30 marca 2020

Jak strzec się przed koronawirusem?

Dziś wszyscy żyją informacjami o epidemii. Koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19, atakuje coraz więcej osób. Rośnie tez liczba śmiertelnych ofiar choroby.

Przebieg zakażenia jest zróżnicowany. U niektórych nie ma żadnych objawów, u innych dochodzi do łagodnej choroby układu oddechowego, ale u wielu osób dochodzi do ciężkiego zapalenia płuc, niewydolności wielonarządowej oraz wstrząsu septycznego.

Objawami, które powinny wzbudzić zaniepokojenie, są kaszel, duszności, temperatura  ciała powyżej 38 oC i ból mięśni. U niektórych osób zdarzają się objawy mniej typowe, np. zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, biegunka, wymioty i ogólne osłabienie. Zdarzają się tez przypadki, gdy dodatkowo pojawia się nietypowe uczucie duszności, zaburzenia rytmu serca i spadek ciśnienia krwi. W 80 proc. przypadków choroba przebiega łagodnie. Ciężki przebieg ma miejsce u około 15–20 proc. osób, a 2–3 proc. osób chorych umiera.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Kaszel, kichanie i rozmowa to sposoby rozprzestrzenia się wirusa, niebezpieczny także jest dotyk. To wymusza konieczność przestrzegania pewnych zasad, które mogą uchronić przed roznoszeniem koronawirusa.

Kluczowe jest częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem. Pospieszne i niedokładne opłukanie rąk nie spełni swojej roli.  Jeżeli z jakichś przyczyny nie mamy możliwości umycia rąk, to powinniśmy je dezynfekować środkami na bazie alkoholu (minimum 60-70 proc.). Unikajmy dotykania dłońmi okolic oczu, nosa i ust. Ręce mają kontakt z różnymi przedmiotami, na których może znaleźć się wirus i łatwo można je przenieść na siebie. Z tego powodu warto też regularnie myć i dezynfekować powierzchnie, których dotykamy. Chodzi tu np. o balustrady, klamki, włączniki światła czy biurka. Dezynfekować trzeba również telefon komórkowy, a przy posiłku warto powstrzymywać się od sięgania do telefonu i sprawdzania wiadomości.

Konieczna jest izolacja od innych ludzi. To nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, zakazujących zgromadzeń oraz wychodzenia z domu bez ważnego powodu, ale także utrzymywania bezpiecznej odległości co najmniej 1-2 metrów od rozmówców, zwłaszcza jeśli kaszlą, kichają albo mają gorączkę. Z kolei jeśli my kichamy albo kaszlemy, zakrywajmy usta i nos zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczką, którą jak najszybciej wyrzucamy do zamkniętego kosza, po czym myjmy lub dezynfekujmy ręce.

Ważne jest pilnowanie zdrowej diety, jedzeniu dziennie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców oraz piciu około dwóch litrów płynów dziennie.

Do walki z koronawirusem włączyło się PZU, uruchamiając pomoc dla wszystkich Polaków, nie tylko swoich klientów. Każdy może bezpłatnie skonsultować się z lekarzem PZU Zdrowie, a także uzyskać fachowe informacje medyczne. Pod numerem telefonu 22 505 11 88 każdy może uzyskać poradę lekarską. Lekarz skonsultuje się z pacjentem telefonicznie lub przeprowadzi wideokonsultacje.

Po przeprowadzeniu konsultacji telemedycznej lekarz rozstrzygnie, czy konieczny jest kontakt pacjenta ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i udanie się do szpitala chorób zakaźnych.

Pod tym samym numerem telefonu każdy będzie też mógł uzyskać wiedzę na temat zagrożenia koronawirusem.