21 września 2015

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Joga powstała ok. 2000 lat temu w Indiach. W Europie cieszy się popularnością od połowy lat 60-tych XX wieku. Na całym świecie regularnie uprawia ją ponad 300 mln ludzi. Jeśli chcesz do nich dołączyć, podpowiadamy, jak zacząć.

​Jakie korzyści 

Joga uczy koncentracji, lepszego panowania nad ciałem i umysłem. Ćwiczenia opierają się na trzech podstawowych elementach, tzw. asanach czyli pozycjach jogi, prawidłowym oddychaniu, które trzeba zsynchronizować z pozycjami i medytacji.
Jest wiele odmian jogi. Nazywa się je szkołami, ścieżkami lub metodami. Najbardziej znana to hatha joga, skoncentrowana na pracy z ciałem i jej popularne odmiany: ashtanga, metoda Iyengara, power joga oraz kundalini. Inne odmiany to m.in. vinyasa, bikram, yin, acro joga. Jest też wiele metod skupionych nie na rozwoju cielesnym, lecz duchowym.

Joga dla każdego

Możesz ćwiczyć w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Ćwiczenia w odciążeniu mogą wykonywać kobiety w ciąży. Trzeba tylko dobrać odpowiedni zestaw asan.  

- Są nawet zajęcia jogi dla osób z określonymi problemami zdrowotnymi, np. schorzeniami kręgosłupa – mówi Justyna Wojciechowska, dyplomowana nauczycielka jogi i fizjoterapeutka ze szkoły Joga Sztuka Życia http://www.jogasztukazycia.pl/. - Na początku chodzi o to, aby zlikwidować przykurcze, rozciągnąć ciało, a także wzmocnić mięśnie. To nie jest skomplikowane i wcale nie musi boleć – tłumaczy Wojciechowska. 

Jeśli obawiasz się, że sobie nie poradzisz, wybierz grupę dla początkujących. Nie wstydź się, jeśli się okaże, że masz problemy z wykonywaniem pewnych pozycji lub utrzymujesz je krócej niż reszta grupy. Jeśli masz problemy zdrowotne lub urazy, powiedz o tym nauczycielowi przed pierwszymi zajęciami. 

​Jaką odmianę jogi wybrać?

Jeśli nie uprawiasz innych sportów i dopiero zaczynasz przygodę z jogą lub obawiasz się, czy sobie poradzisz wybierz odmianę, w której używa się sprzętu pomocniczego, jak wałki, klocki, paski, drabinki czy krzesła, np. hatha jogę czy metodę B.K.S. Iyengara. To odmiana doskonała dla początkujących, osób starszych i z problemami zdrowotnymi.

  • Gdy znasz już podstawy jogi i umiesz ustawiać ciało w asanach, tradycyjna joga może Cię już nudzić. Wówczas lepsza będzie odmiana dynamiczna, np. ashtanga joga. Polega ona na szybkiej, płynnej zmianie pozycji. Pozostaje się w nich krócej niż w innych odmianach jogi. Zmiany wykonuje się seriami. W ashtandze nie używa się sprzętu pomocniczego, co bardziej wyczerpuje fizycznie.
  • Podobnie jest w power jodze, która przypomina zajęcia fitness. Dlatego te odmiany poleca się m.in. młodym, aktywnym, szukającym większego wysiłku osobom. Dzięki nim można dość szybko wzmocnić ciało i poprawić jego elastyczność. 

W każdej dobrej szkole jogi są grupy dla początkujących. Jeśli więc od razu czujesz, że tradycyjna hatha joga to za małe wyzwanie dla Ciebie, możesz zacząć od ashtangi. 

​Jak ćwiczyć?

Nawet, jeśli uprawiasz inny sport, nie staraj się od razu za wszelką cenę wykonywać ostatecznych wariantów pozycji na pierwszych zajęciach. Możesz naciągnąć lub naderwać mięśnie czy nadwyrężyć stawy. Jeśli poczujesz nagły ból, natychmiast przerwij wykonywaną asanę i zgłoś to nauczycielowi. Wielu pozycji jogi po prostu nie da się wykonać bez stopniowego przygotowania, jakim są inne asany. Nauczyciel dobierze odpowiedni dla Ciebie wariant pozycji lub zaproponuje inną.  

Dajemy radę: Zanim wybierzesz szkołę lub zajęcia sprawdź, jakie mają opinie. Upewnij się, czy nauczyciele są dyplomowani i praktykują nie mniej niż pięć lat. Tyle czasu potrzeba na zdobycie dyplomu, który uprawnia do prowadzenia zajęć jogi. W sieci dostępne są listy certyfikowanych nauczycieli. Niektórzy z nich to także fizjoterapeuci.

Oddychaj prawidłowo 

Cztery główne zasady oddychania w jodze:

  •  podczas każdego uniesienia ramion następuje wdech;
  •  przy każdym wysiłku następuje silny wydech;
  •  nie wstrzymuj nigdy oddechu podczas utrzymywania pozycji!
  •  wdech i wydech wykonujemy nosem!

​Kiedy najlepiej ćwiczyć jogę?

Joga o poranku pozwala rozruszać ciało po długim bezruchu i daje energię na cały dzień.
Uprawiana wieczorem odpręża, ułatwia zaśnięcie i zapewnia lepszy sen. 
Pamiętaj, nie ćwicz przez 2 godziny po posiłku

Na czym ćwiczyć?

Jogę ćwiczy się zawsze boso, po to by lepiej czuć podłoże. Ze względów higienicznych zaleca się ćwiczenie na własnej macie. To najważniejszy przyrząd do jogi. Musi to być specjalna mata antypoślizgowa, bo zwykła karimata nie sprawdzi się. Najtańsza kosztuje 60 - 100 zł, ale cena sięga do 400 zł, w wypadku mat z naturalnych surowców. Przyda się też specjalny pasek z klamerką, tzw. taśma do ćwiczeń jogi. Kosztuje tylko 25 zł. Jeśli chcesz tylko spróbować, nie kupuj maty. W dobrej szkole czy studiu jogi wypożyczysz ją na miejscu, podobnie jak sprzęt pomocniczy. 

Jak często ćwiczyć? 

Im częściej, tym lepiej! Na początek wystarczą zajęcia grupowe z nauczycielem, dwa lub trzy razy w tygodniu po półtorej godziny. Ich efekt odczujesz już po miesiącu. Po kilku miesiącach zdziwisz się, co potrafi Twoje ciało, jeśli będziesz systematyczny. 

​Czy mogę ćwiczyć w domu? 

W domu samodzielnie powtarzaj pozycje, by je lepiej opanować. Nie rezygnuj jednak całkowicie z zajęć pod okiem nauczyciela, przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy.
Na początku nie próbuj też samemu nowych asan. Tylko nauczyciel udzieli Ci niezbędnych wskazówek i pomoże, gdy coś będziesz robić nie tak jak trzeba. Samodzielnie nie ocenisz, czy wykonujesz prawidłowo ćwiczenia. 

Źródła

Różne rodzaje jogi  http://zlapbalans.pl/

Co zabrać ze sobą na jogę  http://www.doradca-sportowy.pl/