22 maja 2020

Optymizm – jak się go nauczyć?

Dla jednych osób szklanka jest zawsze do połowy pełna, dla innych - do połowy pusta. Łatwiej żyje się ludziom z pierwszej grupy. Nad podejściem do życia można pracować i optymizmu można się nauczyć.

Pesymiści uważają, że złe zdarzenia zdarzają im się często, trwają długo, a oni nie mają na nie wpływu, za to lubią je analizować. Optymiści przeciwnie: zamiast analizować niepowodzenia, usuwają szkody i przyjmują, że porażki mogą się zdarzać, a osoba, która je popełnia, nie jest z ich powodu beznadziejna.

 

Zauważanie jasnej strony każdej sytuacji sprawia nie tylko to, że jest nam w życiu przyjemniej, ale też działamy skuteczniej, dlatego warto nauczyć się optymizmu, chociaż nie jest to proste.

Co zatem można zrobić?

Pozbądź się złych nawyków w myśleniu. Przede wszystkim nie uogólniaj. Jeśli coś Ci się nie udało, nie myśl o sobie, że jesteś beznadziejny, ale skup się tylko na tym, co teraz się wydarzyło. Jeśli przypaliłeś zupę, nie znaczy to, że jesteś beznadziejnym kucharzem, a zawalenie jednego projektu nie oznacza, że nie nadajesz się do swojej pracy. Przyjrzyj się przyczynom tego, że tym razem coś się nie udało, będzie Ci łatwiej uniknąć podobnych błędów w przyszłości. Może w trakcie gotowania zupy rozmawiałeś prze telefon i zapomniałeś zakręcić gaz? A pracując nad projektem może źle rozplanowałeś zadania?

Zwracaj uwagę na pozytywne aspekty zdarzeń i sytuacji. Nie możesz teraz wyjechać na koniec świata? Może coś ciekawego znajdziesz za progiem. Denerwują Cie dzieci, które mają dość nauki w domu? Ale wreszcie masz czas, żeby pograć z nimi w planszówki.

Nie bierz wszystkiego do siebie. Ktoś mógł powiedzieć coś niemiłego, bo ma zły dzień, a nie dlatego, że zrobiłeś coś złego czy zachowałeś się nie tak, jak powinieneś.

Znaj swoja wartość. Nie szukaj aprobaty u innych, nie goń za lajkami na Facebooku. Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje, a nie czekaj na pochwały od innych. Nie zamartwiaj się tym, gdy Twojej rodzinie, przyjaciołom czy kolegom nie podobają się Twoje decyzje. to Twoje życie, nie ich, i Ty poniesiesz konsekwencje tego, że zmieniłeś pracę czy obciąłeś włosy.

Bądź dla siebie wyrozumiały. Wybaczaj sobie porażki i nie rozpamiętuj je w nieskończoność. Błędy zdarzają się każdemu, nie tylko Tobie. Wyciągaj jednak wnioski z tych błędów i ucz się na nich.

Spróbuj zrozumieć swoje emocje, łatwiej Ci będzie je kontrolować. Zastanów się, czemu jesteś smutny, rozgoryczony czy zły. Zrozumienie emocji pozwoli Ci realniej oceniać sytuacje, w których się znajdujesz.

Wskazane powyżej sposoby nie sprawią cudu i nie uczynią z pesymisty człowieka, który dostrzega tylko jasne strony życia, ale ułatwią pozytywne spojrzenie na świat i pozbycie się destrukcyjnych nawyków.