Pomyśl o sobie i najbliższych
Ryzyko, że zachorujemy na jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych rośnie gdy skończymy 30 lat. W ostatnich latach granica wieku zachorowania bardzo się obniżyła.
Udar przytrafia się 70 tys. Polaków rocznie, na zawał serca zapada 100 tys., z chorobą nowotworową żyje blisko 360 tys. osób. Wiele z nich cierpi na nawroty choroby lub powikłania po wyjściu ze szpitala.
Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki regularnym badaniom możemy uniknąć długotrwałego, nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy niektórych chorób.
Dobrym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie zdrowotne, które zagwarantuje nie tylko wypłatę pieniędzy, ale również dedykowaną opiekę lekarską.
Jak możesz poprawić jakość życia, gdy zachorujesz?
Koszty leczenia i rehabilitacji w razie raka, udaru mózgu lub zawału serca są wysokie i długotrwałe. Zabezpiecz się przed tym. Pomyśl o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, które w razie choroby zapewni Ci świadczenia finansowe i medyczne.
Jak się dodatkowo ubezpieczyć?
Polisę na życie możesz rozszerzyć o dodatkowy pakiet ochronny Na Życie i Zdrowie. Gdy zachorujesz, dostaniesz nawet do 500 tys. złotych na każdy ważny dla siebie cel. Przykładowo, na rachunki, które musisz opłacać w trakcie choroby. Pakiet daje Ci również bezpłatny dostęp do prywatnej opieki lekarskiej oraz wsparcie opiekuna medycznego. Każda wizyta u lekarza odbędzie się w ciągu maksymalnie pięciu dni roboczych od zgłoszenia. Możesz też skorzystać z leczenia w ponad 1600 placówkach medycznych, w prawie 500 miastach w całej Polsce.
W pakiecie dostępne są dwa ubezpieczenia: finansowe - Pomoc od Serca, które obejmuje od 10 do 25 różnych schorzeń oraz polisa zdrowotna - Z miłości do zdrowia na wypadek czterech najczęściej występujących ciężkich chorób: zawału serca, udaru mózgu, nowotworów złośliwych i niezłośliwego guza mózgu. Jej celem jest pomoc w walce z nimi oraz w powrocie do zdrowia.
Kiedy skorzystać z polisy "Z miłości do zdrowia"?
Jeśli w trakcie obowiązywania polisy „Z miłości do zdrowia” lekarze zdiagnozują u Ciebie nowotwór, niezłośliwy guz mózgu, przebędziesz udar mózgu lub zawał serca wówczas będzie Ci przysługiwała opieka lekarska i diagnostyczna, którą zapewni ubezpieczyciel. Możesz też skorzystać z rehabilitacji, wsparcia psychologicznego oraz pomocy dedykowanego opiekuna.
Pomoc po wyjściu ze szpitala
W razie ciężkiej choroby, sam pobyt w szpitalu będzie dopiero pierwszym etapem powrotu do zdrowia. Odzyskanie pełnej sprawności może zająć tygodnie lub miesiące. Wówczas dostaniesz opiekę i wsparcie w ramach polisy „Z miłości do zdrowia”. Opiekun medyczny skieruje Cię do specjalistów, podpowie, co robić. Wesprze Twoich bliskich.
W czym pomoże opiekun?
Opiekun medyczny poprowadzi Cię przez leczenie. Rozpozna Twoje potrzeby, sytuację rodzinną, stan zdrowia i przedstawi Ci plan działań. Większość osób nie wie, dokąd się udać, jak zorganizować kolejne badania i wizyty lekarskie. Od opiekuna możesz oczekiwać pomocy w weryfikacji postawionej diagnozy, wsparcia przy załatwianiu formalności, konsultacji wyboru ścieżki dalszego leczenia lub rehabilitacji w prywatnych placówkach medycznych. Opiekun wskaże, gdzie zrealizować skierowania na badania. Dobierze dogodne dla Ciebie miejsca i terminy. Zajmie się rezerwacją wizyt u lekarzy specjalistów, poprzez kontakt z infolinią PZU.
Kim są opiekunowie?
