09 sierpnia 2017

Pies w domu

Jeśli masz psa na pewno wiesz, że nie lubi zostawać sam w domu. Dlatego wychodząc do pracy lub na zakupy bez swojego pupila postaraj się zapewnić mu komfortowe warunki. Sprawdź, co powinieneś zrobić dla swojego psa, aby poczuł się lepiej, kiedy nie ma cię w domu!
  • pamiętaj, żeby zapewnić twojemu pupilowi zawsze dostęp do świeżej wody;
  • nie chowaj zabawek, zostaw je tak dostępne, aby pies mógł w każdej chwili podejść do swojego kącika i wziąć sobie coś do gryzienia lub zabawy;
  • nie zostawiaj psu jedzenia – jeśli jesteś poza domem, nie masz możliwości kontrolowania swojego pupila, który może np. zadławić się karmą, a wtedy niestety nie będziesz mógł mu pomóc. Staraj się podawać pupilowi śniadanie przed swoim wyjściem do pracy;
  • nie zasłaniaj rolet – brak dostępu do światła działa na zwierzęta podobnie jak na ludzi, dlatego staraj się zwinąć do góry żaluzje w oknach, tak aby pies mógł obserwować co się dzieje na zewnątrz, to prawie tak jak dla ciebie telewizor, możliwość obserwowania otoczenia przez psa jest bardzo ważna;
  • pamiętaj, aby nie zostawiać psa samego w domu zbyt długo;
  • podczas upałów najlepiej zamknij wszystkie okna -  wysoka temperatura podczas upałów bardzo szybko dostaje się do wnętrza mieszkania i może być męcząca dla psa. Najlepiej wywietrzyć mieszkanie rano, a wychodząc do pracy pozamykać okna.

Niektóre psy nie znoszą przebywać w samotności na tyle, że po wyjściu swojego opiekuna zaczynają wyć, szczekać, płakać, wszystko gryźć, po prostu wpadają w histerię. Dlatego też jeśli planujesz posiadanie szczeniaka, to najlepiej od razu zacznij zostawiać go samego w domu. Może się to okazać dla ciebie bardzo przykrym przeżyciem, ale bez obaw, pies sam sobie krzywdy nie zrobi. Musi się nauczyć, że kiedy nie ma cię w domu, nic złego się nie dzieje i nie jest to kara. Dlatego po każdym powrocie do domu nagradzajmy swojego pupila za to, że został sam w domu, nie nabroił, był grzeczny i od razu weźmy go na spacer, na pewno będzie bardzo zadowolony. 

Jeśli planujesz posiadać psa starszego, niż szczeniak, pamiętaj, że każdy wiek psa jest dobry na naukę. Jego także możesz tego nauczyć, tylko w inny sposób. 

Musisz pamiętać jeszcze jedną ważną rzecz – posiadając psa musisz mieć świadomość tego, że od teraz twoje życie ulegnie diametralnej zmianie. Planując po pracy kawę z przyjaciółmi czy wyjście na zakupy, upewnij się czy ktoś nakarmi i wyprowadzi twojego pupila na spacer. Jeśli nie, pamiętaj aby w pierwszej kolejności zadbać o zwierzaka, a dopiero później planować inne sprawy. Nie zapominaj, że dla twojego ulubieńca to ty jesteś najważniejszą osobą z którą najchętniej wychodzi na spacery i spędza czas.