16 listopada 2019

Nowatorska metoda PIPAC dla polskich pacjentów i inne projekty PZU w służbie zdrowiu

Centrum Onkologii w Bydgoszczy to jedyny w Polsce ośrodek, gdzie wykorzystuje się metodę PIPAC. Jest ona ratunkiem dla osób z zaawansowanymi nowotworami w obrębie jamy brzusznej.
Zdrowie

Centrum Onkologii w Bydgoszczy to jedyny w Polsce i pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej ośrodek, gdzie wykorzystywana jest metoda podawania chemioterapii w aerozolu. Zabieg PIPAC (Pressurized Intraperitoneal Aerosol Chemotherapy), opracowany przez prof. Marca A. Reymonda z Uniwersytetu w Tybindze, można stosować u pacjentów z przerzutami do otrzewnej. Jest ratunkiem dla osób z zaawansowanymi nowotworami w obrębie jamy brzusznej, u których zawiodły inne metody leczenia onkologicznego. Dzięki zabiegowi PIPAC chemia dociera prosto do komórek nowotworowych. Aerozol jest rozpylany techniką laparoskopową za pośrednictwem specjalnej końcówki – nebulizatora.

Po raz pierwszy metody PIPAC użyto w Bydgoszczy dwa lata temu. Za urządzenie zapłaciło PZU, które pokrywa również koszty zabiegów.

– Wspieramy wiele inicjatyw, których celem jest poprawa zdrowia Polaków – tłumaczy Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie. – Zależy nam, by polscy pacjenci, tak samo jak mieszkańcy Europy Zachodniej, mogli korzystać z najnowocześniejszych zdobyczy światowej medycyny. PIPAC to innowacyjna metoda leczenia, która znacząco może wydłużyć życie osób z zaawansowanymi chorobami nowotworowymi, a nawet przyczynić się do ich wyleczenia – dodaje.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa PZU. Ubezpieczyciel, we współpracy ze Stowarzyszeniem Misie Ratują Dzieci oraz Stowarzyszeniem Siemacha, od wielu lat angażuje się w organizację turnusów wypoczynkowych dla dzieci i rodzin dzieci, które są ofiarami wypadków. Uczestnicy turnusów korzystają z profesjonalnej terapii psychologicznej. Pozwala ona uporać się z urazem wywołanym traumatycznym przeżyciem.

Z inicjatywy PZU powstały również znane maskotki wyruszające co roku do sześciu nadmorskich kurortów. „Niestraszaki” zachęcają dzieci do zabaw edukacyjnych zwiększających ich bezpieczeństwo w czasie wakacyjnego wypoczynku.

PZU pomogło także dzieciom z rejonów Pomorza, które w sierpniu 2017 roku ucierpiały z powodu nawałnic. Dzięki stworzeniu Mobilnej Strefy Zdrowia umożliwiło im skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych w dziedzinie dietetyki, okulistyki i fizjoterapii. Program dotarł do 17 miejscowości. Objął niemal 1,7 tys. uczniów z 20 szkół podstawowych. Pozwolił na przeprowadzenie 3 tys. darmowych konsultacji lekarskich.

Ponadto ubezpieczyciel udzielił wsparcia ONKOfunduszowi, stworzonemu z myślą o pacjentach zbierających środki na dodatkową terapię i rehabilitację, a także objął finansowaniem zakup pierwszego w Polsce samochodu, który jest dostosowany do potrzeb osób z porażeniem czterokończynowym.

Pod auspicjami PZU wystartował też pogram „Bezpieczny Poród” zakładający stworzenie najnowocześniejszego miejsca szkoleń dla lekarzy, położnych i pielęgniarek. Odbywają się tam ćwiczenia na zaawansowanych symulatorach porodu.