Jak zabezpieczyć swój telefon?
Firma zajmująca się bezpieczeństwem informatycznym przeprowadziła badanie, podczas którego odzyskała dane z 20 smartfonów kupionych na aukcjach internetowych. Co znalazła?
- 40 000+ zdjęć, w tym: 1 500+ zdjęć z dziećmi, 750+ “selfies” kobiet w różnych stadiach nagości, 250+ “selfies” mężczyzn bez bielizny,
- Ponad 1000 wyników wyszukiwania Google,
- Więcej niż 750 wiadomości e-mail,
- Około 250 adresów kontaktowych,
- Wniosek pożyczkowy z wszelkimi danymi finansowymi poprzedniego właściciela.
Jak chronić swoje dane?
1. Przede wszystkim – zabezpiecz telefon kodem. Złodziej będzie musiał się o wiele bardziej namęczyć, aby się do niego dostać.
2. Sprzedajesz telefon? Wyczyść dane, używając opcji przywrócenia ustawień fabrycznych. W ten sposób Twoje zdjęcia, hasła i inne dane nie trafią w niepowołane ręce.
3. Instaluj aplikacje tylko z pewnego źródła. Producenci mobilnych systemów operacyjnych udostępniają oficjalne sklepy z oprogramowaniem: Apple App Store i Google Play Store. Aplikacje tam umieszczone są bezpieczne, lecz zdarza się, że komuś uda się oszukać także oficjalne sklepy. Wyłącz w ustawieniach możliwość instalowania aplikacji spoza oficjalnych sklepów.
4. Zwracaj uwagę na poziom uprawnień, jakiego żądają aplikacje. Przed zainstalowaniem każdego programu musisz wyrazić zgodę na pewne czynności, które aplikacja może wykonać w Twoim imieniu. Nie zgadzaj się na dostęp do swoich haseł, książki adresowej, galerii zdjęć . Nie pozwalaj, żeby aplikacja w Twoim imieniu wysyłała smsy lub inicjowała połączenia. Oceń, czy dane uprawnienia są faktycznie potrzebne do jej działania.
5. Zainstaluj program antywirusowy – najlepiej jeden z najpopularniejszych. Dzięki temu będziesz na bieżąco z aktualizacjami i będziesz miał pewność, że wykrywa większość niechcianego oprogramowania.
6. Uważaj na podejrzane reklamy.
7. Pamiętaj, że człowiek jest najsłabszym ogniwem w systemach zabezpieczeń. Cyberprzestępcy korzystają z psychologicznych sztuczek, które mają zmusić Cię do zainstalowania niechcianego oprogramowania. Stylizują swoje reklamy na komunikaty systemowe, straszą utratą danych, oferują dodatkowe funkcje niedostępne w Twoim telefonie. Nie ufaj komunikatom, które pojawiają się nagle na ekranie w trakcie przeglądania internetu.
Cyberbezpieczeństwo na szeroką skalę
Twój telefon może czuć się bezpiecznie, ale każdego dnia pojawiają się nowe cyberzagrożenia. Eksperci poszukują rozwiązań i zastanawiają się: jak sprostać wyzwaniom dzisiejszej technologii? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć przedstawiciele różnych branż w trakcie konferencji CYBERSEC, czyli II-ego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa.
Wśród zaproszonych gości i prelegentów nie zabrakło ekspertów PZU, którzy będą prezentować zagadnienia dotyczące tworzenia w Polsce ekosystemu sprzyjającego środowisku startupów poprzez projekt Witelo, ryzyk związanych z cyberprzestępczością w przedsiębiorstwach i funkcjonowania rynku cyberpolis.