21 lipca 2014

Jak wybrać ekipę remontową?

Dobra ekipa to taka, która pracuje solidnie, dokładnie i zgodnie z ustalonym planem i budżetem. Na koniec zostawia nas w uprzątniętym pomieszczeniu i pozwala cieszyć się z efektów remontu. Tylko skąd taką ekipę wziąć?

Najlepiej mieć ją z polecenia i widzieć wcześniej efekty remontu, który przeprowadziła. Zanim jednak rozpuścisz wici, zrób wstępne rozeznanie w swojej miejscowości. Jakie są uśrednione stawki, które firmy są polecane, a które mają złą opinię, ile mniej więcej trzeba czekać na dobrą ekipę? Pamiętaj, że jeden fachowiec nie może znać się dobrze na wszystkim. Do polecanych majstrów „złotych rączek” miej więc od razu dystans. 

​Popytaj znajomych, sąsiadów! 

To sytuacja idealna, gdy o rekomendacje możemy zapytać osoby, do których mamy zaufanie. Jednak i w takim wypadku zwróć uwagę na szczegóły. Jeśli masz możliwość, zobacz polecanych majstrów jeszcze przy pracy. Zwróć uwagę, czy płytki ceramiczne są równo położone, listwy starannie zamontowane, czy nigdzie nie ma zacieków? Warsztat pracy wiele nam powie – czy w miejscu pracy jest porządek, czy ekipa dba o powierzone materiały, stosuje je według potrzeb? Popytaj znajomych, jak z majstrami się pracuje, czy są punktualni, rzetelni, czy zawsze co do grosza się rozliczają? Wszystkie te informacje pomogą Ci podjąć decyzję. 

Dajemy radę: Nie zawsze subiektywna ocena znajomego będzie pokrywała się z Twoimi szczególnymi potrzebami. To, co sprawdziło się u przyjaciół, Tobie może przeszkadzać. Dlatego uzyskane informacje staraj się jeszcze potwierdzić, na przykład w Internecie lub poproś ekipę o dodatkowe rekomendacje.

Każda dobra firma, która dba o swoją reputację, będzie mogła pochwalić się opiniami z co najmniej dwóch–trzech ostatnich miejsc pracy. Jeśli Twoja prośba spotka się z oporem majstrów, zastanów się, czy nie warto od razu zrezygnować z ich usług. Referencje powinny być na piśmie, możesz też poprosić o telefon do osób, które będą mogły potwierdzić skuteczność ekipy. Masz do tego prawo! 

​Zajrzyj do Internetu, na fora budowlane 

Na specjalistycznych forach budowlanych na pewno znajdziesz sporo informacji o firmach z regionu. Ludzie chętnie dzielą się spostrzeżeniami i opiniami, warto jednak i tu zachować zdrowy rozsądek i nie ufać wyłącznie jednemu źródłu informacji.

Dobra ekipa wcale nie musi zabiegać o doskonałe opinie w sieci, z reguły nie musi też szukać zleceń przez Internet! Jednak, gdy któraś z firm dopuściła się rażących błędów, możemy być pewni, że opinia o niej trafi właśnie do sieci. Tą drogą można więc wyeliminować przynajmniej część nieuczciwych wykonawców.

Naszą czujność powinny wzbudzić bardzo pochlebne opinie pisane w podobnym stylu, obecność firmy przy każdym niemal zleceniu w sieci oraz „szybkie terminy”.

Jeśli firma obiecuje, że podejmie pracę od zaraz, to prawdopodobnie ma niewiele doświadczenia i mało zleceń. Na dobrą ekipę remontową trzeba czekać!

Jeśli zdecydujesz się na którąś z firm z internetowego ogłoszenia, postępuj dalej tak samo, jak przy ekipie z polecenia. Poproś o referencje, zapytaj, czy możesz odwiedzić ekipę przy pracy. Poszukaj dodatkowych informacji na ich temat. Na przykład, czy firma jest certyfikowana przez producentów materiałów budowlanych. 

​Wybierz certyfikowanego wykonawcę

Wielu producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych zamieszcza bowiem na swoich stronach internetowych kontakty do sprawdzonych przez siebie firm, korzystających z ich produktów. System certyfikacji gwarantuje, że firmy te brały udział w profesjonalnych szkoleniach, znają dokładnie technologię wykorzystania powierzonych im materiałów i dysponują technicznym wsparciem firmy certyfikującej, w razie pytań i problemów. Listy polecanych firm znajdziesz na stronach internetowych producentów (np. tutaj, tutaj lub tutaj). 

​Dobry fachowiec niczego nie obiecuje przez telefon!

Unikaj wycen przez telefon i obietnic, które padają bez obejrzenia miejsca prac. Żaden ceniący się fachowiec nie poda wiążącej kwoty przez telefon. Dobra ekipa powinna doradzić Ci różne rozwiązania i wskazać, co może sprawić trudności podczas remontu. Doradzi też właściwy dobór materiałów.

Wiele firm remontowych korzysta z rabatów na materiały budowlane, mogą więc zaproponować Ci promocyjne ceny. Jeśli jednak rabaty są podejrzanie duże, uważaj. To może oznaczać, że firma chce za wszelką cenę przyciągnąć klientów i że wcale nie ma doświadczenia na rynku.

Dobra ekipa dysponuje też własnym sprzętem i wszystkimi potrzebnymi do pracy narzędziami. Jeśli podczas pierwszego spotkania okaże się, że „fachowiec” czegoś nie ma lub będzie musiał pożyczyć, lepiej od razu się wycofaj.

​Bądź konkretny!

Przed spotkaniem przemyśl swoje wymagania. To Ty stawiasz warunki. To nie wyklucza oczywiście pola do negocjacji, być może nie wszystkie Twoje wymagania uda się spełnić. Jednak dobra ekipa dołoży wszelkich starań, by tak się stało. Pamiętaj o umowie. Niczego nie zostawiaj „na słowo”. Unikaj płacenia zaliczek na robociznę, póki nie widać jakichkolwiek efektów pracy!

Dajemy radę: Wszelkie sformułowania, jak:  „Dogadamy się”, „To da się zrobić”, „Jakoś za 3 tygodnie, szefie” – to komunikaty, które powinny zapalić w twojej głowie alarmowe światło. Im mniej niedomówień, tym mniej ewentualnych niespodzianek.

Źródła

„Panie, zrobi się”, czyli fachowcy od siedmiu boleści:  http://wiadomosci.onet.pl/

Strona dla tych, którzy budują i remontują: http://www.wykonawca.pl/

Jak znaleźć fachowca przez internet? http://www.mowimyjak.pl/