09 listopada 2017

Jaki sport uprawiać na emeryturze?

Uprawianie sportu pozytywnie wpływa nie tylko na Twoje zdrowie, ale także na samopoczucie i życie towarzyskie. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby utrzymać dobrą formę i stan ducha.

Zakończenie pracy zawodowej oznacza radykalną zmianę sposobu życia. Nie musi jednak oznaczać zakończenia aktywności w ogóle! To może być czas na realizacje pasji oraz marzeń, na które wcześniej nie mieliśmy czasu.

W Internecie znajdziesz mnóstwo wideo pokazujących starsze osoby uprawiające sporty ekstremalne. Przykładem może być Morgan Shepherd, który w wieku 75 lat bierze udział w wyścigach NASCAR lub Cliff Dadson, który skoczył ze spadochronem w wieku 94 lat. Nie każdy ma w sobie jednak tyle odwagi, dlatego najważniejsze jest, żeby w ogóle być aktywnym.

Pływanie – jest bardzo korzystne dla wszystkich, niezależnie od wieku – modeluje sylwetkę, wzmacnia siłę oraz poprawia koordynacje ruchową. Oprócz tradycyjnego pływania warto sprawdzić też ofertę zajęć z Aqua Aerobiku.

Rower – oprócz przyjemności wynikającej z jazdy rowerem, ekscytujące może być samo planowanie wycieczki, ustalanie trasy przejazdu i odkrywanie nowych miejsc. Zimą, jeśli nie chcesz ryzykować przeziębienia, możesz trenować na rowerkach stacjonarnych, które są dostępne praktycznie w każdej osiedlowej siłowni.

Nordic walking – czyli marsz ze specjalnymi kijami. Jego największą zaletą jest to, że tempo oraz trasę marszu można dostosować do własnych potrzeb. Nordic walking nie obciąża stawów i angażuje większość mięśni, a uprawiać go można także ze znajomymi. 

Dajemy radę: Wybierz kije dopasowane do Twojego wzrostu. To ważne, ponieważ ich długość wpływa na technikę marszu oraz prawidłową postawę. Dodatkowo pamiętaj, żeby sprawdzić czy zapięcia przy kijach są wygodne. Jeżeli kupujesz ten sprzęt po raz pierwszy, poproś instruktora o pomoc w wyborze najbardziej odpowiedniego dla ciebie.

Gra w bule – stanowi jedną z najpopularniejszych rozrywek wśród seniorów we Francji. Nie wymaga zbyt dużego wysiłku fizycznego. Ważniejsza w tym przypadku jest koncentracja i precyzja rzutu. Do gry nie potrzeba też żadnego wyspecjalizowanego kortu czy boiska – wystarczy zwykła aleja w miejskim parku. 

Dajemy radę: Oprócz sprawności fizycznej bardzo duże znaczenie ma też kondycja umysłu. Jeżeli twoje zdrowie nie pozwala ci na uprawianie sportu, dobrą propozycją wydają się gry planszowe oraz karciane, które także mogą dostarczyć wiele przyjemności. Żeby cieszyć na starość dobrą pamięcią konieczna jest też „gimnastyka” umysłu. Dlatego warto wybierać gry logiczne i poświęcić część czasu na rozwiązywanie zagadek

​Dodatkowe oszczędności

O tym jednak, jaka będzie Twoja emerytura powinieneś zadecydować sam. Sam musisz się zastanowić czy chcesz uprawiać tradycyjne rozrywki, takie jakie jak gry planszowe, czy marzy Ci się coś bardziej ekscytującego. Jeżeli na emeryturze chciałbyś zacząć grać w golfa, nurkować w najbardziej niepowtarzalnych miejscach lub zapisać się na kurs surfowania to będziesz potrzebował do tego odpowiednich środków finansowych.

Sprawdź co ofertuje IKZE w DFE PZU. Samodzielneoszczędzanie pozwoli Ci na odkładanie i pomnażanie dodatkowego kapitału na realizację swoich marzeń, a dodatkowo zyskasz ulgę podatkową. Na IKZE można wpłacać nawet niewielkie kwoty, już od 50 zł do wysokości rocznego limitu, który w 2019 r. wynosi 5718 zł. 

Dajemy radę: Wpłacającym na IKZE przysługuje ulga podatkowa, która za ten rok może wynieść nawet 1829,76 zł (w 32% progu podatkowym) lub 1029,24 zł (w 18% progu podatkowym).

Ulga podatkowa to realne pieniądze, które możesz wykorzystać na dowolny cel, np. na ponowną wpłatę na IKZE, wykorzystać na bieżące potrzeby lub zrobić miły prezent bliskim Ci osobom.

Odpoczynek na emeryturze może być czynny. Wybierz sport, który najbardziej Ci odpowiada i ciesz się życiem! 

Doświadczeni specjaliści z DFE PZU dokładają wszelkich starań, aby jak najefektywniej inwestować powierzony nam kapitał. Należy jednak pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez DFE PZU nie są gwarancją uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości. Szczegółowe informacje o DFE PZU, w tym opis ryzyka, zawiera Prospekt Informacyjny DFE PZU dostępny na stronie: http://pzu.pl.

Źródła

IKZE w DFE PZU https://ikze.pzu.pl/