28 października 2015

Planujesz podróż do krajów egzotycznych? O tym musisz pamiętać!

Zjeździłeś Andaluzję, zakochałeś się w prawdziwej włoskiej pizzy, opalałeś się na Krecie i Majorce, ale teraz chciałbyś ruszyć dalej, poza Europę? Trochę się obawiasz, bo po raz pierwszy wybierasz się tak daleko, lecz nie wiesz, czego się spodziewać. Nie martw się, podróże egzotyczne to nic trudnego! Oto lista spraw, o których musisz pamiętać przed wyjazdem.

Zdrowie

Jedną z głównych obaw wszystkich podróżujących poza Europę jest to, jak nie narazić się na niebezpieczne, egzotyczne choroby. Podczas europejskich wojaży grozi nam co najwyżej przeziębienie, katar, biegunka, ewentualnie grypa. Wiemy, że w aptekach są podobne leki do naszych, na miejscu opieka zdrowotna na wysokim poziomie, a w razie czego od domu dzieli nas kilka godzin lotu.
Podczas egzotycznych wypraw jest nieco inaczej.

Wśród informacji o kraju, który wstępnie wybrałeś, znajdujesz wiele o groźnie brzmiących chorobach: malaria, denga, japońskie zapalenie mózgu, ptasia grypa, ameboza, dur brzuszny. Aż zastanawiasz się, czy wyjazd to dobry pomysł?

Spokojnie. Grunt to odpowiednie przygotowanie!

  • Po pierwsze: Jeśli to Twoja pierwsza podróż, wybierz kraj, którego opis, np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie przeraża mnóstwem chorób. Sprawdź, czy nie ma tam problemów z dostępem do opieki zdrowotnej. Będziesz spokojniejszy wybierając na początek Tajlandię, a nie Kambodżę lub Laos.
  • Po drugie: Poszukaj dodatkowych informacji. Czy rzeczywiście tam, gdzie się wybierasz, jest tyle zagrożeń? Czy malarią występuje w całym kraju, czy jedynie na terenach wiejskich, podmokłych lub położonych w dżungli? Podpytaj osób, które w danym kraju były. Skonsultuj się z rozsądnym lekarzem. Przejrzyj blogi podróżnicze lub blogi osób mieszkających w danym kraju.
  • Po trzecie: Zaszczep się. Gdy już wiesz, jakie są realne zagrożenia, wybierz szczepienia, które powinieneś zrobić. Pamiętaj, by pomyśleć o tym wystarczająco wcześniej, na kilka tygodni przed wyjazdem. Czasem potrzeba dwóch dawek szczepionki, by zaczęła działać.
  • Po czwarte: Zabierz swoją apteczkę. W egzotycznej podróży warto mieć swoje środki na przeziębienie, gorączkę, a zwłaszcza na biegunkę czy wymioty. Tym bardziej, jeśli podróżujesz z dzieckiem.

Ubezpieczenie

Na każdy wyjazd powinieneś wykupić ubezpieczenia, a w podróży egzotycznej jest to szczególnie ważne. Zorientuj się, jaką kwotę musisz na takie ubezpieczenie przeznaczyć, bo koszty różnią się w zależności od kraju, do którego się wybierasz. Pomyśl też o charakterze swojego wyjazdu i uwzględnij to w ubezpieczeniu.

Pamiętaj, że gdy podróżujesz do Azji czy Ameryki Południowej, zawsze mogą zdarzyć się sytuacje, o których wcześniej nawet nie myślałeś. Kilkadziesiąt ugryzień komarów na twarzy Twojego dziecka? Pogryzienie przez makaka, który chciał Ci zabrać kanapkę lub banana? To naprawdę się zdarza! Wtedy koniecznie musisz odwiedzić lekarza, a czasem skorzystać z zastrzyków przeciw wściekliźnie w szpitalu. Ubezpieczenie da Ci poczucie spokoju, nawet w dość nerwowych sytuacjach. 

