16 marca 2015

Jak samodzielnie zorganizować wakacje?

Masz ochotę na wakacje, ale pragniesz czegoś więcej niż 2 tygodnie nad hotelowym basenem? Zamiast o wycieczce z przewodnikiem, myślisz o samodzielnej organizacji urlopu, ale troszkę się obawiasz… Czy wszystko uda się załatwić? Czy o niczym nie zapomnisz? Gdzie szukać najtańszych biletów lotniczych, a gdzie noclegu?

Jeśli zadajesz sobie takie pytania, ten poradnik jest dla Ciebie! Natalia i Łukasz, autorzy bloga podróżniczo-kulinarnego Tasteaway, podpowiadają, jak zorganizować pierwszą samodzielną podróż.

Nie skacz na głęboką wodę

Czego szukasz? Na co jesteś gotowy? To pierwsze pytania, na jakie musisz odpowiedzieć. Jeżeli dotychczas wybierałeś zorganizowane wczasy w Europie, nie rzucaj się na głęboką wodę i nie planuj samodzielnej 3-tygodniowej wędrówki z plecakiem po Birmie czy Gwatemali. Zacznij od miejsc przyjaznych turystom: z szeroką i łatwo dostępną bazą noclegową, z wygodnym transportem, z rozwiniętą opieką lekarską, z kuchnią bezpieczną dla żołądka. W takich miejscach poczujesz się pewnie i szybko przekonasz się, że samodzielna podróż jest łatwa, prosta i przyjemna. Na początek wybierz np. Włochy, Hiszpanię, Francję, Portugalię czy Szkocję. Skok na głęboką wodę zostaw na później!

Poluj na bilety lotnicze

Gdy wybrałeś już interesujące Cię kierunki, pora na znalezienie biletów lotniczych. Nawet na kilka miesięcy przed podróżą zacznij obserwować strony tanich linii, takich jak choćby:

Ryanair,
Wizzair,
Norwegian,
Easy Jet.

Obserwuj ceny lotów do wymarzonych miejsc, ale jednocześnie trzymaj rękę na pulsie, bądź elastyczny, śledź inne promocje. Może w tym roku Majorka jest droga, ale tanio da się dolecieć np. na Sardynię? Czasem to linie lotnicze i ich promocje mogą Ci podpowiedzieć, gdzie się udać.

Nie zapominaj o pozostałych liniach lotniczych – czasem na stronach LOT czy Lufthansy można trafić na bardzo korzystne połączenia! Jeśli wybierasz się do Azji, rzuć okiem na stronę Emirates, może akurat trafisz na super promocję?

Jeśli nie masz czasu śledzić wszystkich stron, korzystaj np. ze skyscanner.pl – tam uzyskasz informacje o wszystkich możliwych połączeniach.

Na Facebooku dodaj do obserwowanych stron takie profile jak chociażby:

Fly4Free,
Mleczne Podróże,
Tanie Loty.

Będziesz mieć na bieżąco dostęp do najświeższych informacji o promocjach lotniczych.

Zaplanuj, co chcesz zobaczyć

Jeżeli wybierasz się na weekend do Rzymu lub chcesz poleżeć na plaży na Sycylii, to planowanie, co zobaczyć, możesz zostawić na ostatnią chwilę. Poszukaj informacji na blogach podróżniczych. Pamiętaj, by zabrać ze sobą przewodnik! Gdy jednak planujesz wycieczkę objazdową, warto przygotować się wcześniej: wybrać kluczowe punkty podróży, sprawdzić odległości, dostosować trasę do długości urlopu, ustalić priorytety, zdecydować, w jaki sposób będziesz się przemieszczać.

Wybierz z rozwagą środek transportu

Przy objazdówce środek transportu będzie kluczowy. Własny lub wynajęty samochód da Ci niezależność, możliwość dojechania wszędzie, gdzie Ci się zamarzy, postojów w dowolnym momencie. Nie będziesz musiał się do nikogo dostosowywać. To idealne rozwiązanie, jeśli podróżujesz z dziećmi.

Nie decyduj się na samochód, jeśli nie czujesz się pewnie za kierownicą lub w krajach powszechnie uważanych za mało przyjazne kierowcom (jak choćby Albania, Gruzja, Armenia czy Indonezja). Zanim wybierzesz się tam, gdzie prowadzenie samochodu to wyzwanie, przetestuj siebie w bardziej sprzyjających okolicznościach.

Jeśli na urlopie nie chcesz prowadzić lub nie masz prawa jazdy, jeszcze w domu sprawdź, jak wygląda w danym kraju sieć autobusów, pociągów oraz wewnętrzne połączenia lotnicze. To pozwoli Ci nie tylko stworzyć realny plan podróży, ale również oszacować koszty.

Rezerwuj noclegi z głową

Szukając noclegu w hotelu lub hostelu, zaglądaj na Booking.com lub na Hostelworld.com.

Obejrzyj dokładnie zdjęcia, przeczytaj opis, ale zwróć uwagę na lokalizację hotelu oraz na opinie innych gości. Nie musisz rezerwować wszystkich noclegów z wyprzedzeniem, ale pamiętaj, by mieć bazę na 2–3 pierwsze noce. Na telefonie instaluj przydatne w podróży aplikacje – np. Booking.com – dzięki niej szybko znajdziesz nocleg w mieście, do którego właśnie dotarłeś.

Zwróć uwagę, czy w cenie jest śniadanie, parking (jeśli podróżujesz samochodem), Wi-Fi (przy podróżach na własną rękę, dostęp do Internetu się przydaje).

Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem, sprawdź, czy hotel dysponuje łóżeczkami dla dzieci. Warto zarezerwować je wcześniej. Zwróć uwagę również na ceny, w wielu hotelach dziecko do 12 lat nocuje za darmo.

Zadbaj o zdrowie w podróży

Nic tak nie psuje wakacji i nie zniechęca do podróżowania na własną rękę jak choroba lub złe samopoczucie podczas urlopu. Spokój ducha zapewni dobrze przygotowana apteczka. Leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na biegunkę, na ból gardła czy na przeziębienie muszą znaleźć się w każdym bagażu.

Jeśli planujesz podróż do krajów egzotycznych, zabierz ze sobą również żel przeciw ukąszeniom komarów oraz po ugryzieniu. Nie zapominaj o szczepieniach – warto poczytać wskazania na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przejrzeć blogi osób, które znają region, skonsultować się z lekarzem. Zawsze warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie. Skalkuluj kwotę ubezpieczenia, odpowiednią do kraju, który wybrałeś.

Nie bój się, ale i nie ryzykuj!

Samodzielny wyjazd to nic strasznego! Szybko przekonasz się, że przewodnik, rezydent i hotel z wyżywieniem nie są Ci potrzebne do szczęścia, a podróż na własną rękę daje znacznie więcej radości i satysfakcji. Nie bój się, jedź! Pamiętaj jednak, że jesteś w podróży, z dala od domu – nie daj się ponieść euforii, a podstawowe zasady bezpieczeństwa miej zawsze w głowie. Odwaga, by podróżować samemu, nigdy nie powinna iść w parze z lekkomyślnością. Tylko wtedy będziesz mógł naprawdę korzystać z wyjazdu!

Źródła

Kup ubezpieczenie podróżne on-line https://moje.pzu.pl/