Noc Muzeów 2014
Warszawska Noc Muzeów odbywa się już po raz jedenasty. W Krakowie impreza organizowana jest od 2004 roku. A pierwszy, w 2003 r., był Poznań. Corocznie w akcji bierze udział coraz więcej placówek i miast. Wyposażcie się więc w przewodniki, wybierzcie najciekawsze dla was miejsca i w drogę!
Krakowska noc – 16 maja
Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje zwiedzającym w nocy z 16 na 17 maja bogaty program połączony z grami miejskimi. W ramach gier dzieci z rodzicami będą miały szanse poznać potwory i psotostwory. Musicie zajrzeć do muzeum sami, by rozszyfrować, co kryje się pod tym hasłem. Będzie też specjalna gra miejska tylko dla dorosłych. Warto się więc wcześniej zarejestrować.
Zaplanujcie również wizytę w Sukiennicach – zyskacie szansę na zebranie cennych pamiątek ufundowanych przez PZU – mecenasa Muzeum Narodowego i Sukiennic.
Mapa krakowskich atrakcji – skorzystaj!
Warszawska noc – 17 maja
W Warszawie, w wielu instytucjach Noc zacznie się wczesnym wieczorem lub jeszcze za dnia. Polecamy Wam wizytę na Zamku Królewskim i w Łazienkach. Między tymi miejscami będzie kursował wahadłowo specjalny autobus. W obu oprócz zwiedzania czekać na nas będzie mnóstwo dobrej muzyki i atrakcji.
W Łazienkach (scena na wodzie, staw południowy), o godzinie 21.30 wystąpi Stanisław Soyka z koncertem pt. „Strug. Leśmian. Soyka”. A przed koncertem można będzie wziąć udział między innymi w quizie przy stoisku PZU przy Podchorążówce. Przewidziano nagrody!
W Zamku Królewskim atrakcje rozpoczną się już o 18.00. Do zabawy zaproszeni zostaną najmłodsi – dla nich odbędą się zajęcia w Sieni Wielkiej: Storia di Bona (dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat) oraz o 18.30 – Godzina Duchów (od 6 do 10 lat) i o 20.00 – Opowieści starego kufla, czyli o rzeczach minionych (od 8 do 12 lat) dla nieco starszych.
O 19.30 będziemy mogli wziąć udział w programie literackim pt. Kariera nie tylko Nikodema Dyzmy, który odbędzie się we wnętrzu Cafe Zamek (tu wstęp po nabyciu bonu za 10 zł). Oczywiście największą atrakcją jest możliwość zwiedzenia Zamku i wszystkich jego zbiorów.
Dla miłośników jazzu Zamek ma doskonałą propozycję. Od 19.00 w Arkadach Kubickiego (część północna) odbywać się będą koncerty jazzowe. Będzie też można obejrzeć zbiory Muzeum Jazzu. Koncert potrwa do godziny 0.45, a zagrają między innymi: Confusion Project, Joanna Morea & Mark Shepherd with friends i Bachorski Trio. O godzinie 21.00 zaplanowane jest jam session z udziałem Janusza Kozłowskiego (kontrabas), Jarosława Małysa, Wojtka Żmudy (piano), Jerzego Bartza (perkusja).
W południowej części Arkad Kubickiego o godzinie 20.00 rozpocznie się koncert upamiętniający 70. Rocznicę bitwy o Monte Cassino: Znów zakwitły czerwone maki. Będą piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny oraz fragmenty spektaklu muzycznego „Refreny Ref-Rena”.
Podobnie jak w Krakowie osoby, które odwiedzą Zamek Królewski i Łazienki będą mogły skompletować bardzo atrakcyjne pamiątki od PZU. Stanowisko PZU w Zamku Królewskim będzie umieszczone w Arkadach, przy wyjściu z Muzeum.
Mapa – jak trafić do warszawskich muzeów?
Nie co noc taka noc
Miasta biorące udział w Nocy Muzeów tej nocy na pewno nas zaskoczą. A ponieważ wiele atrakcji zacznie się już za dnia, bądźcie czujni. W południe na przykład zaczyna Muzeum Narodowe – tu będzie sporo warsztatów dla dzieci, a w trakcie zwiedzania można też porozmawiać o sztuce. W galeriach odbywać się będą półgodzinne spotkania pod hasłem „Rozmowy o sztuce”.
Dajemy radę: Zanim wyjdziecie na nocne kulturalne przygody, zajrzyjcie do Internetu lub gazet. Zaplanujcie swoją trasę zwiedzania. Do wszystkich atrakcji nie da się dojechać, wybierzcie więc to, co uznacie za najciekawsze. Warto przy tym korzystać z wszystkich udogodnień, które oferują organizatorzy. Na pewno do najbardziej atrakcyjnych punktów będą stać kolejki, dlatego tam od razu skierujcie swoje kroki. Weźcie ze sobą też coś cieplejszego! Pamiętajcie również o tym, że na wiele warsztatów lub imprez towarzyszących, zwłaszcza dla dzieci, trzeba się wcześniej zgłosić lub zapisać
Pamiętajmy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, nie żałujmy sobie kulturalnych przyjemności. Również w takich miejscach, które na co dzień nie są dostępne dla publiczności, jak warszawski Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya czy debiutująca w tym roku w akcji Komenda Główna Policji w Warszawie. Kultura „zaraża”, zwłaszcza Nocą – dlatego do muzeów warto potem wrócić w ciągu dnia i chłonąć ją bez ograniczeń.
Źródła
Noc Muzeów – bądź na bieżąco https://www.facebook.com/
Pełny program Nocy Muzeów w Krakowie http://krakowskiemuzea.pl/
Co warto zobaczyć podczas Nocy Muzeów? http://pomoctomoc.pzu.pl/