Opiekunami są profesjonaliści, osoby, które często same doświadczyły ciężkich chorób, ich pomoc jest więc poparta autentycznym doświadczeniem. Są oni przedstawicielami Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, którzy od wielu lat pracują w organizacjach pozarządowych działających w obszarze ochrony zdrowia. Wspierają również projekty i kampanie społeczne, które pomagają pacjentom
i ich bliskim w trakcie i po leczeniu onkologicznym, neurologicznym, kardiologicznym. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych zrzesza 34 największe organizacje pacjenckie z całej Polski. Działają w imieniu 2,5 mln pacjentów onkologicznych w Polsce.
Opieka psychologiczna
Leczenie nowotworów, rehabilitacja po udarze mózgu lub zawale serca wymagają zaangażowania i pomocy domowników, najbliższych, a nawet innych członków rodziny i otoczenia, np. sąsiadów czy kolegów z pracy.
– Najbardziej obciążony jest oczywiście pacjent, ale kiedy choroba dotyka kogoś z naszych najbliższych, jest to sytuacja kryzysowa dla wszystkich. Największym problemem w jest bezsilność, ale zazwyczaj rodzina stara się pomóc, jak tylko może. Stąd właśnie w pierwszym etapie jest pełna mobilizacja sił i robimy wszystko, żeby chory czuł się jak najbardziej komfortowo w tej trudnej sytuacji – mówi dr Mariola Kosowicz, psycholog kliniczny, kierownik Zakładu Psychoonkologii Centrum Onkologii w Warszawie. - Bardzo ważne, żeby w trudnych chwilach nie zostawiać chorego samego. Wsparcie jest kluczowe - dodaje.
Psycholog ułatwi powrót do normalnego funkcjonowania, wskaże motywację do walki z chorobą. Rozmowa z nim pomoże Ci ułożyć relacje z otoczeniem. Ułatwi też odnalezienie się w nowej sytuacji, dojście „do siebie” po przebytej hospitalizacji. Wesprze Twoją decyzję co do trudnej procedury medycznej, np. chemio- lub radioterapii.
– Najtrudniejsze są sytuacje, kiedy medycyna już niewiele może pomóc. Wtedy zamiast skupiać się na bólu i cierpieniu, rodzina powinna pomyśleć o jakości czasu. Należy pamiętać o tym, by nie dyrygować życiem chorego, bo to, że zachorował nie oznacza, że nie może samodzielnie podejmować decyzji. To jest duże wyzwanie nie tylko dla najbliższych, lecz także dla sąsiadów, szefów i kolegów z pracy - mówi dr Mariola Kosowicz.
Kontroluj regularnie swój stan zdrowia
Oczywiście, najlepiej jest… nie chorować! Dlatego tak ważna jest kontrola stanu zdrowia i profilaktyka. Badaj się regularnie. W ramach ubezpieczenia „Z miłości do zdrowia” raz na 2 lata zrobisz bezpłatne laboratoryjne badania profilaktyczne, morfologię, lipidogram, badanie moczu.
Jak zawrzeć umowę dodatkowego ubezpieczenia Na Życie i Zdrowie?
Dodatkową polisę możesz wykupić pomiędzy 18 a 60 rokiem życia. Możesz to zrobić równocześnie z umową ubezpieczenia podstawowego albo w trakcie jej trwania, w rocznicę. Ubezpieczenie zawierasz na okres 5 lat. Opłacasz miesięczne lub roczne składki, podobnie jak przy ubezpieczeniu na życie.
Jak zgłosić wystąpienie choroby?
Chorobę zgłoś jak najszybciej ubezpieczycielowi. Wypełnij formularz zgłoszeniowy. Dołącz do niego kopię dokumentacji medycznej, która potwierdza rozpoznanie. Wypełniony formularz wraz z dokumentacją prześlij mailem na adres: zdarzeniemedyczne@pzu.pl lub złóż w najbliższym oddziale PZU. W razie pytań skontaktuj się z infolinią: 22 358 62 00.
Źródła
PZU Na Życie i Zdrowie http://bit.ly/
Jak pomóc bliskiemu w ciężkiej chorobie? http://pomoctomoc.pzu.pl/