17 lipca 2014

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas remontu?

Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni… Albo wcale nie wyjechali, ale remont nie może dłużej czekać. Idealnie byłoby oddać klucze, zamknąć za sobą drzwi i pozostawić wszystko profesjonalistom. Niestety, tak się nie da. Jak przeżyć remont w mieszkaniu?

Jak zabezpieczyć rzeczy, meble, sprzęt elektroniczny, aby się nie zniszczył? Czy uda się zminimalizować ilość kurzu i pyłu, który potem trzeba będzie sprzątnąć? Dobrze skorzystać z kilku naszych wskazówek. 

​Im nas mniej, tym lepiej

Jeśli nie możemy wyprowadzić się z naszego lokum na czas remontu, postarajmy ograniczyć do minimum liczbę domowników, którzy będą obecni podczas najbardziej uciążliwych prac. Malowanie czy gipsowanie ścian ciężko będzie znieść dzieciom i zwierzętom domowym. Gehenna grozi alergikom. Nie sposób uniknąć kurzu, pyłu czy intensywnych zapachów – nawet, jeśli wybieramy artykuły antyalergiczne, jak najdelikatniejsze dla nas i środowiska. Jeśli możemy, wydzielmy cześć mieszkania, w której będziemy przebywać w czasie remontu. Należy ją również odpowiednio zabezpieczyć. 

​Bez taśmy ani rusz

Folia malarska będzie absolutnie niezbędna, podobnie jak kilka rolek taśmy papierowej. Warto zaopatrzyć się od razu w większą ich ilość, ponieważ na zabezpieczenie czekają meble, oświetlenie, okna i podłogi. 

Dajemy radę: Do każdego rodzaju powierzchni użyj odpowiedniego rodzaju folii. Ten zależy również od charakteru planowanych prac. 

Do zabezpieczenia podłogi wybierz najgrubszą folię (tzw. mocną folię malarską LDPE). Jeśli na podłodze stawiane będą np. urządzenia do cięcia płytek lub inne specjalistyczne ciężkie sprzęty, koniecznie na folię połóż dodatkowo tekturę. To zapobiegnie powstawaniu bruzd i mikrouszkodzeń w drewnie czy na płytkach ceramicznych. Jeśli masz wykładzinę dywanową, użyj specjalnej folii do dywanów. To samoklejący, odporny na zerwanie materiał.

Po zabezpieczeniu podłogi, zabierz się za okna. Masz do dyspozycji specjalny rodzaj folii w wygodnych rolkach, odpornej na wilgoć i słońce. Stosuj ją koniecznie z taśmami malarskimi, które pozwolą zabezpieczyć wszelkie szczeliny między szybami i ramami.

Przed pyłem trzeba też dokładnie zabezpieczyć wszelkie gniazdka, czujniki lub trudne do usunięcia na czas remontu elementy oświetlenia (wbudowane w ściany halogeny). Do tego użyj tektury oraz taśmy malarskiej. Nie zapomnij również o zabezpieczeniu grzejników i kaloryferów, szczelnie owiń je folią i taśmą. 

Dajemy radę: ​Nie warto oszczędzać na folii malarskiej i kupować wyłącznie najtańszej. Cienkie folie często drą się już przy zakładaniu, nie można więc mieć gwarancji wielodniowej czy wielotygodniowej trwałości. ​Spakuj, co się da

Pochowaj co się da do szafek i komód. Wszelkie bibeloty, zdjęcia, wazony najlepiej wynieść z remontowanego pomieszczenia. Podobnie książki, dokumenty, ubrania czy buty. Jeśli więc możesz, spakuj wszystko do kartonowych pudeł i wynieś. Jeśli nie, musisz bardzo dokładnie zabezpieczyć szafy. Pył remontowy przedostaje się przez najmniejsze otwory.

Szczególnej ochrony wymagają obrazy. Nawet jeśli nie są szczególnie cenne, ale przedstawiają dla nas wartość sentymentalną, nie warto narażać ich na zniszczenie, opierając gdzieś o ścianę. Najlepiej wynieść je i umieścić w bezpiecznym pomieszczeniu.

Jeśli w remontowanym mieszkaniu znajduje się sprzęt elektroniczny, taki jak komputery, monitory, telewizory, najlepiej również wynieść go z mieszkania lub przenieść do nieremontowanego pomieszczenia. Trzeba go wówczas i tak dokładnie zabezpieczyć i szczelnie owinąć folią. Kurz i pył źle robi delikatnym układom elektronicznym. 

​A może kurtyna? 

Bardzo trudno precyzyjnie połączyć ze sobą taśmę oraz folię i zabezpieczyć w ten sposób dużą powierzchnię. Producenci proponują rodzaj kurtyny, które umieszcza się np. na ścianie, tuż pod sufitem i rozwija w dół. To wygodne i praktyczne rozwiązanie przy malowaniu np. wyłącznie sufitów.

Równie ciekawie prezentują się techniki oddzielania remontowanego pomieszczenia od reszty domu. Zamiast oklejania drzwi możemy zastosować kurtyny z zamkiem błyskawicznym. Są one z tkaniny, przykleja się je do futryny, i w ten sposób tworzy wygodne, gwarantujące czystość przejście.

Źródła

Refleksje z remontu mieszkania... http://www.spidersweb.pl/

Jak obliczyć koszty remontu? http://www.mowimyjak.pl/

Podłoga – remontować czy wymienić? http://muratordom.pl/