26 marca 2020

Jak wybrać grę planszową?

W ubiegłym roku w Polsce wydano niemal 400 nowych gier planszowych. To coraz bardziej popularna rozrywka dla każdego, niezależnie od wieku i dobry sposób na niepogodę. Filip Miłuński, twórca gier i redaktor prowadzący w wydawnictwie Granna radzi, jak wybrać dobrą planszówkę.

A.D.Kto gra w planszówki?

F.M.​Wszyscy, ponieważ dla każdego można dobrać odpowiednią grę. Dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat są najprostsze gry losowe. Dla ośmiolatków i starszych – gry rodzinne z elementami decyzji i losowania. I gry dla dorosłych: ekonomiczne, w których trzeba przeliczać, inwestować. W nich elementów losowych jest bardzo mało. Sporo jest gier imprezowych, w których liczy się interakcja między uczestnikami: w kalamburach czy w grach tzw. storytellingowych. Trudno oszacować liczbę zainteresowanych grami, ale na pewno jest ich w Polsce kilkaset tysięcy. Rynek rośnie co roku o kilka procent.

A.D.Skąd ta popularność? Wydawałoby się, że w świecie gier online nie ma miejsca na tradycyjne planszówki?

F.M.Nic podobnego. Planszówki łączą ludzi, bo pozwalają przeżywać wspólnie realne emocje. Coraz częściej szukamy sposobów na wspólne spędzanie czasu, alternatywy dla siedzenia przed monitorem. Co więcej, gry wkraczają w obszar kultury, często niosą ważny przekaz. Przykładem jest „Kolejka”, którą wydał Instytut Pamięci Narodowej. Bawią się w nią zarówno ci, którzy pamiętają peerelowskie kolejki w sklepach oraz ci, dla których jest to już historia. W ciągu 3 lat sprzedało się jej niemal 100 tys. egzemplarzy.

A.D.Co jest teraz bestsellerem?

F.M.​Dla dzieci od lat jest to „Superfarmer”. Gra powstała 70 lat temu. Uczy podstawowych działań matematycznych i szacowania ryzyka. Sprzedaje się doskonale, bo jest stosunkowo prosta, a jednocześnie ciekawa. Dla dorosłych hitem jest gra „CV”, w której gracz wciela się w rolę fikcyjnej postaci i podejmuje ważne decyzje dotyczące jej losu. 

A.D.Jakie cechy powinna mieć gra, przy której nikt się nie nudzi?

F.M.​Nie może być zbyt skomplikowana. Musi dawać szanse na wygraną, nawet gdy gracz popełni kilka błędów. Przede wszystkim musi jednak budzić emocje. Mamy się przy niej dobrze bawić. 

A.D.Jak znaleźć taką grę? 

F.M.​Zastanówmy się czego potrzebujemy. Czy gry rywalizacyjnej, kooperacyjnej, czy na imprezę lub na rodzinny wieczór. Jaki gatunek gry nam odpowiada? Czy chcemy rzucać kostką, czy tworzyć strategie. Sprawdźmy, jaki jest cel gry. Są gry, w których wygrywa jeden z graczy, ale są i takie, w których można wygrać lub przegrać z samą grą. Przykładem jest choćby niezwykle popularna gra „Pandemia”, w której gracze ze sobą współpracują, by bronić się przed zagładą. 

A.D.Gdzie możemy kupić dobre gry planszowe w atrakcyjnej cenie? 

F.M.​Warto odwiedzić stronę www.i-szop.pl, która jest jedyną w Polsce porównywarką cen gier planszowych. Sprawdzimy na niej, gdzie najtaniej kupimy grę, którą jesteśmy zainteresowani. Polecam sklepy, w których sam robię zakupy: rebel.pl, planszomania.pl czy planszostrefa.pl. Niektórzy wydawcy mają też własne sklepy internetowe, tak jak np. ​www.sklep.granna.pl.

A.D.A jeśli sami chcielibyśmy stworzyć grę?

F.M.To świetny pomysł! Każdy może zostać autorem. To dziedzina, w której uczymy się w bardzo praktyczny sposób, metodą prób i błędów. Nie ma jeszcze szkół projektowania planszówek, jak w grach video. Zachęcam, ale uprzedzam, że od pomysłu do finalnego produktu jest długa droga. Tworzenie gier w 90 procentach polega na ich testowaniu. Wymyślamy temat, mechanizm, a potem sprawdzamy, eliminujemy błędy. To trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Konieczne jest wsparcie innych. Na początek można zostać takim testerem.
W Warszawie testujemy gry w Grupie Monsoon, ale spotkania twórców i testerów odbywają się w wielu miejscach w Polsce. Fani gier spotykają się często, by grać i próbować. Znajdziemy ich bez problemu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „Gry planszowe” plus miasto lub odwiedzić największe polskie forum o grach planszowych.
Serdecznie zapraszam! 

Rozmawiała Agnieszka Durska