23 sierpnia 2019

Jak zabezpieczyć się przed użądleniem osy/pszczoły?

Dla większości osób użądlenia owadów nie są groźne, powodując zaledwie niewielki ból. Gorzej, gdy jesteśmy alergikami. Dla niektórych użądlenie przez osę może zakończyć się nie tylko bolesną reakcją miejscową, ale nawet doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się śmiercią.

Osy i pszczoły nie są zwierzętami agresywnymi. Mogą nas użądlić, gdy zostaną zaatakowane lub z jakichś przyczyn czują się zagrożone. Osy mają większą skłonność do agresji niż pszczoły, ale też nie atakują człowieka dla rozrywki. Zatem jeśli obawiamy się użądleń, to przede wszystkim musimy unikać sytuacji, w których może dojść do bliskiego kontaktu w tymi owadami.

Niechcianym kontaktem z osą albo pszczołą może zakończyć się przebywanie pośród kwitnących roślin oraz w sadach, gdzie na ziemi leżą owoce. Także jeśli jemy posiłek na świeżym powietrzu, oglądajmy uważnie każdy kęs – szczególnie dotyczy to owoców i słodyczy. To samo dotyczy picia – zwracajmy uwagę na to, czy pszczoła albo osa nie zechciały skorzystać z naszego soku i czy nie połkniemy ich razem z płynem.

Przykre konsekwencje może mieć również chodzenie boso. Bolesny kontakt z żądłem osy możemy mieć także przy zakładaniu obuwia. Jeśli w czasie letniej wycieczki zdejmiemy buty, sprawdźmy przed założeniem ich z powrotem, czy nie zagościło w nich żadne stworzenie wyposażone w żądło.

Dajemy radę: Znajdując się w pobliżu owadów unikajmy paniki. Jeśli do pokoju wleci szerszeń lub osa, nie wymachujmy rękami ani nie wykonujmy żadnych gwałtownych ruchów. Niechcianego lokatora można złapać przy użyciu szklanki i kawałka tektury. Sama obecność owadów nie jest powodem, by je zabić. Do tego ganianie szerszenia czy osy z gazetą może zakończyć się zdenerwowaniem owada, który w rezultacie nas użądli.

Jeżeli już dojdzie do użądlenia, to dalsze działania powinny zależeć od tego, czy jesteśmy uczuleni. W przypadku ukąszenia przez pszczołę trzeba usunąć żądło. Problemu tego nie ma po użądleniu osy, gdyż te owady nie zostawiają żądła. Jeśli nie mamy reakcji alergicznych, to po użądleniu nie musimy robić nic, a ból złagodzą zimne okłady (np. z lodu), papka z sody oczyszczonej i wody, pokrojona cebula albo okład z octem. Takie same okłady stosujemy także wtedy, gdy występuje obrzęk. Oprócz okładów można stosować też leki przeciwhistaminowe oraz maść sterydową o działaniu przeciwzapalnym. Gdy obrzęk utrzymuje się długo albo owad użądlił nas w obrębie jamy ustnej bądź gardła, warto skonsultować się z lekarzem.

Bezwzględnie szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga sytuacja, gdy dochodzi do uogólnionej reakcji alergicznej. Jej objawami może być obrzęk górnych dróg oddechowych oraz znaczny spadek ciśnienia tętniczego krwi. Oszołomienie, utrata przytomności, sinawe zabarwienie skóry to sygnały, że trzeba natychmiast wezwać pogotowie albo jechać na ostry dyżur do szpitala.