Kilka słów o skitouringu
Jedną z możliwości poruszania się zimą po górach są narty skitourowe (łączące w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych), dzięki którym możemy podchodzić pod stoki o różnym nachyleniu oraz zjeżdżać, uzyskując praktycznie pełnoprawne narty zjazdowe. Dzięki temu poruszamy się szybciej, męcząc się mniej, a zjazdy w dziewiczym śniegu na długo pozostają w pamięci każdego narciarza skitourowego. Dla osób ceniących swobodę, wolność, a przy tym lubiących narty, skitouring jest rozwiązaniem przyjemnym a jednocześnie praktycznym.
Dajemy radę: Jak zacząć taką przygodę? Najczęściej poprzez zakup sprzętu. I tu należy się zastanowić, co dla nas będzie najlepsze. Odpowiedzmy sobie przede wszystkich na podstawowe pytanie o to, czy będziemy poruszać się w ekstremalnym terenie, sportowo czy po prostu potrzebny nam jest sprzęt uniwersalny. Pod tym kątem należy wybrać odpowiedni zestaw, prosząc o radę profesjonalistów.
W skład podstawowego zestawu wchodzą: narty, buty, wiązania, kije oraz foki, czyli pasy materiału zapobiegające cofaniu narty w trakcie podejść. Dzięki całemu kompletowi możemy się poruszać w górę i w dół. Jeśli już posiadamy sprzęt, warto zadbać o niego w trakcie i po zakończeniu sezonu, smarując ślizgi i ostrząc krawędzie nart.
Jednak skitouring to nie tylko wymarzony sprzęt. To przede wszystkim obcowanie z górami i spędzanie tam sporej ilości czasu. Dlatego też do każdej wycieczki należy odpowiednio się przygotować planując turę oraz pakując niezbędny sprzęt. To bardzo istotny element, ponieważ same umiejętności narciarskie to za mało. Chodząc na nartach skitourowych, musimy posiadać wiedzę m.in. z zakresu nawigacji, oceny zagrożenia lawinowego, poruszania z wykorzystaniem sprzętu alpinistycznego etc.
Dodatkowo za każdym razem będziemy działać w innych warunkach śniegowych oraz pogodowych. W trakcie niektórych wycieczek będziemy zakładać ślad w świeżym, kopnym śniegu, innym razem spotkamy się z twardym, zlodowociałym śniegiem. Tutaj z pomocą mogą przyjść tzw. harszle czy specjalne noże montowane do wiązań skitourowych, lub raki i czekan.
Oczywiście nie można zapominać o podstawowym wyposażeniu, takim jak: apteczka, latarka, mapa, kompas, folia NRC oraz telefon komórkowy. Uzupełnieniem będzie zestaw lawinowego ABC, czyli detektor lawinowy, łopatka oraz sonda, konieczny w terenie o zagrożeniu lawinowym. Bardzo ważnym elementem jest dobór odpowiedniej odzieży zapewniającej komfort w każdych warunkach.
Ocena warunków oraz wybór trasy wymagają doświadczenia. Warto skorzystać z wiedzy ratowników górskich oraz profesjonalnych przewodników oraz instruktorów, którzy wprowadzą nas w świat skitouringu. Konieczne jest sprawdzenie warunków meteorologicznych oraz komunikatu lawinowego przed wyjściem w teren. Dzięki temu uzyskamy podstawową wiedzę o sytuacji w górach i panujących warunkach. Analiza danych (opady, wielkość pokrywy śnieżnej, sytuacja lawinowa) pozwoli wybrać odpowiedni cel wyprawy. Czasem jednak nawet na miejscu trzeba podjąć decyzję, że wybrany szczyt lub dolina nie jest wystarczająco bezpiecznym celem i należy go zmienić. Należy pamiętać, że w trakcie tury spotkamy zróżnicowane warunki śniegowe (np. szreń) oraz terenowe (np. różne nastromienia stoków). W związku z tym należy brać pod uwagę stopień zaawansowania każdego współuczestnika wyprawy.
Niezależnie od tego, czy wybieramy się w Beskidy, Tatry czy Alpy, pamiętajmy o naszym bezpieczeństwie i racjonalnym wyborze celów. Sezon zimowy dopiero się zaczął, planów sporo - nie ryzykujmy.