20 grudnia 2018

Jak świętować Sylwestra z pupilem?

Psy nie są entuzjastami sylwestrowych fajerwerków, koty też przeważnie reagują niepokojem na kanonadę za oknem. Jeśli mamy zwierzę, możemy powitać z nim Nowy Rok w pensjonacie czy hotelu, które organizują imprezy bez fajerwerków. A gdy nasz pupil spędza sylwestra w domu, przygotujmy go odpowiednio do hałasu.

Potrzeby naszych pupili coraz częściej dostrzegane są przez właścicieli obiektów hotelowych. Miłośnicy zwierząt mogą znaleźć oferty wyjazdów na Sylwestra z psem do miejsc wolnych od huku. Wybierając miejsce na powitanie Nowego Roku z naszym ulubieńcem zwróćmy uwagę nie tylko na brak petard. Przydadzą się również informacje, czy jest gdzie wyjść na spacer z psem oraz czy w pobliżu są restauracje, gdzie mile widziane jest to towarzystwo czworonoga.

Niezależnie od tego, jak zachowuje się nasz pies i gdzie spędzamy z nim Sylwestra, w żadnym wypadku nie zabierajmy go na plenerowe zabawy. Nawet jeśli nasz pupil do tej pory spokojnie reagował na fajerwerki, nie możemy mieć pewności, czy nie zareaguje paniką, jeśli petarda wybuchnie mu pod nogami.

Dajemy radę: ​Najbardziej lękliwych zwierząt lepiej nie zostawić samych w domu na noc. A gdy wieczorem wyprowadzamy psa na spacer, zaopatrzmy go w obrożę z naszym numerem telefonu. Nie wszyscy amatorzy wystrzałów wstrzymują się z petardami do północy, a spanikowane zwierzę może zerwać się ze smyczy i uciec. Najlepiej, żeby wieczorny spacer z psem był na tyle długi, żeby zmęczył naszego ulubieńca. Wybiegany i wybawiony pies łatwiej zaśnie.

Jeśli wiemy, że nasz kot albo pies wyjątkowo źle znosi powitanie Nowego Roku, warto zastanowić się nad podaniem mu leków uspokajających. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić tego samodzielnie, ale po konsultacji z weterynarzem oraz o tym, żeby leki zacząć podawać zwierzęciu odpowiednio wcześniej. Oprócz leków uspokajających stosownym rozwiązaniem są kamizelki antystresowe dla psów.

Przed Sylwestrem przygotujmy mieszkanie. Zwierzę powinno pozostać w miejscu, które zna i lubi, nie przenośmy go do piwnicy ani nie zabierajmy do znajomych. Ograniczmy zwierzęciu bodźce z zewnątrz, zasłońmy okna i pozwólmy leżeć tam, gdzie mu to pasuje. Jeśli schowa się pod łózko, nie wyciągajmy go stamtąd.

Spanikowane psy i koty kulą się, gdy słyszą wystrzały i próbują się schować w miejsce, w którym czują się bezpieczne. Zestresowany pies może ślinić się, wyć albo szczekać, a nawet załatwić się pod siebie. Nie krzyczmy na niego, jeśli to się zdarzy, ani nie karćmy go za to. 

Nie stresujmy zwierzęcia dodatkowo swoim zachowaniem. Nasz pupil szybko wyczuje, jeśli będziemy niespokojni i niepokój mu się udzieli. Powstrzymajmy się od głaskania i przytulania naszego ulubieńca, bo to może umocnić lęki naszego zwierzęcia.