09 kwietnia 2020

Kwarantanna – ciekawe pomysły na spędzanie czasu w domu

Musisz spędzić dwa tygodnie w izolacji, nie wystawiając nosa z domu. Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić czas na kwarantannie.

Jeśli w związku rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-Cov-2 musisz pozostać w domu przez 14 dni, gdyż miałeś kontakt z osobą zarażoną albo wróciłeś z innego kraju, stajesz przed nowym wyzwaniem: jak zorganizować sobie czas? Obiad ugotowany, mieszkanie posprzątane na błysk, a ty zastanawiasz się, co jeszcze możesz robić oprócz oglądania serialu albo czytania książki. Nagle czujesz, że bardzo chcesz wyjść z domu, a siedzenie w czterech kątach coraz bardziej cię nuży.

Tymczasem możesz potraktować te dwa tygodnie jako czas dla siebie. Zawsze ci tego brakowało, a teraz masz okazję zadbać o siebie samego i skupić się na własnych myślach. Możesz spróbować medytacji, ćwiczeń relaksacyjnych albo jogi. Wyciszenie i uspokojenie to jest to, czego wszyscy teraz potrzebujemy. To także okazja do zadbania o swoje ciało. Masz czas, żeby rozpieszczać się kulinarnie, gotując zdrowe potrawy, możesz się wysypiać, leżeć w wannie z maseczką czy słuchać ulubionej muzyki.

Zawsze chciałeś nauczyć się nowego języka, podszkolić z podstaw programowania, opanować robienie makram czy spróbować renowacji mebli? Teraz masz czas na nowe pasje. Możesz spróbować różnych rzeczy, a nuż odkryjesz coś dla siebie? W internecie można znaleźć mnóstwo różnych kursów online, na pewno znajdziesz taki, który cię zainteresuje.

Siedzenie w domu nie musi oznaczać braku ruchu. Stacjonarny rower, hantle, hula-hop czy zwykła gimnastyka. Ćwiczenia sprawią, że podczas kwarantanny nie stracisz dobrej formy.

A jakby tak zrobić coś pożytecznego dla innych ludzi albo dla zwierząt? Jeśli chcesz zająć się pomaganiem, zgłoś się do jakiejś fundacji czy stowarzyszenia. Wolontariusze potrzebni są także do działań, które można robić zdalnie. Siedząc na domowej kanapie podczas kwarantanny możesz robić zabawki dla dzieci, pisać ogłoszenia adopcyjne zwierząt czy robić biżuterię na aukcje charytatywne.

To dobry czas do tego, żeby zadbać o dom. Możesz posadzić rośliny, zrobić porządki w szafach, zając się drobnymi naprawami, pomalować krzesła czy przemeblować mieszkanie.

Nie zaniedbuj tez kontaktów z ludźmi. Znajdź czas na rozmowę z bliskimi, zagraj z dziećmi w planszówki, jeśli czas kwarantanny spędzacie razem, ułóżcie puzzle, wspólnie zróbcie ozdoby do domu, wyklejcie razem ze starych czasopism mapę marzeń, zagrajcie w bierki, wspólnie rysujcie, urządzajcie konkursy. Przypomnij sobie o zabawach z twojego dzieciństwa: gra w chowanego czy ciuciubabka będą ciekawym urozmaiceniem czasu podczas przymusowej izolacji od zewnętrznego świata. Nie zaniedbuj osób, z którymi nie możesz się spotkać. Telefon i komunikatory internetowe pozwalają  na odświeżenie zaniedbanych kontaktów.