04 kwietnia 2017

Jak zacząć trenować z psem?

Kiedy za oknem robi się cieplej zdecydowanie chętniej wybieramy aktywny rodzaj wypoczynku. Warto w ten sposób spędzać czas także ze swoim pupilem. Dajemy radę jak przygotować siebie i psa na takie wyjście!

Zabezpieczenia

Jeśli idziemy pobiegać albo wybieramy się pojeździć na rowerze, rolkach lub deskorolce, ważne jest, aby nasz pupil był tak zabezpieczony, żeby ani jemu, ani nam nie stała się krzywda. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną smycz, która ułatwi nam kontrolę nad psem w trakcie jazdy.

Montujemy ją do ramy od siodełka w rowerze, tak aby nie wplątała się w szprychy - dzięki temu pies będzie mógł swobodnie biec. Taka smycz posiada specjalnie ściągnięty kawałek linki, aby amortyzować zarówno psa, jak i jego opiekuna w momencie nagłego zatrzymania.

​Trenuj z umiarem

Jeśli zaczynasz trenować ze swoim pupilem, bądź ostrożny i nie forsuj zbytnio psa, który wcześniej nie uprawiał sportu ani nie miał zbyt dużej aktywności fizycznej. Pies, który nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku, podobnie jak w przypadku człowieka, bardzo łatwo może ulec kontuzji. Aby tego uniknąć zwróć szczególną uwagę na jego kondycję, tj. wagę oraz możliwości wydolnościowe, tzn. jak szybko się męczy.

Wspólny trening zacznij od truchtu, aby przyzwyczaić pupila do tempa, w jakim będziesz się poruszać. Jeśli wsiadasz na rower jedź wolniej niż zwykle, aby pies zrozumiał co się dzieje. W innym przypadku zarówno Ty, jak i pies, możecie bardzo łatwo ulec kontuzji.

Pierwsze wyprawy powinny być krótsze, ale częstsze. Kiedy zauważysz, że pupilowi podoba się taki rodzaj aktywności z pewnością będziesz mógł je wydłużać. Zawsze staraj się dostosować tempo jazdy do możliwości psa. Pamiętaj, że jego budowa może nie pozwalać mu na komfortowe bieganie przy Twojej zbyt dużej szybkości.

​Nawadnianie

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz: pamiętaj o nawadnianiu organizmu – nie tylko własnego, ale też swojego pupila. Zawsze, bez względu na rodzaj aktywności z psem, powinieneś zaopatrzyć się w dwie butelki wody, jedną dla Ciebie, drugą dla psa. Jeśli wychodzicie razem na trening, zwróć uwagę na temperaturę powietrza - im wyższa, tym więcej wody będziecie potrzebować. Jednak pamiętaj o tym, aby w okresie letnim nie zabierać psa na takie wyprawy w południe, kiedy słońce świeci najmocniej. Grozi to przegrzaniem, udarem, odwodnieniem, a także uszkodzeniem psich łapek. Jeśli chcesz o godzinie 12:00 wyjść na rower, zostaw psa w domu.

Trening z czworonogiem to nie tylko świetny pomysł na aktywność, ale przy okazji niesamowita frajda dla Twojego pupila. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu tych kilku zasad, by spędzić ten czas bezpiecznie.