05 września 2014

Jakie są drogowe wariactwa polskich kierowców?

Statystki wypadków drogowych w Polsce są zatrważające. Od lat słyszymy, że jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Każdy dłuższy weekend zbiera tragiczne żniwo. Nieodpowiedzialnych wariatów drogowych nie przerażają tablice informujące o czarnych punktach. Do ich wyobraźni nie trafiają widziane w mediach zdjęcia wraków z leżącymi na asfalcie zwłokami pod czarnym workiem. Na nic zdają się apele policji o cierpliwość, ostrożność, trzeźwość.

Przyczyn tego stanu rzeczy możemy szukać wszędzie – zaczynając od sprawności technicznej pojazdów, przez poziom rozwoju infrastruktury drogowej, na umiejętnościach i kulturze jazdy kończąc.

Ale jeden fakt pozostaje niezmienny – za kierownicą zawsze siedzi człowiek. Mamy wpływ na to, co robimy za kółkiem! Możemy zwolnić, możemy odpuścić, możemy przepuścić, możemy przewidzieć. Możemy powiedzieć STOP wariatom drogowym! 

Kampania „Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” jest skierowana do pasażerów i niesie ze sobą bardzo emocjonalny przekaz. W wielu sytuacjach racjonalne argumenty nie działają, codzienne zabieganie usypia naszą czujność. Słowa ukochanej osoby „Jedź ostrożnie!” rzucone tuż przed jazdą mają większe znaczenie niż niejedna akcja informacyjna, w której podaje się śmiertelne statystki wypadków drogowych.

Więcej o akcji przeczytasz na stronie stopwariatom.pl.