Nie lekceważ nadciśnienia
Ból i zawroty głowy, zmęczenie, zaburzenia widzenia, kołatanie serce, problemy ze snem – często dolegliwości te tłumaczymy wiekiem lub zmęczeniem. Czasem jednak wystarczy zmierzyć sobie ciśnienie i okazuje się, że przyczyną gorszego samopoczucia jest niebezpieczne dla zdrowia nadciśnienie tętnicze. Mało tego - ta groźna choroba cywilizacyjna czasem przez lata nie daje żadnych objawów, podstępnie uszkadzając w tym czasie serce, mózg bądź nerki, dlatego nawet jeśli czujemy się dobrze, powinniśmy od czasu do czasu mierzyć sobie ciśnienie.
Idealne ciśnienie wynosi 120/80 mm Hg. Nadciśnienie ma miejsce wtedy, gdy średnie wartości ciśnienia tętniczego są równe lub wyższe niż 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego lub 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.
Wysokiego ciśnienia nie można bagatelizować, gdyż stanowi najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci. Zawał serca, udar mózgu, retinopatia (uszkodzenie siatkówki), choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca czy nerek to typowe choroby związane z nadciśnieniem tętniczym.
Przyczyną nadciśnienia mogą być inne choroby, ale najczęściej pojawia się ono z niewiadomych powodów. Wiadomo, że na rozwój tej choroby wpływa niezdrowy tryb życia, taki jak zła dieta, stres, używki oraz brak ruchu. Dużo mięsa i słodyczy, alkohol i siedzący tryb życia sprawiają, że rośnie ryzyko, że będziemy zmagać się ze zbyt wysokim ciśnieniem.
Jeśli cierpimy na tę chorobę, to nie ominie nas przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza, ale na tym nie koniec. Jeśli mamy nadmiarowe kilogramy, to powinniśmy się ich pozbyć. Przy 10% nadwagi zrzucenie zaledwie 5 kg może przyczynić się do obniżenia ciśnienia i zmniejszyć ryzyko chorób serca. Jeśli jednak mamy większą nadwagę czy otyłość, konieczna będzie dłuższa praca nad wyrobieniem zdrowych nawyków i powrotem do prawidłowej masy ciała.
Mało tego. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny zrezygnować z alkoholu i papierosów oraz ograniczyć spożycie soli. Do posiłków trzeba włączyć jak najwięcej warzyw i owoców, a ograniczyć słodycze i mięso. Wskazane jest też uprawianie sportu co najmniej 3-4 razy w tygodniu przez 30-40 minut.
Dajemy radę: Trzeba też regularnie badać sobie ciśnienie i konsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, gdy jest ono powyżej normy. Przydatny w tym celu będzie dzienniczek samokontroli, w którym notujemy pomiary w kolejnych dniach, a podczas wizyty pokazujemy je lekarzowi.