13 lipca 2016

Jak uniknąć niebezpieczeństw czekających na Twoje dzieci w domu?

Dzieci to prawdziwi odkrywcy. Już od pierwszych dni, każde z nich codziennie wyrusza na wielką wyprawę po mieszkaniu i przeżywa ekscytujące przygody. Dajemy radę jak zapobiec groźnym wypadkom w domu.

Odkrywanie świata raczkując, przeskakiwanie z kanapy na kanapę nad gorącą lawą, czy walka z groźnymi piratami to codzienność naszych pociech. Jednak na każdego młodego odkrywcę czeka szereg niebezpieczeństw, które zagrażają jego zdrowiu. 

Spójrz na świat z perspektywy dziecka

Jako dorośli już dawno zapomnieliśmy jak to jest być dzieckiem. Teraz, gdy czeka nas rola rodzica musimy odświeżyć pamięć. Żeby sprawdzić, jakie zagrożenia czyhają na nasze pociechy musimy na parę godzin wcielić się w młodego odkrywcę.

Czas założyć spodnie dresowe i wyruszyć w podróż po najmniejszych zakamarkach naszego domu. Zajrzeć pod każde łóżko, sprawdzić każdą szczelinę i zlokalizować wszystkie gniazdka elektryczne. Może warto zrobić to na czworaka, tak, żeby naprawdę poczuć się jak nasza pociecha?

​Poza zasięgiem ręki

Kiedy już znajdziesz wszystkie niebezpieczeństwa czas zadbać o to, żeby nasze dzieci nie miały dostępu do niebezpiecznych przedmiotów, płynów i innych substancji.

Zwróć szczególną uwagę na to, co trzymasz w dolnych szafkach, lub na podłodze w łazience i kuchni. Środki do oczyszczania rur, spryskiwacze i płyny do mycia mogą wydawać się bardzo interesujące dla małego dziecka, ale kontakt z nimi może być bardzo niebezpieczny.

Wszystko co wzbudzi nasze obawy warto schować w wysokich miejscach, do których dzieci nie mają dostępu. Dobrym pomysłem będzie zamykanie szafek na kluczyk.

Odpowiednie oznaczenie niebezpieczeństw

Niestety nie wszystko da się przed dzieckiem schować. Dlatego piekarnik, mikrofalówka oraz inne sprzęty RTV AGD nadal mogą być dużym zagrożeniem.

Na początku powinno się porozmawiać z dzieckiem i uświadomić je o niebezpieczeństwie. Kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jest oznaczenie naklejkami niebezpiecznych sprzętów w naszym domu. Takie naklejki każdy rodzic może zrobić samemu. Kolorowa naklejka „Uwaga! Gorące!” przypomni oddanym zabawie dzieciom o zagrożeniu

​Bezpieczna zabawa

Jednym z najczęstszych wypadków w domu z udziałem dzieci jest… zwykły upadek. W trakcie zabawy dzieci często się przewracają i robią sobie krzywdę. Dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby skutki takich nieszczęść nie były poważne.

Warto zacząć od zadbania o schody, tak, żeby dziecko nie miało się na czym poślizgnąć, lub o co potknąć. Kolejny krok, to balkony – upewnijmy się że przerwy pomiędzy barierkami są na tyle małe, że dziecko nie będzie mogło się przez nie przedostać. Na koniec czas na sprawdzenie wszystkich mebli – uwaga na ostre kanty, szklane stoliki, czy rzeczy na które mali odkrywcy mogliby się w łatwy sposób wdrapać

​​By z prądem nie mieć kontaktu

Jednym z największych zagrożeń dla dzieci w naszych domach są gniazdka elektryczne. Szczególnie najmłodsze dzieci nieświadomie bawią się i wkładają do gniazdek różne przedmioty i palce. Skutki takiej zabawy mogą być tragiczne, dlatego trzeba szczególnie zadbać o zabezpieczenie gniazdek. Świetnym rozwiązaniem mogą być specjalne zaślepki ochronne, które można znaleźć w sklepach stacjonarnych i online. 

​Paczka pełna spokoju

Najwięcej obaw i strachu przeżywają świeżo upieczeni rodzice. Gdy emocje opadną, a dziecko na dobre rozgości się w naszym domu, pojawiają się pierwsze obawy. 

Z myślą o najmłodszych pociechach i ich rodzicach PZU przygotowało bezpłatną  „Bezpieczną paczkę”. 

Znajdziemy w niej wiele przydatnych rzeczy, które pomogą nam w uniknięciu domowych zagrożeń:

  • miarkę wzrostu dziecka – „Rośnij zdrowo”,
  • plasterki opatrunkowe – „Dzieciństwo bez strachów”,
  • naklejkę na szybę – „Uwaga dzidzia”,
  • narożniki ochronne na meble – „Ochraniacz narożny, żeby stół nie był groźny”,
  • zatyczki ochronne na gniazdka elektryczne, – „...by z prądem nie mieć kontaktu”,
  • osłonkę przeciwsłoneczną na szybę aut,
  • książeczkę z bajkami – „Przygody Niestraszków”,
  • naklejki z Niestraszkami na ścianę – „Dzieciństwo bez strachów”,
  • magnes na lodówkę – „Pierwsza pomoc dla niemowląt”,
  • teczka na dokumenty – „Teczuszka maluszka...dokumenty są strasznie ważne”.

Zabawy z elektrycznością powstrzymają specjalne zaślepki ochronne do gniazdka. Piekarnik przestanie być taki straszny z naklejką „Gorąco! Zabierz rączki” z ulubionymi „Niestraszkami”, a meble nikomu nie zrobią krzywdy dzięki ochraniaczom narożnym.

A gdy dziecko będzie słodko zasypiało podczas czytania „Przygód Niestraszków”, my też możemy spać spokojniej – wiedząc, że jest bezpieczne.
Paczki są wysyłane do wszystkich posiadaczy karty PZU Pomoc w Życiu, którzy po narodzinach dziecka wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Klubu PZU Pomoc w Życiu.

Źródła

Ubezpieczenie PZU Dom: https://www.pzu.pl/

Zajrzyj do Bezpiecznej Paczki!  https://www.klubpzupomoc.pl/