20 czerwca 2016

Jak zaoszczędzić na edukację dziecka?

Badania „Wydatki na dzieci w Polsce” przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pokazują, że edukacja dziecka może kosztować nawet 120 tys. złotych. Bycie rodzicem nie ma ceny, ale do wydatków na kształcenie dziecka warto się dobrze przygotować. Zacznijmy więc oszczędzać.

Bezpłatna nauka to mit

Pieniądze przeznaczane na edukację to znaczna, jeśli nie największa, część rodzicielskiego budżetu. Nawet posyłając dziecko do szkoły publicznej przygotujmy się na wydatki: na podręczniki, opłaty na radę rodziców, obiady, zajęcia dodatkowe. Oczywiście są to kwoty znacznie mniejsze, niż w placówkach społecznych lub prywatnych.

W szkołach niepaństwowych płacimy czesne, które często obejmuje wszystko – od pomocy i przyborów naukowych, po zajęcia dodatkowe. Jest to jednak naprawdę duży koszt. O jakich pieniądzach mowa? Roczne czesne w szkołach społecznych kosztuje w granicach 12 tys. zł, w szkołach elitarnych dochodzi nawet do 41 tys. zł.

Specjaliści już od dłuższego czasu alarmują, że jakość wykształcenia ma kluczowe znaczenie. Nie chodzi o to, żeby w ogóle zdobyć wyższe wykształcenie – na jakimkolwiek kierunku w pierwszej z brzegu szkole wyższej. Ważne, żeby przyszłe życie zawodowe dobrze zaplanować, a ścieżkę edukacji dostosować do możliwości dziecka i rynku pracy. Przed naszymi dziećmi stoi otworem cały świat – mogą studiować wszędzie, gdzie zamarzą. Barierą nie jest już znajomość języka obcego i nowych technologii, ale mogą nią być pieniądze. 
Od czego więc zacząć? Wystarczy pomyśleć o edukacji dziecka, zanim zacznie zdradzać swoje uzdolnienia. 

Polisa Przyszłość Dziecka

Mając do dyspozycji polisę oszczędnościową Przyszłość Dziecka możesz zaplanować edukację dziecka i zawczasu odłożyć odpowiednie kwoty. W chwili, gdy dziecko idzie do wymarzonej szkoły lub na studia możesz podjąć ustalony kapitał i opłacić wszystko, co trzeba. Jeśli Ciebie zabraknie, Twoje dziecko i tak otrzyma całą sumę, która – warto o tym pamiętać – jest zwolniona z podatku od zysków kapitałowych i podatku spadkowego. 

Celowe oszczędzanie? Już od dzisiaj!

Chcesz dobrze zainwestować? Zainwestuj w edukację swojego dziecka.
A kiedy już odetchniesz z ulgą, bo Harvard wzięty, Twoje dziecko wciąż będzie potrzebowało wsparcia. Wprawdzie nauczyłeś je doskonale gospodarować pieniędzmi, ale bez niewielkiej pomocy rodziców raczej się nie obejdzie. 
No, chyba że Wasza pociecha wybrała jedną z najdroższych uczelni świata. Wtedy potrzebna będzie wielka pomoc – ale przecież jesteście zabezpieczeni i na tę okoliczność…

Źródła

Obliczono, ile kosztuje nastolatek http://wyborcza.pl/

Pomyśl o przyszłości swojej pociechy już dziś https://dziecko.pzu.pl/ 

Najdroższe uczelnie świata http://studia.dlastudenta.pl/