27 lutego 2020

Kociak w domu. Jak zaopiekować się maluchem?

Przygarnąłeś małą puchatą, mruczącą kuleczkę, a kociak szaleje, chowa się pod meblami czy załatwia poza kuwetą. Jak opiekować się młodym kotem z korzyścią dla siebie oraz zwierzęcia?

Zwierzę w domu to rewolucja i często nie obywa się bez zniszczeń, ale frajda z nowego przyjaciela rekompensuje niedogodności. Jeśli zdecydowałeś się na kota, musisz brać pod uwagę potrzeby, które mają osobniki tego gatunku.

Przez pierwsze trzy miesiące życia kocie dzieci powinny przebywać z matką. To zapewni im właściwy rozwój i zapobiegnie wielu problemom behawioralnym w przyszłości. Nie bierz młodszego zwierzęcia, chyba że przygarniasz kocią sierotę. Poza tym młode koty cenią sobie towarzystwo osobników swojego gatunku, z którymi mogą szaleć oraz uczyć się prawidłowych zachowań. Z tego powodu lepiej brać od razu dwa kociaki, a nie jednego.

Zanim zamieszka z tobą nowy towarzysz, przygotuj mieszkanie, żeby było dla kota bezpieczne. Zwierzę nie powinno wychodzić z domu, jeśli w pobliżu znajduje się ulica. Okna i balkon warto zabezpieczyć specjalną siatką, która zapobiegnie wypadnięciu zwierzęcia. Trzeba uważać z oknami uchylnymi, to śmiertelna pułapka dla kotów, które chcąc wydostać się na zewnątrz, mogą zaklinować się w oknie i ponieść śmierć w męczarniach.

Bezpieczeństwo to także konieczność opuszczania deski w toalecie, gdyż ciekawskie maluchy interesują się wodą i łatwo mogą wpaść w pułapkę. Sprawdź, które rośliny są niebezpieczne dla kotów i usuń je z zasięgu zwierzaka. Zatrucia roślinami bywają dla kotów śmiertelne. Kociakowi zaszkodzić mogą też gwoździe, zszywki, igły i nici czy koraliki, gdyż maluch może przypadkowo je połknąć.

Kot, który trafia do nowego domu, potrzebuje zapoznać się z nowym terenem. Trzeba mu dać czas i nie próbować zaprzyjaźnić się z nim na siłę. Jeśli chce spędzić kilka godzin w jakiejś kryjówce, pozwól mu na to, prędzej czy później sam z niej wyjdzie. Przygotuj mruczkowi legowisko w spokojnym miejscu, drapak, miskę z karmą i wodą oraz kuwetę. Na początku korzystanie z kuwety może być dla kociaka problemem, ale po kilkukrotnym wsadzeniu go do jego toalety powinien załapać, o co chodzi.

Koty to stworzenia wszędobylskie i decydując się na mieszkanie z nimi powinieneś wyrobić w sobie nawyk sprawdzania pralki, piekarnika, szafki czy lodówki, zanim je zamkniesz, gdyż w środku może znaleźć się kot.

Zwierzęcia nie można karmić jedzeniem przeznaczonym dla ludzi. Na rynku jest mnóstwo karm dla kotów, wybierz tę, która w składzie ma dużo mięsa, a mało wypełniaczy. Innym rozwiązaniem jest dieta BARF, która wiąże się z podawaniem kotu surowego mięsa z odpowiednią dawką suplementów. Kot musi mieć też stały dostęp do wody i codziennie powinien dostawać świeżą wodę do czystej miseczki.

Po zamieszkaniu z kociakiem trzeba zwierzę zaprowadzić do weterynarza. Przegląd, odrobaczenie i szczepienia to podstawowy pakiet powitalny u lekarza.