15 kwietnia 2017

Jak zadbać o ogród po zimie?

Kwiecień i maj to wyjątkowo pracowity okres dla miłośników ogrodnictwa. Kiedy ustąpią mrozy, a ciepłych dni coraz więcej to odpowiedni czas, by przygotować ogród do sezonu wiosenno-letniego.

Sprzątanie ogrodu po długiej zimie może być czymś niezwykle relaksującym, dlatego aby cieszyć się tym zajęciem zaplanuj sobie porządki na słoneczny i wolny od pracy dzień. Pamiętaj również o tym, żeby wcześniej wyposażyć się w niezbędne narzędzia tj:  dobre rękawice ochronne, worki na śmieci, grabie oraz sekator.​

​Sprawdź elewację, chodniki i podjazdy

Prace w ogrodzie rozpocznij od sprawdzenia czy zimowe temperatury nie uszkodziły elewacji budynku oraz chodników i podjazdów. Sprawdź czy na tynkach nie powstały pęknięcia, złuszczenia czy zawilgotnienia. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości jak najszybciej usuń usterki. Jeśli je zignorujesz łatwo o powstanie większych i kosztowniejszych do usunięcia zniszczeń. Nie zapomnij też o sprawdzeniu rynien. Koniecznie usuń z nich piach, liście i gałęzie, tak aby nie blokowały odpływu wiosennych deszczy.

​Rośliny

Jeśli uporałeś się już z elewacją i chodnikiem, czas na rośliny. Zdejmij okrycia, którymi je jesienią zabezpieczałeś. Zbyt długie otulenie może spowodować, że rośliny zaczną puszczać młode pędy, które po odkryciu zmarnieją od zbyt dużego słońca. Sam torf i korę pozostaw po rozgarnięciu jako ściółkę na rabacie. Później przytnij drzewa i krzewy. Pamiętaj, żeby zrobić to jeszcze przed pojawieniem się pąków. Z drzew i krzewów usuń suche, stare, uszkodzone przez wiatr gałęzie oraz te, które się krzyżują i rosną zbyt blisko siebie. Dzięki temu poprawisz kształt ich korony oraz pobudzisz je do wytwarzania młodych i zdrowych pędów.

Dajemy radę: Jeśli chcesz całkowicie wyciąć drzewo pamiętaj, że obowiązują w tej kwestii specjalne przepisy prawa, a ich nieprzestrzeganie może zakończyć się zapłaceniem wysokiego mandatu.

Nie zapomnij o strzyżeniu żywopłotu, tak aby nadać mu ładny kształt. Jeśli jest młody skróć go o 1/2 zimowego przyrostu. Starszy, jeśli osiągnął już oczekiwaną wysokość zetnij po prostu wszystko co jest nadprogramowe.

By po zimie po Twojej stronie płotu trawa była zieleńsza stosuj się do prostych porad. Wczesną wiosną warto zadbać o to, żeby wygrabić trawnik ostrymi drucianymi grabiami i pozbyć się patyków, zeszłorocznych liści, śmieci i suchych traw. Taki zabieg pobudzi źdźbła trawy do wzrostu, a do korzeni będzie docierało więcej wody i nawozów.

​Oczko wodne

Jeśli twój ogród oprócz roślin zdobi oczko wodne, powinieneś  również je oczyść z patyków, śmieci i gnijących roślin. Powstrzymasz w ten sposób rozwój glonów, które pogarszają warunki egzystencjalne roślin i zwierząt żyjących w wodzie.

​Taras i meble ogrodowe

Na koniec wyczyść taras i meble ogrodowe. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody z detergentem lub myjki ciśnieniowej. Jeśli plamy są trudne do usunięcia, użyj właściwych odplamiaczy w zależności od tego z jakiego materiału są wykonane meble oraz podłoga. Pamiętaj, również o tym, żeby taras i meble z drewna natłuścić - użyj do tego celu specjalnego oleju.

Jeśli chcesz wzbogacić swój ogród o nowe nasadzenia? Zapoznaj się z terminarzem. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, latem będziesz spędzał czas na świeżym powietrzu w pięknym i zadbanym otoczeniu.