15 grudnia 2013

Last minute przed Gwiazdką

Do Wigilii zostało już tylko kilka dni, a Ty jesteś w przysłowiowym lesie z przygotowaniami. Nie masz prezentów, choinka niekupiona, w dodatku te dwanaście tradycyjnych potraw – jednym słowem - wielki ból głowy. Nie panikuj – dasz sobie radę!

Oto kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci przetrwać świąteczne przygotowania i uniknąć stresu.

Zrób listę zakupów i prac, które musisz wykonać w ostatnim tygodniu przed świętami. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie i dobra organizacja pracy. Dzięki temu nie będziesz się miotać bez ładu i składu pomiędzy kuchnią a kolejnymi zakupami w sklepie.

Zrób listę dań, które chcesz podać i na jej podstawie zaplanuj zakupy. To już druga lista, nie pomyl ich.

Podziel zadania związane z organizacją świąt pomiędzy domowników. Dobrze im to zrobi, trochę ruchu przed świątecznym obżarstwem przyda się każdemu. Jeśli zapraszasz do siebie rodzinę, zleć im przygotowanie niektórych potraw – najlepiej tych najbardziej pracochłonnych. Niech ciocia i wujek nie czują się pominięci.

Sprzątaj sukcesywnie, czyli nie rób porządków jednocześnie w całym domu. Unikniesz wrażenia totalnego bałaganu. Postaraj się po kolei sprzątać każde pomieszczenie w domu. Wtedy będziesz mieć poczucie, że robisz coś od początku do końca.

Nie rób generalnych porządków. Jeśli masz mało czasu, zafunduj sobie standardowy zestaw: odkurzanie, ścieranie kurzy, mycie łazienki. Za dużo? Patrz punkt drugi. Chyba, że planujesz zaproszenie na święta Perfekcyjnej Pani Domu z białą rękawiczką.

Udekoruj dom – najlepiej wykorzystując dekoracje z zeszłego roku. Odśwież je i ustaw w innych konfiguracjach niż w poprzednie święta. Będą wyglądały jak nowe. Kolory, które sprawdzają się na Boże Narodzenie to: czerwony, zielony, srebrny, biały i złoty. Jeśli zdecydujesz się na konkretny motyw kolorystyczny, niech przewija się on w całym domu. Pamiętaj, ładne dekoracje skutecznie odwracają uwagę od jedzenia (jeśli coś się nie uda w kuchni, zawsze możesz pochwalić się pięknym wystrojem wnętrza).

Przygotuj „kryzysowe” prezenty dla najbliższych i dla niespodziewanych gości, którzy wpadną do Ciebie podczas świąt. Na pewno masz różne drobiazgi w domu. To może być butelka dobrego wina, kawa lub herbata o ciekawym smaku, zapakowana w piękne pudełeczko lub śliczne świąteczne ozdoby. Własnoręcznie zrobiony dżem lub nalewka w ładnym opakowaniu na pewno ucieszą Twoich gości.

Nie martw się! Choćby działy się straszne rzeczy, sernik się przypalił, makowiec się nie udał. Święta są po to, by się nimi cieszyć! By spędzić czas z bliskimi i przyjaciółmi. Jeśli w tym roku nie zdążysz z kilkoma sprawami, trudno. Najważniejsza jest świąteczna atmosfera i własna satysfakcja.

A w ogóle: Wesołych Świąt!

Źródła

Wigilijne dania na szybko:  http://palcelizac.gazeta.pl/

Sposób na błyskawiczne porządki: http://www.we-dwoje.pl/