03 stycznia 2020

Oszczędzanie dla rozrzutnych. Jak zacząć odkładać pieniądze?

Każdy czas jest dobry, żeby zacząć oszczędzać pieniądze, czy to na zakup mieszkania, samochodu czy na wakacje. Ambitnym postanowieniom sprzyja początek roku, może więc warto teraz zacząć zmieniać swoje nawyki?

W oszczędzaniu najważniejsze jest wyrobienie sobie dobrych nawyków oraz systematyczność. Nie szukaj zatem wymówek i usprawiedliwień dla wydania pieniędzy, które chciałeś zaoszczędzić. Nie odkładaj rozpoczęcia oszczędzania do jutra, do następnego miesiąca ani do czasu, aż będziesz lepiej zarabiał. Spróbuj na początek odkładać choć niewielkie kwoty, których braku nie poczujesz zbyt dotkliwie. Gdy uda ci się zgromadzić konkretną sumę na zakup tego, czego potrzebujesz, przekonasz się namacalnie, że oszczędzanie ma sens i łatwiej będzie.

Nie zakładaj, że nie stać cię na oszczędzanie. Bardzo dużo zależy od twojego podejścia. Paradoksalnie często osoby o niższych dochodach potrafią skuteczniej zmusić się do odkładania pieniędzy niż ludzie zamożni. A nawet jeśli mało zarabiasz, to tym bardziej powinieneś postarać się o poduszkę finansową na czarną godzinę.

O oszczędzaniu warto pomyśleć na początku miesiąca, kiedy mamy na koncie wynagrodzenie i dopiero czekają nas wydatki. Dobrym rozwiązaniem jest odkładanie co miesiąc stałej sumy, np. 10 proc. miesięcznych dochodów, zaraz po wpłynięciu pensji na konto. Wtedy do dyspozycji zostanie nam pozostałe 90 proc. wynagrodzenia i nie będzie cię kusiło, żeby wydać pozostałe 10 proc.

Niektóre banki zachęcają do oszczędzania, umożliwiając odkładanie końcówek każdej transakcji. Dzięki temu rozwiązaniu wybrana przez nas kwota (np. 3 zł czy 5 zł), określony procent każdej transakcji (np. 5 proc.) albo zaokrąglenie do pełnej kwoty (np. każdych 5 zł, czyli jeśli wydasz 23,75 zł, to będzie to 1,25 zł) trafi na specjalny rachunek.

Kontroluj wydatki. Przeglądaj wyciągi bankowe i historię rachunku, sprawdzaj paragony, zrób przegląd poleceń zapłaty. Dzięki temu łatwiej ci będzie ustalić, którędy ci przeciekają pieniądze i będziesz mógł zrezygnować z niepotrzebnych zakupów.

Zautomatyzuj przelewy. Jeśli ustawisz stałe zlecenia oraz systematyczne przelewy konkretnej kwoty na konto oszczędnościowe, unikniesz comiesięcznych rozważań, czy stać cię na oszczędzanie.

Dobrym rozwiązaniem jest natychmiastowe odkładanie kwoty zaoszczędzonej na drobnych codziennych przyjemnościach. Udało ci się odmówić sobie kawy na mieście? Natychmiast odłóż na konto oszczędnościowe kwotę stanowiącą równowartość kawy. Możesz do tego wykorzystać aplikację mobilną w smartfonie i przeprowadzić tę operację natychmiast. Ta metoda ma jeszcze jedną zaletę: pozwala na połączenie odchudzania z oszczędzaniem, jeśli odmówisz sobie słodyczy czy piwa.