19 czerwca 2020

Jak zachowywać się w lesie

W czasie pandemii Polacy docenili lasy. Chyba jeszcze nigdy spacery wśród drzew nie cieszyły się aż taką popularnością. Wchodząc do lasu nie można jednak robić wszystkiego, co się chce. Pilnujmy, żeby po naszej wycieczce zachować las takim, jaki był, zanim go odwiedziliśmy.

Nie niszczmy przyrody. Łamanie gałęzi, wyrywanie młodych drzew, uszkadzanie krzaków to działania niedopuszczalne. Przy zbieraniu grzybów czy jagód nie używajmy grabi ani nie wyrywajmy wszystkiego z korzeniami.

Uważajmy z ogniem. O tym, że zagrożeniem dla lasów są pożary, wiedzą już dzieci, ale ciągle pożary spowodowane w lasach przez człowieka nie należą do rzadkości. Pamiętajmy o tym, żeby ogniska palić tylko w wyznaczonych miejscach, nie rzucać niedopałków na ściółkę i nie wyrzucać szklanych opakowań.

Opakowań  w ogóle  w lesie nie zostawiajmy żadnych, także tych, które nie grożą wywołaniem pożaru. To podstawowa zasada: śmieci zabieramy ze sobą. To nie tylko kwestia estetyki, ale także tego, że śmieci niszczą ekosystem. Dobrym obyczajem jest natomiast zabieranie na leśne wycieczki worka na śmieci i zbieranie oraz wynoszenie z lasu śmieci pozostawionych tam przez innych.

Na drogi leśne nie można wjeżdżać samochodem, grozi za to mandat. Uwaga! Nie wolno wjeżdżać nie tylko na drogi zagrodzone szlabanem, ale też na wszystkie inne. Autem czy motocyklem poruszać się można tylko po drogach publicznych. Parkowanie możliwe jest tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

W lesie domownikami są dzikie zwierzęta, my jesteśmy gośćmi. Dbajmy o to, żeby nasza wizyta nie była dla gospodarzy zbyt stresująca. Nie płoszmy zwierząt, nie hałasujmy, nie niszczmy gniazd ani mrowisk, niedużych zwierząt nie przenośmy w inne miejsca. Nawet jeśli dzikie zwierzę podchodzi do nas, nie głaszczmy go ani tym bardziej nie zabierajmy do domu. Nie powinno się też dokarmiać dzikich zwierząt. Mają one w lesie pożywienia pod dostatkiem i poradzą sobie bez naszej pomocy. Nie nauczą się też, że człowiek wiąże się z pożywieniem, dzięki temu nie nabiorą niebezpiecznego dla nich zwyczaju zbliżania się do ludzi.

Do lasu możemy chodzić w towarzystwie naszych czworonogów, ale puszczanie psa luzem w lesie jest zabronione. Nie tylko z powodu zakazu nie powinniśmy tego robić. Jeśli w psie obudzi się instynkt łowcy, może on zrobić krzywdę zwierzętom żyjącym w lesie. A z drugiej stron takie zwierzę może być dla psa niebezpieczne. Locha prowadząca młode na pewno nie ucieszy się ze spotkania z psem, który ją obszczekuje, co dla psa może źle się skończyć.