19 czerwca 2017

Posiadanie psa to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki

Przemyślałeś temat, wiesz już jaka rasa najbardziej odpowiada Twojemu trybowi życia i masz pewność, że będziesz miał dla niego czas – zobacz, o czym pamiętać, gdy zdecydujesz się na adopcję psa.

Posiadanie psa to nie tylko bycie jego właścicielem, a raczej jego opiekunem. Żeby umocnić Wasze relacje powinieneś wchodzić z psem w różne interakcje, które będą Wam obojgu sprawiać radość. Pamiętaj, że wiele zależy od rasy psa - nie każdy będzie tak samo zadowolony z aportowania, slalomu czy agility. Pies rasy husky czy malamut nie są z natury psami aportującymi (co nie wyklucza faktu, że można je tego nauczyć), natomiast retriver to rasa, która jest świetnie do tego przystosowana w każdych warunkach i bardzo chętnie wykonuje ćwiczenia agility. Pamiętaj jednak, że posiadanie psa to nie tylko zabawy, ale też duża odpowiedzialność i obowiązki.

Agility

To sportowa zabawa z psem polegająca na pokonywaniu przez psa toru przeszkód wskazanego przez opiekuna. Sport ten rozwija inteligencję, umiejętności myślenia i poprawia integrację psa zarówno z opiekunem, jak i z resztą społeczeństwa.

​Smycz i kaganiec

Kiedy wybierasz się na spacer ze swoim pupilem pamiętaj, że zgodnie z przepisami musisz wyprowadzać go na smyczy. Przepisy zezwalają na spuszczenie go uwięzi tylko w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów. Pamiętaj przy tym, że odpowiadasz za zachowanie swojego zwierzaka. W lesie pies zawsze powinien chodzi na spacerze na smyczy i jest to uregulowane prawnie. Zgodnie z art. 166. Kodeksu wykroczeń „Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”.

Dajemy radę: ​W niektórych sytuacjach, ze względu na kwestie bezpieczeństwa, pies powinien nosić kaganiec. Pamiętaj o tym zwłaszcza w komunikacji miejskiej, bo w tym przypadku nie ma wyjątków. t

​Szczepienia, pchły i kleszcze

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swojego pupila musisz pamiętać również o szczepieniach. Koniecznie raz w roku zaszczep swojego psa przeciwko wściekliźnie. Pozostałe szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym nie są obowiązkowe, ale dla bezpieczeństwa i zdrowia pupila powinniśmy je wykonać. Dodatkowo warto pamiętać o odrobaczaniu naszego psa, które chroni przed chorobami inwazyjnymi. Najczęściej dorosłego psa odrobaczamy co trzy miesiące, natomiast szczeniaka do szóstego miesiąca życia - co miesiąc, jednak najlepiej konsultuj te kwestie z lekarzem weterynarii. Oprócz wścieklizny do najczęściej występujących chorób zakaźnych należą między innymi nosówka, parwowiroza, kaszel kenelowy, leptospiroza oraz choroba Rubartha. Są one bardzo niebezpieczne dla psa, niektóre z nich mogą nawet doprowadzić do śmierci – jak w przypadku parwowirozy.  Należy jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo iż zaszczepimy pieska, to nie mamy 100% pewności, że nie zachoruje, dlatego należy obserwować swojego pupila codziennie.

Równie niebezpieczna dla Twojego psa jest babeszjoza przenoszona przez kleszcze. Niezauważona odpowiednio wcześnie również może doprowadzić do śmierci, dlatego koniecznie sprawdzaj po każdym spacerze swojego pupila. Gdyby się pojawił kleszcz natychmiast go wyjmij specjalnymi cążkami lub idź do weterynarza, który się tym zajmie. 

Pamiętaj żeby odpowiednio przygotować dom lub mieszkanie zanim pojawi się twój ulubieniec. Powinieneś się zaopatrzyć w:

  • legowisko – kupując posłanie, kieruj się docelowym wzrostem jaki twój pupil osiągnie jako pies dorosły. Psy szybko rosną i kupując legowisko dla szczeniaczka, po trzech miesiącach będziesz musiał kupić nowe – większe; 
  • kocyk/poduszka – w zależności od pory roku możemy włożyć do legowiska małą poduszkę, np. jaśka i/lub kocyk żeby psu było wygodnie i ciepło;
  • miski – tak samo jak w przypadku legowiska kieruj się wielkością jaką pies osiągnie jako dorosły. Możesz zaopatrzyć się również w mniejsze miseczki - takie akcesoria niewiele kosztują, a naprawdę w wielu przypadkach się przydają, np. na wycieczkach, kiedy nie chcemy zabierać wielkich misek na stojaku;
  • gryzaki – szczeniaczki uwielbiają gryźć – wszystko, co im podejdzie pod ząbki, dlatego pamiętaj, aby zakupić mu kilka gryzaków, mogą być w formie gumowych zabawek albo jedzenia np. gryzaki wołowe. Pamiętaj żeby sprzątnąć do szafy wszystkie obuwie by nie kusiły twojego zwierzaka :) 
  • karma – szczeniaczki nie jedzą dużo, ale często. Karma musi mieć drobne granulki, tak, aby nasz pupil się nie zakrztusił i mógł ją pogryźć. Karmę zawsze przechowuj poza zasięgiem psa – szczeniaki mają ogromny apetyt, zostawienie jedzenia (nawet zamkniętego w worku) w pobliżu psa, może spowodować, że nasz pupil przegryzie worek z karmą, swoimi ząbkami i przeje się. To może skutkować nie tylko biegunką, ale też zatruciem pokarmowym, wymiotami, niestrawnością i wieloma innymi nieprzyjemnościami.
  • smakołyki – sprawdzają się idealnie jako nagrody przy nauce. Jednak nie przesadzaj z ilością! Zbyt dużo smakołyków spowoduje, że Twój pupil nie będzie chciał jeść karmy.
  • woda – pies powinien mieć cały czas wodę w jednej z misek, nigdy nie wiesz kiedy dopadnie do pragnienie. Wodę najlepiej wymieniać codziennie lub jeśli tego wymaga sytuacja – kilka razy dziennie, nawet jeśli pies nie wypije jej do końca, szczególnie w  upalne letnie dni będzie wolał napić się wody schłodzonej, niż nagrzanej przez cały dzień.

​ „WC Psinki”

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości w gminach masz obowiązek usuwania odchodów i innych kłopotliwych nieczystości po swoim zwierzaku. Za niedopełnienie tego obowiązku możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 nawet do 500 zł. Dla ułatwienia tego zadania, coraz częściej miasta i mniejsze gminy organizują dla mieszkańców akcje, np. „WC Psinki”, mające na celu przekonanie właścicieli czteronożnych pupili do sprzątania po nich. Pojawiają się specjalne kosze, a w kioskach, sklepach i urzędach można otrzymać odpowiedni sprzęt (np. papierowe zestawy: torebka i łopatka), który ułatwi właścicielom psów to zadanie.

Jeśli wytrwale przeczytałeś tekst do końca - zapewne jesteś gotowy na posiadanie psa w swoim domu. Pamiętaj jednak, że psiak ma być Twoim przyjacielem, nie podwładnym. Traktuj go z szacunkiem, a na pewno Ci to odwzajemni. Pozwól mu czasem wskoczyć na kanapę i położyć Ci łeb na kolanach – niech się poczuje jak Twój prawdziwy kompan do życia.