​Wiza i ważność paszportu

Odkąd możemy podróżować po Europie bez żadnych dodatkowych dokumentów i do samolotu wsiadamy z portfelem, który nosimy na co dzień, czasem łatwo zapomnieć, że wjazd do wielu krajów wymaga spełnienia dodatkowych wymagań.

Sprawdź, jaka ważność paszportu jest wymagana przy przekraczaniu granicy (zwykle to minimum 6 miesięcy) oraz jak można uzyskać wizę. Często możliwe jest wykupienie wizy na lotnisku lub na przejściu granicznym (tzw. visa on arrival), ale jeśli chcesz mieć wszystko gotowe wcześniej, zorientuj się, jakie są koszty i czy można wyrobić wizę online.

W niektórych krajach nie ma obowiązku wizowego dla Polaków przy pobytach do 180 dni, ale przy przekraczaniu granicy należy wnieść tzw. opłatę turystyczną, która może różnić się w zależności od tego, jak przekraczamy granicę. Np. w Meksyku opłata wynosi ok. 25 USD, jeśli wjeżdżamy drogą lądową, w porcie morskim musimy zapłacić ok. 5 USD, a w przypadku podróży samolotem nic, bo opłata jest wliczona w cenę biletu.

Sytuacja polityczna

Gdy wybieramy się do krajów z niepewną sytuacją polityczną, sprawdź wcześniej informacje o nich na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w specjalnej zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących”.

Tam znajdziesz informacje o zamieszkach, niepokojach politycznych, ewentualnym stanie wojennym, o zamachach czy działaniach zbrojnych. Ministerstwo definiuje 4 poziomy zagrożenia: Zachowaj zwykłą ostrożność / Ostrzegamy przed podróżą / Nie podróżuj / Opuść natychmiast. I co jak co, ale w tych kwestiach słuchaj się tych przestróg. Zwłaszcza, jeśli liczysz na beztroskie wakacje. 

Bezpieczeństwo w kraju

Sytuacja polityczna w danym kraju to jedno, ale w niektórych państwach niebezpieczne są tylko określone rejony. Sprawdź, których lepiej unikać. Czy określonych miast czy regionów i które są bardziej niebezpieczne niż inne. Weź to pod uwagę wybierając lotnisko, na które lecisz oraz, gdy planujesz zwiedzanie. Przykładowo Meksyk to wspaniałe miejsce na wyjazd, ale warto unikać wypraw na północ kraju, gdzie, z uwagi na działalność karteli narkotykowych, jest mniej bezpiecznie niż na przyjaznym dla turystów Jukatanie.

W egzotycznych krajach od razu widać, że jesteśmy turystami, a zatem stajemy się łatwym łupem dla potencjalnych oszustów i przestępców. Nie dajmy się nabrać na wypowiadane wszędzie „my friend”, nie przyjmujmy drinków od nieznajomych, nie ufajmy za bardzo i zawsze pilnujmy swoich rzeczy. 

Prognoza pogody

Zanim wykupisz bilety, sprawdź koniecznie prognozę pogody w regionie tak, by uniknąć potencjalnych zagrożeń. Planując wyprawę na Karaiby warto sprawdzić ostrzeżenia meteorologicznie, bo w okresie od lipca do listopada zdarzają się tam huragany, które mogą skutecznie popsuć wypoczynek. Wszelkie informacje skonfrontuj z opinią osób, które dane miejsce odwiedziły i dopiero wtedy podejmij własną decyzję. Czasem pora deszczowa może być idealnym terminem na wyjazd w dobrej cenie, bez tłumów i… z dużą ilością słońca. Testowaliśmy to w lutym w Indonezji, właśnie podczas pory deszczowej.

Podróże egzotyczne to kolejny stopień wtajemniczenia. Fascynują, kuszą, zostawiają wspaniałe wspomnienia. Jest tylko jeden problem: UZALEŻNIAJĄ! 

Źródła

Kup ubezpieczenie podróżne on-line  https://moje.pzu.pl/

Sprawdź, na co się zaszczepić  http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/

blog Tasteaway.pl