24 września 2014

Odkrywamy sportowe pasje: na koń!

Jeździectwo uprawia w Polsce około 300 tysięcy osób. Sport ten, postrzegany jako elitarny, uprawiać mogą wszyscy. Dla wielu staje się pasją.

Jeździectwo uzależnia. Jeźdźcy przyjeżdżają do stajni na długo przed jazdą i długo po niej zostają. Po to, by zajmować się zwierzętami. Dla nich konie nie śmierdzą, a w obowiązkach stajennych nie ma nic nieprzyjemnego.

– Obcowanie z końmi uspokaja, uczy szacunku i wyrozumiałości. Także odwagi, odpowiedzialności, samodyscypliny i pracowitości. Przy koniach jest dużo pracy – mówi Hanna Gromnicka, instruktorka jazdy konnej, mama i pierwsza trenerka wicemistrza Polski juniorów w WKKW, Aleksandra Kadłubowskiego.

To sport, który wpływa nie tylko na ciało, ale i na ducha, podkreśla Hanna Gromnicka. Podczas jazdy pracują wszystkie mięśnie, kształtuje się prawidłowa postawa, poprawia się kondycja. Znikają napięcia spowodowane przez stres. Na koniu trzeba myśleć, panować nad ciałem, bo każdy nasz ruch to sygnał dla zwierzęcia. Trzeba się z nim zgrać. Jazda konno to ćwiczenie odporności psychicznej.

– Koń jest partnerem, przyjacielem. Musimy z nim współpracować. Trzeba być bardzo cierpliwym i mieć pozytywne nastawienie. A to pomaga również w innych dziedzinach życia – mówi instruktorka.

A.D.Kiedy najlepiej zacząć? 

H.G.​Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, nigdy nie jest za późno! Zaczynają już trzylatki. Najpierw oswajają się z koniem, uczą się go głaskać, potem czyścić, pielęgnować. Chodzą na spacery. Poważniejsze treningi zaczynają dzieci między 7. a 9. rokiem życia. I jeśli zdadzą tzw. brązową odznakę, mogą startować w zawodach. Egzamin na brązową odznakę zdaje się w certyfikowanych ośrodkach. Terminy i miejsca znajdziemy na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. Trzeba mieć podstawową wiedzę o koniach i nauczyć się jeździć, ale wymagania nie są duże – zachęca pani Hanna.

Maluchy mogą uprawiać tzw. pony games, ujeżdżenie i skoki (najlepiej zaczynać od ujeżdżenia). Pony games nie jest jeszcze bardzo popularne, ale już się pojawia. Jest to rodzaj sztafety, konkurencja drużynowa dla najmłodszych dzieci, a przy okazji świetna zabawa. Starsze dzieci i dorośli mogą trenować ujeżdżenie, skoki, woltyżerkę, jazdę westernową. Od 12. roku życia można brać udział w konkursie WKKW. To jest królowa wszystkich dyscyplin jeździeckich. Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, łączy trzy konkurencje: ujeżdżenie, skoki i kros.
Przygodę z jeździectwem najlepiej zaczynać w sprawdzonym, pewnym miejscu na dobrze ujeżdżonym koniu. Na początek wystarczy tylko kask. Nie trzeba od razu kupować całego stroju jeździeckiego – radzi pani Hanna. 

A.D.Jak takie miejsca znaleźć?

H.G.​Są listy trenerów, instruktorów oraz ośrodków jeździeckich w regionalnych związkach jeździeckich. Lista trenerów jest również na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. Nie korzystajmy z przypadkowych miejsc, które nie budzą zaufania. 

A.D.Ile kosztuje ten sport?

H.G.​Jest dość drogi, nie oszukujmy się. Drogie jest utrzymanie koni. Jednak te koszty są porównywalne np. z kosztami indywidualnych lekcji tenisa. Polski Związek Jeździectwa stara się popularyzować jeździectwo, by stało się bardziej dostępne dla tych, którzy chcą ten sport uprawiać rekreacyjnie. Wyczynowa jazda i udział w zawodach wymaga już sponsorów, niestety nie jest to na kieszeń zwykłych ludzi. 

Rozmawiała Agnieszka Durska

Źródła

Poradnik przyszłego jeźdźca  http://horse24.pl/