czasem bardziej świadomie, czasem mniej. Okres poświąteczny to dobry czas na podsumowanie wydatków i przemyślenie działań w sferze oszczędzania. I tu działa inna magia - magia procentu składanego. Czym jest efekt procentu składanego możesz przeczytać w naszym artykule poświęconym regularnemu oszczędzaniu.

Poddając się magii świąt ulegnijmy również czarowi procentu składanego, który jest dowodem, iż regularność w oszczędzaniu przynosi wymierne efekty i ma sens.

Zachęcam do analizy i planowania wydatków szczególnie tych regularnych, takich jak zakup prezentów świątecznych, urodzinowych, koszty wakacji i uroczystości rodzinnych, a także Twojej sytuacji finansowej za 20, 30 czy 40 lat. Zbuduj portfel oszczędności, z których będziesz mógł skorzystać w dowolnym momencie oraz dopasować go do horyzontu czasowego spodziewanych wydatków. Jak to zrobić?  Po pierwsze: finansowy rachunek sumienia, czyli analiza Twoich miesięcznych wydatków i przychodów. Po drugie, klasyfikacja wydatków w celu oceny, które z nich były wynikiem „zachcianki” lub mogą być zmniejszone. Po trzecie, planowanie – jakich wydatków spodziewasz się w tym roku, za 2-5 lat, za 20 lat? Po czwarte regularność –w oszczędzaniu pomoże cykliczny przegląd Twoich rachunków oraz regularne oszczędzanie np. poprzez ustalenia stałego zlecenia czyli przelewu zasilającego Twój portfel oszczędności. Oszczędności buduje się poprzez regularność, którą najprościej zapewnić automatycznymi rozwiązaniami nie wymagającymi od nas zaangażowania.

Jeśli myślisz o zbudowaniu portfela oszczędności i ograniczeniu ryzyka możesz zapoznać się z funduszami indeksowymi dostępnymi w serwisie inPZU.pl oraz produktami emerytalnymi IKE i IKZE. Możesz już teraz zapoznać się z materiałami informacyjnymi w Bazie Wiedzy inPZU. Zachęcam Cię do przeczytania kolejnego artykułu, który poświęcimy omówieniu funduszy indeksowych. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Informacje o funduszu inPZU SFIO znajdziesz w prospekcie informacyjnym na pzu.pl. TFI PZU SA podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.