16 listopada 2019

Młodzi felietoniści nagrodzeni. Fundacja Andrzeja Rybińskiego przyznała „Złote Ryby”

Lekarz i pasjonat medycyny sportowej
Konkurs publicystyczny o „Nagrodę Złotej Ryby – dla Młodych” skierowany jest do początkujących felietonistów i autorów komentarzy satyrycznych. Znamy już jego tegoroczne wyniki.
Rodzice starszych dzieci

1 września wystartowała I edycja konkursu publicystycznego o „Nagrodę Złotej Ryby – dla Młodych” skierowanego do początkujących felietonistów i autorów komentarzy satyrycznych. Organizatorzy – Fundacja Macieja Rybińskiego oraz Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska – poddawali ocenie prace uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, którzy nadesłali:

  • interpretacje „Przemówienia wygłoszonego przez Ludwika XVI Burbona, króla Francji, dnia 17 lipca 1789 roku na Ratuszu w Paryżu”,
  • polemiki z felietonem „Krytycy powstania motywowani jak hitlerowcy?”,
  • bajki inspirowane „Bajeczkami ekonomicznymi”.

Aby wziąć udział, wystarczyło przedstawić tekst na jeden z powyższych tematów.

Wyniki zostały ogłoszone 15 października. „Złote Ryby” trafiły do dwóch laureatów: 17-letniego Patryka Golińskiego z Bydgoszczy oraz 16-letniego Jana Kisielnickiego z Warszawy, którzy oprócz statuetek otrzymali karty prezentowe do księgarni internetowej – o wartości 200 zł dla siebie i 800 zł dla swoich szkół. Wręczenie nagród odbyło się 22 października w Klubie Jagiellońskim podczas uroczystych obchodów dziesiątej rocznicy śmierci Rybińskiego.

Patron konkursu – wybitny dziennikarz, felietonista, publicysta, komentator polityczny i satyryk – słynął z poczucia humoru i zdolności do wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Pamięć o nim podtrzymuje córka – Aleksandra Rybińska, dziennikarka portalu wPolityce.pl i tygodnika „Sieci”, która jest przewodniczącą kapituły konkursu. Do kapituły należą też Andrzej Krauze, Jan Pietrzak, Krzysztof Masłoń, Jan Pietrzak, Marcin Wolski, Tomasz Sakiewicz i Rafał Ziemkiewicz

Konkurs sfinansowany został ze środków Fundacji PZU przy wsparciu medialnym: „Sieci”, „Do Rzeczy”, wpolityce.pl, SDP, Blogpress, Radio Wnet oraz TVP.