27 listopada 2015

Pięć pomysłów na andrzejki z dziećmi

Andrzejki mają kilkusetletnią tradycję. Pierwsze wzmianki pochodzą z połowy XVI w. Panny spotykały się w wigilię św. Andrzeja, by wróżyć, która pierwsza wyjdzie za mąż. Z biegiem czasu andrzejkowe zabawy straciły matrymonialny charakter i stały się okazją do wspólnej zabawy.

Święty Andrzej w polskiej kulturze był patronem małżeństw i zakochanych. Związane jest z nim takie przysłowie, np.: „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. Jak zmodyfikować zwyczaje, by stały się atrakcyjne także dla maluchów? Przy okazji można im opowiedzieć o tradycyjnym wymiarze takich zabaw.

​Wosk – czyli opowiedz mi bajkę

Dla dzieci przyszłość jest abstrakcją. Tradycyjne lanie wosku przez dziurkę od klucza nie będzie dla nich tak zabawne jak dorosłych.

Wylejcie odrobinę wosku do miski lub głębokiego talerza z zimną wodą. Kiedy zastygnie, zastanówcie się, co przypomina. Zapalcie lampkę lub latarkę i spróbujcie zgadnąć, co przedstawia woskowy cień na ścianie. Kiedy już wszyscy przygotują swoje woskowe odlewy i określą, co przypominają, wymyślcie bajkę, do której użyjecie woskowych figur. Niech postacie odgrywają scenki, tańczą i bawią się w teatrzyku cieni. 

Wyścigi bucików

To zabawa, którą można powtarzać wielokrotnie, np. przez zmianę trasę i wprowadzenie różnych utrudnień. Od każdego uczestnika zabawy bierzemy but i wszystkie  ustawiamy jeden za drugim, np. w kierunku drzwi. Te z końca kolejki przekładamy na początek i tak aż do progu. Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie się za progiem. To najprostsza wersja. Możecie jednak wprowadzać dodatkowe zasady. Przykładowo, ten, kto pierwszy przechodzi przez określony punkt, traci jedną kolejkę. Może też wykonywać jakieś zadanie na żądanie innych uczestników.

​Andrzejkowe serduszko

Zabawa spodoba się zwłaszcza dziewczynkom. Z papieru wycinamy serce i piszemy na nim imiona chłopców. Zawiązujemy oczy jednej osobie i wręczamy jej szpilkę, którą wbije w serduszko. Imię, które uda się przebić będzie należało do jej przyszłego wybranka. 

​Wróżba z kubeczkami

Potrzebne będą plastikowe kubeczki i kilka małych przedmiotów, które pod nimi ukryjemy. „Wróżka” miesza kubeczki i wypowiada magiczną formułę, np.: „Hokus pokus, czary mary, niech się dzieją nasze czary”, a uczestnicy po kolei wybierają jeden kubeczek i odkrywają jego zawartość.

Wróżka objaśnia:

  • Pierścionek – wyjazd do krainy złota i diamentów, bogactwo
  • Domek – nowy, piękny dom
  • Pieniądze – bogactwo, powodzenie
  • Cukier – słodkie i wesołe życie
  • Autko – podróż w nieznane
  • Gwiazdka – polecisz w kosmos
  • Znaczek pocztowy – zostaniesz listonoszem
  • Szminka –  będziesz modelką

Przedmiotów może być oczywiście więcej, a wyjaśnienia dostosujcie do wieku dzieci. 

Muffinki z wróżbą

Upieczcie muffinki. Następnie przygotujcie kartki z wróżbami: „wyjedziesz w daleką podróż”, „znajdziesz skarb”, „zostaniesz gwiazdą sceny” itp. W muffinki wbijcie przecięte na pół i rozcięte na końcach słomki – umieścicie w nich karteczki z wróżbami. Inspirację do wykonania i pieczenia znajdziecie tutaj.

Wspaniałej zabawy!

A wiecie, że kawalerom sprzyjała podobno św. Katarzyna? Na katarzynki, czyli w wigilię jej imienin, próbowali odczytać przyszłość z wróżb. Ten zwyczaj jednak się nie utrzymał. Zapewniamy jednak, że zmodyfikowane andrzejki sprawią Waszym kawalerom wiele radości.